Usuwanie subitu

Usuwanie subitu

Wybierz numer

515-032-208
r...@gmail.com pokaż
Po umówieniu telefonicznym
  • Zdjęcie 1/2 - Usuwanie subitu Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/2 - Usuwanie subitu Gdańsk 3
 

O nas

Dzień dobry zajmujemy się obróbką podłoża, przygotowaniem go pod kolejne warstwy wykończeniowe oraz docelowym wykończeniem powierzchni. Oferujemy:Przygotowanie podłoża: szlifowanie, wyrównywanie, frezowanie wylewek , usuwanie subitu, lepiku, smoły
Czym jest subit? 
Subit to smołowata substancja stosowana przez ostatnie 50 lat jako klej do parkietu. Subit był stosowany na szeroką skale za czasów związku radzieckiego w Europie Wschodniej oraz Europie Zachodniej jako tani i mocny klej do parkietu, desek i nie tylko. W roku 1996 został on całkowicie zakazany oraz wycofany ze sprzedaży na podstawie regulacji ministerstwa zdrowia w Polsce, oraz całej Unii Europejskiej, ale znane są przypadki stosowania subitu aż do roku 2003 przez parkieciarzy, co jest oczywiście niedopuszczalne. 
Lepiszcze asfaltowe – odpad rafineryjny wymieszany w odpowiednich proporcjach z plastyfikatorami maczkowymi oraz włóknistymi z dodatkiem rozpuszczalników ogólnie stosowany do przyklejanie przez parkieciarzy deszczułek oraz parkietu i terakoty. Nazwa handlowa produktu to Subit 83. W latach 80 zmieniono nazwę na Subit 91. Subit 83 został wprowadzony zaraz po wojnie do sprzedaży. Jego największym problemem był brzydki intensywny zapach. Po przyklejeniu parkietu pomieszczenie musiało się wietrzyć co najmniej 3 tygodnie zanim można było tam zamieszkać. Subit 91 miał łagodniejszy zapach i skrócono dzięki temu czas oczekiwania na zamieszkanie po położenie parkietu, ale dalej był bardzo trujący dla zdrowia, ponieważ nie pozbyto się benzopirenu.

Czy subit jest trójący?
Tak, mimo tego, że subit był oddanie do użytku oraz przebadany w laboratoriach za czasów związku radzieckiego. Głównym najbardziej szkodliwym składnikiem jest benzopiren, ten sam składnik, który występuje w dymie tytoniowym i jest odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju choroby u palaczy. 
Kolejne substancje to węglowodory aromatyczne oraz ich pochodne. One również są wysoko szkodliwe dla zdrowia. To te substancje w głównej mierze są odpowiedzialne za brzydki zapach lepiku. Substancja ta jest bardzo chorobotwórcza i stwierdzono, iż odpowiada za takie choroby jak rak nosa, ust jamy ustnej, krtani, białaczkę oraz choroby trzustki i wątroby. Również jest bardzo alergiczna, oraz często powoduje stany zapalne. W dzisiejszych czasach jest całkowicie wycofana użytku.

Na czym polega usuwanie subitu?
W chwili stwierdzenia iż w pomieszczeniach mieszkalnym lub użytkowym występuje subit natychmiast powinniśmy wezwać specjalistę, który bezpłatnie potwierdzi nam iż owa substancja jest w 100% subitem. Są dwie metody usuwania subitu: frezowanie oraz szlifowanie.
Frezowanie polega na mechanicznym usunięciu subitu frezarką do betonu. Frezarkę stosujemy tylko wtedy kiedy subit jest położony na grubość powyżej 2 cm. Po użyciu frezarki konieczne jest wylanie wylewki samopoziomującej. 
Szlifowanie szlifierka planetarna – jest to metoda bardziej przyjazna dla posadzki oraz bardziej efektywna. Pozwala całkowicie usunąć subit z posadzki. Zeszlifowanie lepiku z posadzki oraz przeszlifowanie posadzki na głębokość 3 mm pozwala na usunięcie powierzchni który była zanieczyszczona subitem. Wraz ze szlifierka współpracują duże odkurzacze dwu turbinowe. Cały Lepik trafia bezpośrednio do pojemnika lub worka. 

Jak usuwamy subit i co z nim robimy?
Przed rozpoczęciem prac sprawdzamy czy faktycznie parkiet klejony był z wykorzystaniem niebezpiecznego subitu. Jeśli zakładany był w latach 50-90, mamy niemal 100% pewność, niemniej nasi fachowcy zawsze potwierdzają obecność niebezpiecznej substancji oraz konieczność jej usunięcia. 
Kolejny krokiem jest zerwanie parkietu. Stosujemy w tym celu nowoczesne i wydajne maszyny. Istotne jest zapewnienie bezpyłowego zerwania parkietu. Dzięki temu pracownicy domownicy nie są narażeni na działanie toksycznych substancji.
Następnie przechodzimy do najważniejszego kroku, czyli usuwanie subitu. Wykorzystujemy w tym celu maszyny zapewniające bezpyłowe usuwanie lepiszcza. Dbamy o bezpieczeństwo pracowników i użytkowników obsługiwanej przestrzeni.
Następnie przechodzimy do szlifowania bezpyłowego parkietu z wykorzystaniem maszyn i odkurzaczy o dużej mocy.
Ostatnim elementem jest ekologiczne pozbycie się odpadów. Polskie prawo ściśle określa co można robić z odpadami pobudowlanymi i narzuca na inwestora obowiązek zachowania wszelakich zasad bezpieczeństwa. Pozbycie się resztek podłogi i subitu w sposób niezgodny z prawem podlega karze grzywny. Dlatego warto się zgłosić do nas – zajmujemy się usuwaniem subitu od lat i mamy doświadczenie w ekologicznym usuwaniu urobku zgodnie z obowiązującym prawem.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest subit?
Subit to nazwa określająca stary klej przy pomocy którego, montowano niegdyś wszelkiego rodzaju parkiety i posadzki. Tego typu mocowanie było powszechnie wykorzystywane do wykańczania podłóg w domach, mieszkaniach, a nawet budynkach publicznych. Klejenie posadzek drewnianych za pomocą tej substancji było proste, szybkie i w miarę tanie. Subit jest bardzo szkodliwym lepiszczem smołowym. Jego głównym składnikiem jest toksyczny pak, będący pozostałością po oddestylowaniu lotnych związków smoły węglowej.
Jak rozpoznać subit?
Na szczęście bardzo łatwo. Subit pod parkietem zauważysz od razu po ściągnięciu posadzki lub też po delikatnym podważeniu jednej z klepek. Subit pod starym parkietem będzie widoczny również w szparach, ponieważ charakteryzuje się on czarnym lub szaro-czarnym kolorem, którego ciężko nie zauważyć. Dodatkowo zapach subitu jest bardzo nieprzyjemny.
Dlaczego powinniśmy usuwać subit?
Mimo niezwykłej popularności subitu w latach 50-90, zauważono, że jest to niezwykle szkodliwa substancja, często porównywana do azbestu. Subit jest substancją rakotwórczą i powinna być jak najszybciej usunięta z każdego domu.
Czy można samemu usunąć subit?
Usuwanie subitu najlepiej powierzyć profesjonalistom. Samodzielne usuwanie powoduje unoszenie pyłków w powietrzu i dostanie się do płuc pracownika, co może powodować znaczne problemy zdrowotne.
Czy po usunięciu subitu będzie dalej śmierdziało w mieszkaniu?
Do usuwania subitu używamy dużych szlifierek planetarnych, które zawsze podłączone są do odkurzaczy. Dzięki temu cały subit trafia bezpośrednio do zbiornika odkurzacza. Przez pierwsze dwa dni może być wyczuwalny charakterystyczny zapach w mieszkaniu. Najlepiej w tych dniach zostawić delikatnie uchylone okna.
Jak pozbyć się odpadów po usunięciu lepiszcza?
Większość składów śmieci nie pozwala na przyjmowanie niebezpiecznych substancji, a za nielegalne pozbywanie się subitu grożą kary, dlatego warto skorzystać z naszych usług.

Oceny (1)

WeronikaSypinska
Termin usługi: październik 2023

Bardzo szybka i owocna współpraca, jestem bardzo zadowolona! Polecam!

Usługi dla ludności

6.0