• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmienna pogoda to problem dla aktywnych. Jak unikać kontuzji i przeziębienia?

Damian Konwent
12 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Przy ciągle zmieniających się warunkach nietrudno o poślizgnięcie. Przy ciągle zmieniających się warunkach nietrudno o poślizgnięcie.

W marcu jak w garncu, więc pogoda zmienna jest. Wychodząc na trening w mrozie, można wracać, gdy wszystko się topi bądź odwrotnie. Dlatego trzeba szczególnie uważać, by nie nabawić się kontuzji lub przeziębienia. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, aby uniknąć takich kłopotów, a przynajmniej je zminimalizować.



Kalendarz imprez na najbliższy tydzień



Na co zwracasz szczególną uwagę podczas treningów w niepewną pogodę?

Typowa dla marca pogoda jest bardzo zdradliwa. Przez ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne można przysporzyć sobie wiele problemów. Pamiętać powinni o tym także aktywni, którzy zamierzają wybrać się na rower, bieganie czy jeszcze innego typu trening na świeżym powietrzu.

Prognoza pogody dla Trójmiasta



W ciągu jednego treningu można właściwie spotkać zamarzający i rozmrażający się śnieg, który w połączeniu z lodem i błotem staje się niebezpieczny. Dlatego w okresie niepewności szczególnie należy uważać na to, gdzie się poruszamy.

- O poślizgnięcie nietrudno, a już szczególnie, gdy lód dodatkowo pokryty jest delikatną warstwą śniegu. Upadek może skutkować: skręceniem stawu skokowego, kolana, zbiciem kolana, uszkodzeniem kości ogonowej, łokcia, obręczy barkowej, złamaniem ręki czy nawet wstrząśnieniem mózgu, gdyż uderzenie głowy o lód jest porównywalne do uderzenia o beton. Dlatego omijanie oblodzonej powierzchni jest niezwykle ważne - mówi nam Marek Adamski, fizjoterapeuta współpracujący m.in. z koszykarkami VBW Arki Gdynia.
Jeżeli jednak zamierzamy zapuszczać się w rejony, gdzie grunt pod nogami nie jest pewny, warto mieć wspomagający sprzęt.

- Można asekurować się kijkami nordic walking, które zwiększą powierzchnię podparcia. Korzystać można także ze specjalnego obuwia typu "rak", które jednak jest najczęściej wykorzystywane w czasie górskich wędrówek. Raczej trudno znaleźć kogoś, kto biega w nich po Trójmieście, ale to jedyny sensowny sposób na uniknięcie poślizgu - tłumaczy fizjoterapeuta.

Szukasz fizjoterapeuty w Trójmieście? Sprawdź



Panująca aura może nieść za sobą także inne kłopoty. Temperatura powietrza może zmienić się nawet od kilku do kilkunastu stopni w ciągu dnia, zatem o przeziębienie nietrudno.

- Jeśli chodzi o ubiór, to warto zachować równowagę, czyli ubrać się tak, aby nie zmarznąć, ale też nie przegrzać się i nie spocić. Na rynku dostępna jest sportowa odzież funkcjonalna, dzięki której można się ubrać w 2-3 warstwy - w zależności od temperatury na zewnątrz - i zachować optymalną ciepłotę ciała podczas ćwiczeń. Gdy temperatura jest w okolicach zera, nie można zapomnieć o zakryciu dłoni, uszu czy odpowiednim obuwiu - to bardzo ważne, bo podczas długiego wysiłku na mrozie to te części ciała są najbardziej narażone na odmrożenie i - co się zdarza - w trakcie wysiłku możemy nie poczuć, że coś jest nie tak - tłumaczy Małgorzata Kowalska, lekarz internista, specjalista medycyny rodzinnej.

Czy muzyka pomaga w treningu?



Ważna jest odpowiednia dieta, nawodnienie oraz suplementacja.

- W przypadku przeziębienia nie sama temperatura powietrza jest problemem, a słaba odporność organizmu. Dlatego pamiętajmy o zbilansowanej diecie, odpowiedniej ilości warzyw. Choć w niższych temperaturach nie pocimy się tak bardzo jak latem, to nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu przed i po treningu. Podobnie jest z suplementacją. W przypadku niedoborów warto je uzupełnić nie tylko zimą, ale o tej porze roku trzeba szczególnie pamiętać o witaminie D - dodaje.

Gdy nie masz czasu na spacery. Ile kroków dziennie dla zdrowia?



Warto mierzyć siły na zamiary. W końcu aktywność fizyczna ma poprawiać naszą kondycję, a nie narażać na pogorszenie stanu zdrowia.

- Nie przesadzajmy z intensywnością wysiłku, szczególnie gdy mieliśmy dłuższą przerwę w uprawianiu sportu. Osoby początkujące mogą zastanowić się, na ile są w stanie rozpoczynać treningi na zewnątrz, gdy temperatura spada poniżej zera - nie są to łatwe warunki i może lepiej poćwiczyć w pomieszczeniu, a na rower czy bieganie wybrać się, gdy będzie już około 10 stopni. Ponadto osoby, które mają problemy z drogami oddechowymi: astmę czy nawracające infekcje, także powinny poczekać, aż nadejdzie wiosna, bo intensywny wysiłek i wdychanie bardzo zimnego powietrza może im zaszkodzić. Wysiłek w niskich temperaturach nie powinien być ani zbyt długi, ani zbyt intensywny - podsumowuje lekarz internista Małgorzata Kowalska.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (60)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Yoga Roll zajęcia rolowania Przymorze

zajęcia rekreacyjne, joga

Popołudniowa wycieczka rowerowa po pracy nad Jezioro Wysokie

30 - 40 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Trening kajakowy na szybkim odcinku rzeki Łeby

150 zł
zajęcia rekreacyjne, sporty ekstremalne, regaty

Forum

Najczęściej czytane