• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak wykorzystać wiatr w treningu siły biegowej?

Sebastian Zwiewka
21 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Silny wiatr można wykorzystać w treningu siły biegowej. Silny wiatr można wykorzystać w treningu siły biegowej.

Przy mocniejszych wiatrach lepiej zostać w domu i nie narażać się na różne niebezpieczeństwa. Kiedy jednak wiatr jest "znośny", to można wykorzystać go podczas biegania. A dokładnie - w trenowaniu siły biegowej. Zapytaliśmy ekspertów o opinie i komentarze, jak taki trening miałby wyglądać.



Bieganie po zmroku. Gdzie to robić bezpiecznie w Trójmieście?



Czy lubisz biegać przy mocnym wietrze?

W ostatnich dniach panujące wichury poprzewracały drzewa i doprowadziły do kilku groźnych sytuacji. Przy takich wiatrach najlepiej siedzieć w domu i nie narażać się na niebezpieczeństwa. Jeśli jednak wiatr jest w miarę "znośny", to można wykorzystać go podczas biegania. A dokładnie chodzi o trenowanie siły biegowej. Co na to nasi eksperci?

- Można pokusić się o jakąś zabawę w stylu biegania pod wiatr i wykorzystać to jako dodatkowe obciążenie przy treningu siły biegowej. Najprościej byłoby spróbować tego na jakimś stadionie lekkoatletycznym, bo wtedy można wymierzyć sobie odcinek do siły biegowej, np. 200 metrów, na którym znajdzie się wiatr wiejący w twarz. O taki nam chodzi. Jeśli natomiast będziemy biec 5 kilometrów, to o treningu siły biegowej raczej mówić nie będziemy - komentuje Adam Zagórski, biegacz, trener personalny oraz organizator treningów.

Zdrowy narkotyk. Co ciebie zachęca do wysiłku fizycznego?



- Taki trening na pewno wzmocni siłę biegową, bo biegając pod wiatr musimy włożyć więcej siły. Musimy też wykorzystać więcej mięśni do pracy, żeby pokonać opór wiatru. Uważam, że taki trening może też fajnie zadziałać pod względem psychologicznym na różnych zawodach z wiatrem. Jak wcześniej to robiliśmy, to w głowie możemy przestać się go bać. Widzę zatem zarówno aspekt siły biegowej, jak i psychologiczny - mówi Piotr Suchenia, gdyński maratończyk.
Można biegać pod wzniesieniem, treningiem siły biegowej będzie także bardzo mocny sprint, najlepiej z obciążeniem. Niektórzy używają też spadochronów, które hamują. Nie ma co ukrywać - takie techniki dotyczą tylko doświadczonych biegaczy. A w jaki sposób siłę biegową mogą trenować początkujący?

Jakie buty są najchętniej wybierane do gry w piłkę nożną?



- Amator siłę biegową może trenować wykonując podbiegi na wzniesieniu. Ma jednostkę, gdzie robi 10 podbiegów przez 80 metrów. To wszystko. Najpierw 30-minutowa rozgrzewka przygotowująca, później robi 10 podbiegów i na koniec rozruch po treningu. Podbiegi można wykonywać na stadionie. Będzie to podbieg na prostym terenie, ale pod wiatr. Na odcinku 60-100-metrowym ma to sens. Wiatr jednak nie jest zbawienny. Bardziej traktowałbym wiatr jako urozmaicenie treningu. W biegu na 5 czy 10 kilometrów wiatr nie pomaga. Przy krótszym dystansie można spróbować - dodaje Zagórski.

Na Meissnera zajęcia pod gołym niebem. Balon wróci szybko albo... jesienią



- Wiatr początkujących biegaczy może trochę deprymować, ponieważ troszeczkę spadnie tempo biegu, wzrośnie również tętno oraz wzrosną wszystkie inne parametry. Bieganie pod wiatr jest bardziej dla osób, które już coś biegają. Zaawansowani muszą jednak pamiętać, żeby robić to w bezpiecznym miejscu - na stadionie, bądź w alejkach, które są bezpieczne i nie spadną na ich głowy drzewa lub gałęzie. Pamiętajmy o odzieży wiatroszczelnej, dzięki której doznanie zimna będzie znacznie niższe. Oczywiście w przypadku mocnego wiatru, z tyłu głowy trzeba mieć, że można się bardzo szybko wychłodzić - podsumowuje Suchenia.

Opinie (31) 6 zablokowanych

  • Zaleta wiatru

    Rozrzedza zawartość trujących spalin w powietrzu. Biegamy przy ruchliwej street i jesteśmy health cool.

    • 2 3

  • wiatr (2)

    dla zasady nie biegam nigdy kiedy jest wiatr po prostu nie lubię i zaraz mam chore gardło

    • 0 2

    • Bidulka.. Chore gardło? Komin polecam założyć

      • 0 0

    • Naucz się oddychać przez nos w czasie biegania. Jak oddychasz przez usta to nie ogrzewasz powietrza bo leci prosto do płuc, w nosie powietrze jest ogrzane, bo nie leci prostą drogą. Zacznij stopniowo próbując tak oddychać na przemian raz ustami raz nosem. Na początku jest ciężko ale idzie się przyzwyczaić.
      Poza tym ogrzewanie wdychanego powietrza to tylko jeden aspekt, do tego dochodzi filtrowanie, nawilżanie, wdychanie tlenku azotu który wydziela się w błonie śluzowej nosa i wspomaga wchłanianie tlenu - to te ważniejsze.

      • 1 0

  • Kazda pora na bieganie dobra

    Kazdy sposób na bieganie dobry
    A ja biegam co jakiś czas 10 km

    4.00 Pobudka
    4.15 Spacer z psem + zjem banana
    5.00 5km biegiem do pracy
    5.45 prysznic w pracy
    6.00 gotowość do pracy + śniadanie

    14.00 5 km biegiem do domu

    Trening zaliczony, praca zaliczona;)

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Joga & Mindfulness Weekend

1100 zł
w plenerze, zajęcia rekreacyjne, joga

Nocne Przejścia w Port Brzeźno

119 zł
w plenerze, zajęcia rekreacyjne, sporty ekstremalne

Misy i Gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka na żywo, spotkanie

Forum

Najczęściej czytane