Wieża Więzienna i Katownia

Wieża Więzienna i Katownia

Wybierz numer

58 573-31-28
k...@muzeumgdansk.pl pokaż
Otwarte do 16:00 więcej
  • Zdjęcie 1/3 - Wieża Więzienna i Katownia Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/3 - Wieża Więzienna i Katownia Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/3 - Wieża Więzienna i Katownia Gdańsk 2
 

TV Filmy

Historyczna zmiana warty w Gdańsku
17039

Historyczna zmiana warty w Gdańsku

O nas

Wieża Więzienna i Katownia, dawniej siedziba kata, wygląda jak renesansowy pałacyk z bogato zdobionym dachem i wieżyczką. Dzisiaj jest także nowym punkt widokowy na mapie Gdańska. Do oglądania panoramy miasta z wysokości 40 m zaprasza teraz poddasze Wieży Więziennej.

Obiekty tworzą unikatowy w skali światowej zespół prostokątnego barbakanu w postaci dwóch gotyckich budowli obronnych - Katowni i Wieży Więziennej, połączonych murem (szyją). Są one przedbramiem ul. Długiej, również dawnym wjazdem do miasta.
W latach 1604-1858 znajdowało się tutaj jedno z najcięższych więzień europejskich. Kroniki nie notują żadnego przypadku udanej ucieczki skazańców.

Nad wejściem do budynku znajduje się interesujący stary herb Gdańska z czasów Krzyżackich, przedstawiający dwa krzyże, jeszcze bez królewskiej, złotej korony.
Ogromna, masywna wieża Więzienna nakryta jest hełmem, zrekonstruowanym wg dawnego projektu Antoniego van Opbergena, który pod koniec XVIw. przebudował Katownię.

Wieża Więzienna i Katownia gromadzi obiekty związane z dziejami siedziby Oddziału, jej wielorakimi funkcjami, jak również z dziedziny historii gdańskiego prawa
i administracji. Zespół Przedbramia stanowił początkowo główną cześć średniowiecznego systemu fortyfikacji miasta. W XVI wieku, miasto wzniosło nowe, skuteczniejsze umocnienia, a Zespół Przedbramia został zamieniony na miejskie więzienie. Zwiedzanie wystawy czasowej i Zespołu Przedbramia zajmuje minimum 45 minut. W obiekcie nie ma windy, obiekt nie jest przystosowany do zwiedzania przez osoby poruszające się na wózkach.

*W roku 2022 zwiedzanie było dostępne jedynie części środkowej – dziedziniec – wejście bezpłatne. Kiedyś w tutejszych murach było Muzeum Bursztynu, które obecnie przeniosło się do Wielkiego Młyna, pozostawiona przestrzeń wystawiennicza została zajęta przez Muzeum Odbudowy Gdańska. W zespole Przedbramia mieszczą się wystawy, które są płatne - taras widokowy jest otwarty w tym samym czasie co wystawa. W cenie biletu wstępu można podziwiać panoramę Głównego Miasta.

Więcej informacji na stronie Muzeum Gdańska.
mail: kontakt@muzeumgdansk.pl
tel. centrali: 58 573 31 28
Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście