Sportowe lato. Zaczęli pływacy, skończyli siatkarze plażowi. Najstarsi 71-latkowie

dak.
24 lipca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
  • W wyścigu dookoła mola do rywalizacji przystąpiło 160 uczestników, ale ośmiu z nich jej nie ukończyło.
  • W Sopocie zakończył się cykl turniejów siatkówki plażowej.

Wyścig pływacki dookoła mola ukończyło 152 z 160 uczestników. Najszybszy był Nikodem Wieczorkowski z Tczewa, a wśród pań Martyna Burzak z Gdańska. Najstarsi - Barbara Włoch-Wiszniowska z Gdyni i Andrzej Koperski z Berlina mieli po 71 lat. Następne zawody odbędą się 7 i 21 sierpnia. Natomiast w Sopocie letni cykl turniejów zakończyli siatkarze plażowi. Triumfowali Paweł Huliński i Bartłomiej Szczypczyk oraz Miłosz Sandach i Bartosz Cudnik.

Wyścig pływacki dookoła mola im. Jacka Starościaka powrócił nad Bałtyk po rocznej przerwie. 160 uczestników miało do przepłynięcia 1200 metrów przy lekkiej fali i temperaturze wody 21 stopni. Zawody ukończyły 152 z nich. Śmiałków oklaskiwała rzesza kibiców usytuowana na starcie i mecie sopockiej plaży i oczywiście na molo. Nad bezpieczeństwem pływających czuwał sopocki WOPR i komisja sędziowska POZP.

Rywalizacja odbyła się we wszystkich kategoriach wiekowych. Wśród pań najbardziej zaawansowana wiekiem była 71-letnia Barbara Włoch-Wiszniowska z Gdyni. Natomiast najstarszym uczestnikiem był 71-letni Andrzej Koperski z Berlina. Najmłodsi byli 17-letni: Karolina Gawron ze Strzyżowa i Nathaniel Chabowski z Tczewa.

Najszybciej trasę pokonali mężczyźni. Zwyciężył Nikodem Wieczorkowski z Tczewa (MKP Szczecin) z czasem 16 minut i 19 sekund pokonał Adama Mazura z Gdańska (17,21). Trzeci był Nathaniel Chabowski z Tczewa, który na mecie zameldował się z czasem 18,04.

Wyścig dookoła molo wraca po roku przerwy w trzech odsłonach. Przeczytaj zapowiedź

Wśród kobiet najszybciej dystans 1200 metrów pokonała Martyna Burzak z Gdańska (18,17). Druga była Paula Gawron ze Strzyżowa (18,25). Trzecia miejsce przypadło dla Martyny Waśniewskiej z Elbląga (18,56).

Przypomnijmy, że w tym roku impreza odbywa się ku pamięci Jacka Starościaka. W ten sposób upamiętniono jego wkład w rozwój pływania w morzu i morsowania.

- Były piękne przemówienia, chwila zadumy i nostalgii. Wielkimi brawami powitano żonę pana Jacka Starościaka i córki oraz panią Prezydent Sopotu Magdalenę Czarzyńską-Jachim, która opłynęła molo z czasem 32,42. Brawa - informuje Józef Kamiński z sopockiego MOSiR.

Rekordowa frekwencja wyścigu dookoła molo. Przypomnij sobie relację z 2019 roku

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody, imprezę wsparła Firma "Ziaja". Wyścig pływacki dookoła mola to cykl zawodów. Kolejne zaplanowane są na 7 i 21 sierpnia.

Impreza, która odbywa się pod Patronatem Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego nawiązuje do lat międzywojennych, kiedy morska rywalizacja była bardzo popularna. Sopocki MOSiR reaktywował tę tradycję w 1999 roku i w tym roku obchodzimy 22-lecie pływania dokoła sopockiego mola.

Piotr Biankowski przepłynął wpław kanał La Manche. 60 km w 15 godzin

Wyścig dookoła molo - etap 1. Najlepsi w poszczególnych kategoriach:
Kat. A 2005 i mł.: Karolina Gawron (Strzyżów) i Miłosz Pakulski (Banino)
Kat. B 2004 - 1995: Monika Roman (Warszawa) i Bartłomiej Pasieczny (Gdańsk)
Kat. C 1994 - 1985: Monika Pieniążkiewicz (Gdańsk) i Andrzej Gołembiewski (Tczew)
Kat. D 1984 - 1975: Klaudia Koczorowska (Gdańsk) i Dominik Tekieli (Gdynia)
Kat. E 1974 - 1965: Katarzyna Stankiewicz (Gdańsk) i Sławomir Cybertowicz (Poznań)
Kat. F 1964 - 1955: Joanna Bartosiewicz (Gdańsk) i Wojciech Beister (Gdynia)
Kat. G 1954 i starsi: Anna Suszyńska (Gdynia) i Maciej Jędrzejczak (Warszawa)

Wyścig dookoła mola to nie jedyny cykl imprez organizowany przez sopocki MOSiR. Od początku lata na plaży odbywało się także pięć turniejów siatkówki, zarówno w kategorii rocznika 2004 i młodszych, jak i open.

W turnieju głównym kategorii otwartej ostatnie mecze decydowały o klasyfikacji końcowej Lata 2021. Po emocjonujących spotkaniach półfinałowych, w wielkim finale zwyciężyła para Paweł Hulinski i Michał Ryński. Pokonali oni Andrzeja MasiakaAleksandra Lecha 21:18. Natomiast w meczu o 3. miejsce Bartłomiej SzczypczykMarek Rostek wygrali z Michałem GórąJackiem Tyczyńskim w stosunku 21:16

W klasyfikacji generalnej najlepsi okazali się: Paweł Huliński i Michał Ryński, którzy mieli po 21 punktów. Kolejny był: Michał Ryński 16 pkt.

Siatkówka plażowa w Trójmieście. Gdzie są boiska? Ile kosztuje sprzęt?

6. Marek Sanewski - 13 pkt

Z kolei w ostatnim turnieju kadetów z rocznika 2004 i młodsi w ostatnim turnieju zwyciężyła para Filip RadosHubert Pałkowski z Bydgoszczy. W finale w setach 2:1 pokonali Miłosza SandachaBartosza Cudnika z Gdańska. Na trzecim miejscu gdańszczanie Stanisław Urban i Tymon Jezionek.

W klasyfikacji generalnej najlepsi byli: Miłosz Sandach i Bartosz Cudnik, którzy zdobyli po 26 punktów. Podium uzupełnił Tymon Jezionek, zdobywca 21 pkt.