• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

AI uwolni nas od rutyny. To nie rewolucja, a ewolucja technologiczna

Robert Kiewlicz
30 października 2023, godz. 08:00 
Opinie (84)
- Według mnie na AI powinniśmy patrzeć głównie z perspektywy zalet - odciążenia człowieka, wzrostu produkcji i efektywności. Tak aby człowiek mógł się skupić na zadaniach ambitniejszych, a proste rzeczy spokojnie "przerzucił" na maszyny - twierdzi Tomasz Petrykowski z Capgemini. 

- Według mnie na AI powinniśmy patrzeć głównie z perspektywy zalet - odciążenia człowieka, wzrostu produkcji i efektywności. Tak aby człowiek mógł się skupić na zadaniach ambitniejszych, a proste rzeczy spokojnie "przerzucił" na maszyny - twierdzi Tomasz Petrykowski z Capgemini.

Sztuczna inteligencja z laboratoriów trafiła przebojem do mediów i stała się jednym z głównych tematów ostatnich lat. Jak technologia zmienia nasze codzienne życie i jak wpłynie na naszą pracę, czy programiści i inżynierowie zyskali sprzymierzeńca, czy wroga, rozmawiamy z Tomaszem Petrykowskim, lokalnym szefem praktyki Cloud & Custom Applications Capgemini w Gdańsku.



Po co nam w ogóle sztuczna inteligencja? Nasza białkowa inteligencja nam nie wystarcza?

Tomasz Petrykowski: - Sztuczna inteligencja ma przede wszystkim odciążyć naszą białkową inteligencję od zadań niskopoziomowych. Część zadań spokojnie mogą za nas robić automaty. Jednocześnie mamy obszary, w których ludzka inteligencja sprawdza się lepiej. AI daje nam odciążenie w obszarach powtarzalnych i nudnych. Przez to ludzie mogą się skupić na rzeczach ważniejszych, koncepcyjnych.
Rynek trójmiejski jest bardzo widoczny na mapie Polski, jeśli chodzi o branżę IT. Mamy tu wiele ciekawych firm, prowadzących rozwojowe projekty. Do tego dochodzi duża pula talentów.

Oglądałem ostatnio bardzo ciekawy program o amerykańskich pilotach wojskowych. Przeprowadzono symulację i pojedynek między sztuczną inteligencją i pilotami wojskowymi. Na początku człowiekowi bardzo łatwo przychodziło pokonywanie maszyn.

Jednak z czasem maszyna coraz częściej wygrywała. Maszyna stale się uczyła i była coraz bardziej zwinna. Sam doświadczony pilot wojskowy przyznał, że pewnych manewrów, wykonywanych przez maszynę, nigdy nie spodziewałby się po człowieku. Maszyna nie odczuwa przecież lęku przed śmiercią czy przed uszkodzeniem.

Czy dzisiejszy etap rozwoju sztucznej inteligencji różni się bardzo od poziomu, na którym AI znajdowała kilka lat temu?

- Pierwszym ważnym wydarzeniem był wygrany przez komputer Deep Blue mecz szachowy z Garrym Kasparovem w 1996 r. Drugim wydarzeniem była wygrana sztucznej inteligencji nad człowiekiem w grze GO w 2015 r. Natomiast ostanie dwa lata to eksplozja Generative AI (sztuczna inteligencja ogólnego przeznaczenia). Bardzo znaczące było stworzenie ChatGPT. W tym momencie pojawiły się obszary dotyczące generowania obrazów, tekstu czy kodu przez AI.

Już wiele lat temu sądzono, że maszyny mają taki potencjał, żeby zbliżyć się do człowieka i z czasem będzie bardzo trudno rozpoznać, czy rozmawiamy z człowiekiem, czy z maszyną.

- Dla Capgemini Gdańsk jest bardzo świeżą lokalizacją. Zaczynaliśmy w 2022 r. z trzema osobami na pokładzie. Rok ubiegły zakończyliśmy z zatrudnieniem na poziomie 100 pracowników, a obecnie pracuje u nas już 250 osób - mówi Tomasz Petrykowski. - Dla Capgemini Gdańsk jest bardzo świeżą lokalizacją. Zaczynaliśmy w 2022 r. z trzema osobami na pokładzie. Rok ubiegły zakończyliśmy z zatrudnieniem na poziomie 100 pracowników, a obecnie pracuje u nas już 250 osób - mówi Tomasz Petrykowski.

Dokładnie. Sztuczna inteligencja to przecież nie nowość. AI decyduje np., czy ktoś dostanie kredyt w banku.

- Chatboty są zbudowane na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji, a stosujemy je już od bardzo dawna.
Na niskie stanowiska trafiają ludzie, którzy kończą studia lub się przebranżawiają. Jeśli prace obecnie przez te osoby wykonywane w całości zastąpi AI, to będą one zmuszone zwiększyć swoje kompetencje.

Wspomniałeś, że AI jest w wielu kwestiach lepsza, szybsza od ludzi. Czy dzięki jej upowszechnieniu część zawodów stanie się niepotrzebna?

- Niekoniecznie. Jednak od samego początku tworzenia sztucznej inteligencji jest też poruszana kwestia odpowiedzialności prawnej za jej działania. Kilka lat temu autonomiczny samochód Google wjechał w człowieka, bo go nie rozpoznał.

Od wielu lat toczy się dyskusja o wprowadzeniu AI w sektorze transportu. To olbrzymi biznes zatrudniający miliony ludzi na całym świecie. Jednak wracając do wypadku samochodu Google - widać, że zawsze będą jakieś niedoskonałości.

Według mnie na AI powinniśmy patrzeć głównie z perspektywy zalet - odciążenia człowieka, wzrostu produkcji i efektywności. Tak aby człowiek mógł się skupić na zadaniach ambitniejszych, a proste rzeczy spokojnie "przerzucił" na maszyny.

Z twoich słów wynika, że sztuczna inteligencja to nie rewolucja, a bardziej ewolucja. Co czeka branżę IT? Jaka przyszłość czeka programistów, inżynierów? Staniecie się niepotrzebni?

- W kontekście zastąpienia maszyn przez człowieka utkwił mi w pamięci fragment z filmu "Willy Wonka i fabryka czekolady". Ojciec Willy'ego pracował w fabryce, w której wprowadzono maszyny i zwolniono ludzi. Na koniec filmu ojciec jednak wraca do pracy, aby nadzorować pracę maszyn.

Obecnie mamy już na rynku magazyny, w których nie ma ludzi. Takie miejsca pracują 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Jednak stale musi być prowadzony nadzór, należy wykonywać prace konserwacyjne czy wymiany, jeśli sprzęt się zepsuje. Tu jeszcze przez bardzo długi czas człowiek będzie niezbędny.
Już wiele lat temu sądzono, że maszyny mają taki potencjał, żeby zbliżyć się do człowieka i z czasem będzie bardzo trudno rozpoznać, czy rozmawiamy z człowiekiem, czy z maszyną.

Branża IT jest na tyle specyficzna, że stale musisz się udoskonalać i szkolić. Bardzo trudno jest dojść do jakiegoś poziomu w IT i oczekiwać, że przez następne 10 lat będzie się wykonywało cały czas tę samą pracę.

Capgemini jest bardzo aktywne w obszarze Generative AI. Niedawno uruchomiliśmy firmowy program Generative AI Campus. Dzięki czemu osoby na stanowiskach inżynierskich mają możliwość brania udziału w szkoleniach i uzyskania informacji na temat obszarów, które mają potencjał do rozwoju AI. Starujemy od poziomu podstawowego, a kończymy na pracy przy konkretnych projektach dla klienta.

W Polsce pracuje dla was ponad 12 tys. specjalistów i specjalistek. W przyszłości będzie ich mniej? Czy nie uważasz, że sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla tradycyjnych usług outsourcingowych?

- Zagrożone na pewno mogą być stanowiska niskopoziomowe - Level 0, Level 1. Na takie poziomy trafiają ludzie, którzy kończą studia lub się przebranżawiają. Jeśli prace obecnie przez te osoby wykonywane w całości zastąpi AI, to będą one zmuszone zwiększyć swoje kompetencje. Na razie to wszystko jeszcze przed nami, jednak na pewno będzie to wyzwanie dla ludzi.

Przez lata praca w IT bardzo się zmieniła. Jeszcze ok. 10 lat temu wielu programistów i programistek "klepało" kod przez 8 godzin i wracało do domu. Teraz lista zadań takiej osoby jest bardzo, bardzo długa. To nie tylko sam kod, ale też modyfikacja całej infrastruktury, patrzenie pod kątem integracji czy cała warstwa wirtualna.

Jak zmieni się lub czy już się zmienił rynek lokalny? Czy zmiany technologiczne wpływają też na decyzje inwestycyjne? Firmy wolą otwierać oddziały w jakichś konkretnych lokalizacjach i dlaczego?

- Rynek trójmiejski jest bardzo widoczny na mapie Polski, jeśli chodzi o branżę IT. Mamy tu wiele ciekawych firm, prowadzących rozwojowe projekty. Do tego dochodzi duża pula talentów. Jest to związane z dużą liczbą szkół wyższych. Nam w podjęciu decyzji o lokalizacji pomogła też bardzo współpraca z władzami i organizacjami odpowiedzialnymi za kontakt z inwestorami.
Branża IT jest na tyle specyficzna, że stale musisz się udoskonalać i szkolić. Bardzo trudno jest dojść do jakiegoś poziomu w IT i oczekiwać, że przez następne 10 lat będzie się wykonywało cały czas tę samą pracę.

Dla Capgemini Gdańsk jest bardzo świeżą lokalizacją. Zaczynaliśmy w 2022 r. z trzema osobami na pokładzie. Rok ubiegły zakończyliśmy z zatrudnieniem na poziomie 100 osób, a obecnie pracuje u nas już 250 osób. Od samego początku skupiamy się na rozwoju oprogramowania.

Obecnie szukamy programistów i programistek backend (Java, .Net) oraz frontend (głównie Angular). Dodatkowo zatrudniamy konsultantów i konsultantki SAP (różne moduły), osoby na stanowiskach inżynierskich specjalizujące się w Cloud Data, testerów czy testerki automatyczne, a także osoby do pracy w rolach DevOps Engineer czy konsultantów i konsultantki Dynamics 365.

Nasze rozwiązania stosowane są w globalnej branży logistycznej czy branży automotive. Mamy też ciekawe projekty z branży produkcyjnej.

Wymieniliśmy wiele zalet sztucznej inteligencji, a ty sam do AI odnosisz się pozytywnie. Elon Musk natomiast wielokrotnie mówił, że za kilka lat sztuczna inteligencja stanie się sprytniejsza od ludzi. Czy wizja z filmu Terminator nie będzie jednak prorocza i wszystkim nie zawładnie w końcu demoniczny Skynet?

- Wrócę do tego, o czym rozmawialiśmy na początku i programu o pojedynkach myśliwców pilotowanych przez ludzi i sztuczną inteligencję. W tym programie pokazano, jak podejście świetnie wyszkolonego pilota do AI zmieniało się podczas kolejnych symulacji. Początkowo było ono lekceważące. Na końcu pilot przyznał jednak, że nie jest w stanie konkurować z AI.

Nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość. Dla mnie największym zagrożeniem wydaje się jednak militarne wykorzystanie AI. Impuls, który płynie z mózgu do ludzkiej ręki, jest mimo wszystko wolniejszy od maszyny.

Miejsca

Opinie (84) 1 zablokowana

  • Opinia wyróżniona

    Sztuczna inteligencja nigdy nie dorówna człowiekowi (8)

    Za kilka lat przeczytam ten artykuł z uśmiechem

    • 29 10

    • Ja już to czytam z politowaniem...

      A taki uśmiech tylko do reklamy pasty do zębów!

      • 10 3

    • Ale musi być wokół tego wielki szum, bo na to idą aktualnie ogromne pieniądze.

      Jak już swoje zarobią to znajdzie się następny temat.

      • 9 1

    • Automaty

      liczą, liczą, liczą, liczą, liczą, liczą, ... , ... na człowieka.

      • 3 2

    • Nie dorówna, ale technologicznie może nad człowiekiem zapanować...

      Nie dorówna, ale technologicznie może nad człowiekiem zapanować...

      • 1 0

    • Co to znaczy dorowna?

      Juz teraz w wielu aspektach komputery, software, AI sa lepsza od czlowieka. Jako ludzie pewnych rzeczy nie przeskoczymy i AI po prostu nam pomaga (lub nas uzupelnia).

      Inteligencja ludzka i AI to dwie osobne rzeczy, ktore sa porownywalne tylko w niewielkim stopniu i pytanie czy AI nam dorowna, to zle postawione pytanie...

      • 1 0

    • (1)

      a kto gdzieś mówił, że ma dorównywać człowiekowi?

      • 0 0

      • Dorównał już z 20 lat temu

        Teraz jest o eony dalej

        • 0 0

    • Przecież człowiek w 91 % ma te same geny co zwykła mucha

      Myślisz że tak trudno przejąć władzę nad muchą ?

      • 0 0

  • Póki co ten cały AI to tylko szybka baza danych

    Nie jest w stanie zastąpić ludzi, bo bazuje tylko na olbrzymim wsadzie danych i nie potrafi odróżnić właściwego od niewłaściwego, tylko na zasadzie statystyki.
    Jak wszyscy zaczną w GPT mówić, że Tusk jest chińczykiem, to pewnego dnia tak GPT będzie odpowiadać na pytanie o narodowość - to jest sztuczna inteligencja? :) no chyba niebałdzo.
    Bardzo pomocny silnik, z olbrzymim potencjałem, ale nie nazywajmy tego AI tylko dlatego, że pisze zdaniami jak człowiek, albo coś narysuje, albo wygeneruje głos - to tylko zestaw danych.

    • 10 2

  • Swego czasu w Gdansku był geniusz, który zdobył

    I lokatę na PG (Elektronika) i równolegle I lokatę na UG - na Fizyce Teoretycznej. Zrobił dr i wtedy spotkaliśmy się. Nigdy nie spotkałem człowieka równie rozczarowanego nauką - był wściekły na siebie, że dał się tak oszukać... Wstąpił do Dominikanów.

    • 5 1

  • A tego dziadzia kiedy AI uwolni od rutyny? Może pora iść na emeryturę?

    • 6 1

  • Liczę na to że Ai zastąpi głupi gatunek ludzki (1)

    AI nie zabija dla zabawy i abstrakcji takich jak Bóg, Honor, Ojczyna . AI nie podcina gałęzi na której siedzi ,bez zasobów naturalnych człowiek wymrze . Jesteśmy jak króliki jest nas 8 miliardów i nie mamy dość.

    • 1 5

    • Są takie fajne kapsuły eutanazyjne w "cywilizowanym" świecie.

      Może skorzystasz?

      • 1 0

  • Ten, jaki zaciesz ma na pysku. Nie wiem co go tak bardzo cieszy, może się spierdział po cichu, albo jeszcze co innego, jednak...

    jeśli mówimy o AI, to patrzę na ten temat z pewnego dystansu, widzę że AI zatacza we współczesnych technologiach coraz szersze kręgi. Z jednej strony jest to powód do radości, że w życiu będzie coraz więcej ułatwień, z drugiej zaś, istnieje obawa w kwestii przejęcia kontroli nad naszym życiem przez sztuczną inteligencję. Ot choćby jeśli AI kontrolowała by zamki w drzwiach naszego mieszkania, i równolegle powierzyli byśmy jej przygotowywanie porannej kawy, co już się dzieje, układania diet i przygotowywania posiłków, pomiaru masy ciała, BMI, trener personalny, itp. to jeśli w wyniku uczenia maszynowego, AI dojdzie do wniosku, że zbyt dużo ważysz, masz za mało treningu, to na przykład może zablokować zamki w drzwiach abyśmy nie uciekli przed ukończeniem treningu który AI sam określi. Może być tak, że np. AI stwierdzi - że zmierzone ciśnienie jest zbyt wysokie i choć ty będziesz mieć powieki podparte zapałkami, to AI może zablokować możliwość zaparzenia kawy. To tylko takie przykłady, jakie mogą lecz rzecz jasna nie muszą się wydarzyć. Prognozuję potencjalne konsekwencje stosowania sztucznej inteligencji w życiu codziennym, jej nieustannego rozwoju, uczenia maszynowego, układania logicznych ciągów przyczynowo - skutkowych, które mogą wywierać wpływ na nasze przyszłe życie.

    • 7 0

  • Za kilka lat będzie z tym problem

    Przykład: Ktoś, kto wie jak działa dany program, który AI wykorzystuje, będzie miał przewagę nad kimś, kto tej wiedzy nie posiada. Kiedyś brałem kredyt na mieszkanie, korzystałem z usług firmy pośredniczącej. Kryteria przyznania kredytu teoretycznie jasne, ale to ostatecznie pracownik z banku decydował, czy kredyt dostanę czy też nie. Pewne przypuszczenia mieli też oczywiście pracownicy firmy, która pośredniczy w tych transakcjach i np. mogli z dużym prawdopodobieństwem jakiś bank odradzić, bo zwyczajnie będzie odmowa. W każdym razie, jeśli człowiek z banku zostanie zastąpiony automatem, a jego decyzje będzie weryfikować później inny automat, ale tym razem z firmy pośredniczącej w udzielaniu kredytów (kilkaset decyzji pozytywnych i negatywnych w zupełności powinno wystarczyć do tego by rozszyfrować w 99% jak działa AI banku), to ta firma z pewnością zyska przewagę nad konkurencją, która z takiego oprogramowania nie będzie korzystać. AI to po prostu algorytm, który na podstawie danych wyciąga wnioski. To oczywiście przykłada i być może nieaktualny, bo bank musi już teraz powiedzieć czemu kredytu nie udzieli, niemniej jednak najciekawsza z mojego punktu widzenia jest rozpoznanie działanie jednego AI przez inny AI.

    • 1 0

  • polecam uwadze stanowisko Rogera Penrose

    Ludzkie rozumowanie i inteligencja jest nieobliczalna - nie poddaje się algorytmizacji i matematycznym obliczeniom.
    Nie wiemy, czym ona jest i tym bardziej nie jesteśmy w stanie stworzyć jej sztucznego analogu.

    • 1 0

  • AI jest super

    Uwielbiam gdy dzwoni do babci... ubaw po pachy.

    • 3 0

  • Uważam, że AI to obecnie największe zagrożenie dla ludzi. Już wymyka się spod kontroli a w założeniu miała nam służyć

    Uważam, że AI to obecnie największe zagrożenie dla ludzi. Już wymyka się spod kontroli a w założeniu miała nam służyć

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. Od lat 90. kontynuuje doświadczenia w zarządzaniu z licznymi sukcesami z zakresu zwiększania poziomu sprzedaży w branży B2B, nawiązywaniu międzynarodowych relacji handlowych, pozyskiwania finansowania i współpracy typu venture capital oraz rozwiązywaniu problemów szybko rozwijających się organizacji.Ekspert w budowaniu zespołów managerskich i w...

Najczęściej czytane