• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na Ujeścisku powstanie całoroczne lodowisko

Rafał Borowski
5 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Całoroczne lodowisko ma powstać w Gdańsku do 2022 r. Całoroczne lodowisko ma powstać w Gdańsku do 2022 r.

Do 2022 roku na Ujeścisku powstanie całoroczne, ogólnodostępne lodowisko miejskie. Będzie zlokalizowane w pobliżu skrzyżowania ulic Nowej Warszawskiej, Nowej Jabłoniowej oraz budowanej właśnie Nowej Bulońskiej zobacz na mapie Gdańska. Inwestycja jest przygotowywana w ścisłej współpracy z lokalnymi środowiskami łyżwiarzy, hokeistów i curlingowców. Ich przedstawiciele od dawna narzekają na brak wystarczającej liczby obiektów, w których można trenować przez cały rok.



Czy zamierzasz korzystać z całorocznego lodowiska?

Na chwilę obecną mamy w Gdańsku do dyspozycji jedynie dwie ślizgawki. Pierwsza z nich znajduje się we wnętrzu Hali Olivia przy al. Grunwaldzkiej 470, druga to lodowisko miejskie na pl. Zebrań Ludowych. Żaden z tych obiektów nie jest jednak czynny przez cały rok. Tafla lodu znika w Hali Olivii na okres wakacji, zaś lodowisko miejskie funkcjonuje od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Tymczasem w Gdańsku prężnie rozwijają swoją działalność kluby, które zrzeszają zawodników trenujących łyżwiarstwo, hokej czy curling. Nietrudno się dziwić, że sportowcy skarżą się na brak obiektów, w których mogliby prowadzić treningi przez cały rok.

Lista wszystkich lodowisk w Trójmieście

- Łyżwiarskie grupy sportowe nie mają gdzie trenować. Obiekty istniejące w Gdańsku nie pozwalają na treningi sportowe. Potrzebny jest w naszym mieście obiekt, który pozwoli na rozwój wyczynowego sportu. Trzeba pamiętać, że treningi sportowe trwają cały rok, nie tylko zimą. W takim mieście jak Gdańsk, które ma wielkie tradycje łyżwiarskie i hokejowe, lodowisko całoroczne jest bardzo potrzebne - mówi Jacek Hołubowski, przedstawiciel środowisk łyżwiarskich, który kandydował niedawno na urząd prezydenta Gdańska.

Współpraca ze środowiskiem sportowców



Władze Gdańska postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom sportowców i zbudować dla nich wreszcie całoroczne lodowisko. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wykonano analiz, m.in. lokalnego rynku sportów zimowych, popytu na usługi całorocznego lodowiska, wyboru jego lokalizacji czy wstępnych kosztów budowy i eksploatacji. Ponadto, przedstawiciele magistratu wizytowali już podobny obiekt, który z powodzeniem funkcjonuje od kilku lat w Poznaniu.

- Chcielibyśmy, aby ta inwestycja powstała w ścisłej współpracy ze środowiskiem użytkowników. Chcemy, aby to lodowisko odpowiadało na potrzeby wszystkich środowisk związanych z lodowiskiem. A przede wszystkim, aby rozszerzyło ofertę rekreacyjną dla mieszkańców naszego miasta - zapowiada prezydent Paweł Adamowicz.

Obok powstającego węzła komunikacyjnego



Przy wyborze lokalizacji lodowiska, urzędnicy brali pod uwagę aż siedem propozycji. Warto wspomnieć, że tylko trzy z nich uwzględniały sąsiedztwo obiektów, które już istnieją. Wszystkie pozostałe mają powstać w bliższej albo dalszej przyszłości:


  1. Narodowe Centrum Sportów Motorowych w Maćkowych (planowane)
  2. obszar Czerwonego Mostu na Oruni (planowane)
  3. obszar Centrum Południe (planowane)
  4. Królewskie Wzgórze na Morenie
  5. Centrum Wolnego Czasu w Brętowie (planowane)
  6. Stadion Energa Gdańsk w Letnicy
  7. hala Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu


Ostateczny wybór padł na trzecią z wymienionych propozycji, czyli wielki węzeł komunikacyjny przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Nowej Jabłoniowej i Nowej Bulońskiej na Ujeścisku. To tutaj będą się łączyć linie tramwajowe w ciągu ulic Nowej Bulońskiej oraz Nowej Warszawskiej. Nie bez znaczenia był również fakt, że południowa część Gdańska to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część miasta.

- Rekomendowana lokalizacja to Centrum Południe, w okolicy przyszłego węzła komunikacyjnego Warszawska - Jabłoniowa - Bulońska oraz w pobliżu budowanych właśnie obiektów edukacyjnych. To jest przestrzeń, w ramach której moglibyśmy czynić dalsze kroki w ramach tej inwestycji. Jest tutaj działka miejska o powierzchni ok. 2 ha, która w zupełności pozwoli w przyszłości zaprojektować na niej obiekt kubaturowy, jakim jest lodowisko z wszystkimi wariantami. O tej lokalizacji przesądziło dobre skomunikowanie, rozwojowa dzielnica i pobliże placówek edukacyjnych - mówi Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Harmonogram inwestycji

  • do końca 2019 roku urzędnicy zamierzają opracować szczegółową koncepcję jej realizacji,
  • w 2020 roku ma zostać opracowana dokumentacja projektowa,
  • na rok 2021 planuje się uzyskanie pozwolenia na budowę, wybór modelu finansowego oraz rozpoczęcie procedury przetargowej wyłaniającej wykonawcę robót,
  • w latach 2021-2022 planowana jest budowa gmachu całorocznego lodowiska.

Opinie (124) 2 zablokowane

  • lodowisko

    co tam jedno lodowisko Gdynia juz buduje i lodowisko i basen i park centralny a nawet maluje nowe pasy rowerowe to sa inwestycje

    • 1 0

  • Fajnie

    Bardzo się cieszę że będzie nowe lodowisko a że koło mnie to w najśmielszych snach nie myślałam.

    • 4 0

  • Wybudują na południu a później orka na Olivi bo developer czeka

    • 0 0

  • 2022

    Jak widać lodowisko powstało :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trening kajakowy na szybkim odcinku rzeki Łeby

150 zł
zajęcia rekreacyjne, sporty ekstremalne, regaty

Yoga Roll zajęcia rolowania Chełm

zajęcia rekreacyjne, joga

Uważne kroki ku zdrowieniu

spacer

Forum

Najczęściej czytane