Gdyński Szlak Modernizmu

Gdyński Szlak Modernizmu

Wybierz numer

58 712-47-13 695-920-363
s...@arg.gdynia.pl pokaż
Otwarte do 17:00 więcej
 

Artykuły o nas

O nas

Gdyński Szlak Modernizmu przybliża znaczenie modernizmu w architekturze gdyńskiej oraz odkrywa go na nowo współczesnemu odbiorcy. Ówczesny modernizm gdyński był odzwierciedleniem tamtejszych realiów życia każdego gdynianina i gdynianki. Jak powstawało miasto?  Jakimi ideami kierowali się twórcy miasta? Gdyński Szlak Modernizmu odpowiada na przytoczone pytania i udostępnia do wiedzy ogólnej szlak, który jest prawdziwą wędrówką w przeszłość miasta Gdyni. 

Modernizm dla architektury na świecie oznaczał okres nastania nowej epoki, wpływając na nią w sposób zawrotny. Kierunek, który znacząco odcisnął swój ślad w kształtowaniu doktryn i idei planowania przestrzennego miast oraz projektowania architektury. Modernizm oznaczał także początek wielkiej kariery wzornictwa przemysłowego. Główne ośrodki kreowania idei modernistycznych narodziły się w Niemczech (racjonalizm BAUHAUSU Waltera Groupiusa; nurt ekspresyjny E. Mendelsohna), Francji (funkcjonalizm Le Corbusiera; nurt luksusowy) oraz Holandii i Belgii (tzw. neoplastycyzm amsterdamski). Modernizm szybko rozprzestrzenił się po świecie, zarówno jako styl międzynarodowy oraz w formie odmian regionalnych, znajdując przyjazne przystanie w wielu dynamicznie rozwijających się miastach Europy oraz obu Ameryk, Azji i Afryki, gdzie uwidoczniły się wpływy architektów z ówczesnych potęg kolonialnych (Francji, Holandii, Włoch, Niemiec czy Wielkiej Brytanii).
W niewielu jednak miastach udało się zbudować w duchu awangardy modernizmu, całe śródmieścia oraz kluczowe obiekty publiczne, tak jak to miało miejsce np. w Gdyni, Tel Awiwie czy Brasilii.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę modernizmgdyni.pl