• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szlakiem murali na gdańskiej Zaspie. Wyjątkowe miejsce do spacerowania

Kacper Czuba
28 kwietnia 2024, godz. 15:00 
Opinie (18)
Jednym z wyjątkowych i nieoczywistych miejsc do wybrania się na spacer w Trójmieście jest gdańska Zaspa, gdzie na osiedlowych blokach można podziwiać murale, na których znajduje się m.in. Lech Wałęsa. Jednym z wyjątkowych i nieoczywistych miejsc do wybrania się na spacer w Trójmieście jest gdańska Zaspa, gdzie na osiedlowych blokach można podziwiać murale, na których znajduje się m.in. Lech Wałęsa.

W Gdańsku istnieje wiele wyjątkowych, nieoczywistych miejsc, które nie tylko zachęcają do spacerów, ale także posiadają walory edukacyjne. Jednym z nich jest gdańska Zaspa, gdzie na osiedlowych blokach można zobaczyć galerię murali - prace artystów zarówno z Polski, jak i zza granicy. O tym niezwykłym miejscu opowiada Katarzyna Michałowska, jedna z lokalnych przewodniczek z ramienia Instytutu Kultury Miejskiej.



Czy miałe(a)ś okazję zobaczyć galerię murali?

Kacper Czuba: Jakie cechy wyróżniają Galerię Muralu na Zaspie na tle innych galerii tego typu w Europie?

Katarzyna Michałowska: Jest to Galeria Muralu, gdzie obecnie mamy zebrane 60 wielkoformatowych prac, które są dziełami artystów z różnych miejsc na świecie. Ale również, są tu prace artystów z Polski, na przykład Gdańskiej Szkoły Muralu. Jest to unikatowe miejsce, które może pochwalić się tak bogatą kolekcją. Myślę, że nie ma drugiego takiego w Europie. Na Zaspie, na jednym spacerze, przez dwie godziny, można zobaczyć od dwudziestu do trzydziestu prac. Jest to szczególne miejsce, bo jeżeli jesteś w innym mieście, gdzie szukasz murali, to musisz przejść wiele kilometrów, aby zobaczyć ich kilka.

Jak zmieniała się ta galeria w ostatnich latach?

Kuratorem Galerii Muralu na Zaspie od 2009 roku jest Piotr Szwabe - to on zapraszał artystów, by malowali Zaspę. Galeria była uzupełniana do 2017 roku i w zasadzie można powiedzieć, że jest już nasycona i kompletna. Co oczywiście oznacza, że będą jeszcze powstawały pojedyncze obrazy w różnych miejscach, jednak nie w formule festiwalowej, jak np. Monumental Art., w zamian odbywają się tutaj regularne spacery po wypełnionej muralami galerii.

Które z tych murali szczególnie warto zobaczyć na Zaspie?

Na pewno warto zobaczyć prace, które są związane z historią Zaspy. Zwłaszcza te opowiadające o lotnictwie. Zachęcam, by zerknąć na pracę Gdańskiej Szkoły Muralu oddającej hołd polskim inżynierom, gdzie możemy podziwiać samolot "Łoś" oraz Tamarę Łempicką w roli pilotki. Do tego polecam obrazy związane z Lechem Wałęsą. Na przykład mural Piotra Szwabe na bloku, gdzie mieszkała rodzina Wałęsów - Pilotów 17. Albo praca Rafała Roskowińskiego, który namalował historię spotkania Wałęsy z Miłoszem, ale w swojej interpretacji. Jest to praca, którą nie zawsze zobaczy się podczas spaceru z przewodnikiem, ponieważ jest z boku trasy, a uważam, że warto.

Klimatyczne miejsca na spacer w Trójmieście. Sprawdź, gdzie można spędzić wolny czas Klimatyczne miejsca na spacer w Trójmieście. Sprawdź, gdzie można spędzić wolny czas

Czy jest to dobre miejsce do tego, aby wybrać się tam na spacer?

Jest to dobry pomysł na spacer, ponieważ jeśli jesteś z Trójmiasta, to zazwyczaj znasz Zaspę z perspektywy "obwodnic zaspiańskich", którymi zazwyczaj objeżdżasz blokowisko (Hynka, Rzeczpospolitej). Wejście do środka osiedla jest odkrywaniem zupełnie innych przestrzeni, gdzie znajdziemy place zabaw, dużo alejek spacerowych wśród zieleni, parków, kortów tenisowych i boisk. Odkrywamy, że na tym najbardziej ludnym osiedlu w Gdańsku są również murale.

Orliki w Trójmieście



Taki alternatywny spacer po Zaspie z osobą, która tu mieszka, pokazuje osiedle z zupełnie innej strony. Miejsce, gdzie podziwiamy wiele przepięknych prac, które odnoszą się do osiedlowych przestrzeni. Ale również odkrywamy urbanistyczną mądrość końcówki lat siedemdziesiątych w podejściu do projektowania przestrzeni. Podejście, które jest przemyślane, przyjemne dla mieszkańców i nie jest to tak zwana "patodeweloperka", ale miłe miejsce do życia.

Skąd się wziął u Pani pomysł, aby zostać przewodnikiem i oprowadzać ludzi podczas spacerów szlakiem gdańskich murali na Zaspie?

Kiedy przeprowadziłam się na Zaspę, to Piotr Szwabe zaczął malować ogromny obraz naprzeciwko mojego bloku i to mnie zaintrygowało. Nie wiedziałam, jak to odczytać i zrozumieć. Kiedy Gdańsk w 2011 roku starał się, by zostać Europejską Stolicą Kultury, to organizowano szkolenie dla przewodników po Zaspie. Pomyślałam, że chciałabym się dowiedzieć więcej o zaspiańskich muralach, jak również o miejscu, w którym mieszkam.

To spowodowało, że zainteresowałam się street artem i wielkoformatowymi pracami. Na szkoleniu dowiedziałam się, że mogę stworzyć autorską trasę i oprowadzić grupę po moim osiedlu. To wszystko mi się bardzo spodobało i chciałam po prostu to robić. Przyłączyłam się do projektu lokalnych przewodniczek i przewodników Instytutu Kultury Miejskiej, i trwa to do dzisiaj.



Kiedy zaczyna się sezon oprowadzania po muralach? Jak można się zapisać na takie spacery?

Sezon oprowadzania po Zaspie zazwyczaj rozpoczyna się w połowie czerwca - mam nadzieję, że w tym roku również będzie taka okazja. Do tej pory w sezonie wakacyjnym była możliwość, aby trzy razy w tygodniu włączyć się w bezpłatny spacer po Zaspie. Były to wtorki, czwartki i soboty. Natomiast, jeżeli osobiście organizuję taki spacer, to zazwyczaj informuję o nim na swoich mediach społecznościowych i jeśli ktoś chce do spaceru dołączyć, to serdecznie zapraszam.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (18)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Yoga Roll zajęcia rolowania Przymorze

zajęcia rekreacyjne, joga

Popołudniowa wycieczka rowerowa po pracy nad Jezioro Wysokie

30 - 40 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Trening kajakowy na szybkim odcinku rzeki Łeby

150 zł
zajęcia rekreacyjne, sporty ekstremalne, regaty

Forum

Najczęściej czytane