• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Azerski SOCAR zainteresowny kupnem Lotosu

Robert Kiewlicz
25 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Azerski SOCAR planuje wydobywać 66-67 mln ton ropy naftowej rocznie. Spółka przygotowuje się też do wejścia na europejski rynek. Na zdjęciu jeden z terminali koncernu SOCAR. Azerski SOCAR planuje wydobywać 66-67 mln ton ropy naftowej rocznie. Spółka przygotowuje się też do wejścia na europejski rynek. Na zdjęciu jeden z terminali koncernu SOCAR.

Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, przebywający z wizytą w Azerbejdżanie, przedstawił ofertę prywatyzacyjną tamtejszym władzom. Jak informują azerskie media chodzi głównie o ofertę sprzedaży 53,1 proc. akcji gdańskiego koncernu Lotosu. Zainteresowany kupnem akcji jest azerski koncern SOCAR (State Oil Company of Azerbaijan Republic).



W Azerbejdżanie głównym producentem ropy naftowej i gazu jest państwowy koncern naftowy SOCAR. Zarządza on pracami na morskim bloku Azeri-Czirag-Guneszli (ACG), z którego pochodzi około 80 proc. wydobywanej w Azerbejdżanie ropy naftowej. Według danych SOCAR w latach 2010-2015 poziomu produkcji ropy naftowej zostanie utrzymana na poziomie 66-67 mln ton rocznie.

W ostatnim czasie spółka Lotos Oil notuje coraz większy wzrost sprzedaży w Azerbejdżanie. Polska firma ma już w swoich rękach 15 proc. azerskiego rynku olejów. Produkty marki Lotos znajdują z powodzeniem zastosowanie m.in. na platformach wiertniczych należących do spółek Grupy SOCAR, które pracują na Morzu Kaspijskim.

Warto przypomnieć, że nieco ponad rok temu Grupa Lotos i SOCAR podpisały w Baku list intencyjny dotyczący współpracy przy prowadzeniu technicznych i ekonomicznych analiz w zakresie realizacji potencjalnych projektów biznesowych m.in. w Azerbejdżanie oraz Polsce.

Rozwój gospodarki Azerbejdżanu jest ściśle powiązany z koniunkturą na światowych rynkach surowcowych. Ponad połowa PKB i blisko 70 proc. wpływów budżetowych pochodzi z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego. Choć jeszcze ponad połowa bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest ulokowana w sektorze wydobywczym, można zaobserwować coraz większa dynamikę w branżach pozanaftowych.

- Od lat staramy się zachęcić polskie firmy do aktywniejszej obecności na tym rynku. Sukces spółki Lotos Oil, jest do powtórzenia przy odpowiednim zaangażowaniu i determinacji - zapewnia Daniel Sekiewicz, II sekretarz Ambasady Polskiej w Azerbejdżanie.

Coraz bliżej europejskiego rynku
Azerbejdżan, mimo że stosunkowo mało znany polskim przedsiębiorcom, coraz odważniej wchodzi na europejskie rynki. Nie tylko, jako dostawca ropy, ale przede wszystkim gazu. Ważnym krokiem w realizacji strategii rozwoju w tym zakresie było zawarcie porozumienia tranzytowego z Turcją, które otwiera drogę do realizacji projektów przewidujących eksport azerskiego gazu na rynki europejskie. Równolegle realizowany jest projekt AGRI z udziałem Azerbejdżanu, Rumunii, Gruzji i Węgier, a związany z eksportem LNG z gruzińskiego wybrzeża M. Czarnego. Dostawcą gazu ma być Azerbejdżan, który od dawna zabiega o dostęp do europejskiego rynku. Rumunia jest dla narodowej firmy azerskiej SOCAR przyczółkiem rynkowym do rozwoju na obszarze Unii Europejskiej, a Węgry kolejnym etapem ekspansji.


Więcej na temat gospodarki

W programie Marka Kańskiego - Pomorska Kronika Biznesu między innymi: Stocznię Gdańsk "kręcą" wiatraki - czy ambicje liderowania na rynku produktów energii odnawialnej odnowią starą, dobrą stoczniową markę. Wielki kontrakt dla dużego doku, miejsca pracy dla najlepszych, konkurencja i współpraca - rozmowa z Krzysztofem Kulczyckim, jednym z właścicieli stoczni Crist o adaptacji terenów dawnej Stoczni Gdynia... PKB w TVP Gdańsk w piątek o 18.10 i w sobotę o 17.

Opinie (17) 1 zablokowana

  • sprzedajmy cala polske za ktora nasi dziadkowie oddali zycie.to takie typowo polskie.wszystkie kraje inwestuja a my sprzedajemy..

    • 7 0

  • Prywatyzacja

    Dzięki temu hasłu tabuny przekrętaczy i im podobnych zajechało dobra wypracowane przez pokolenia. Lekką ręką za symboliczne transakcje stali się właścicielami dóbr

    • 1 0

  • Pawlak juz raz szukal partnera dla polakow...znalazl ich w azji choc byli lepsi w europie scenariusz potem byl juz znany Daewoo-FSO... FSO przestanie istniec dzieki wlasnie takim dalekowschodnim partnerom tak wiec jak chcemy podobnie z Lotosem prosze ale ja z tad wyjezdzam co za kraj..jeszcze lape poloza na lasach panstwowych i nie zostanie juz nic z tej naszej niepodleglosci...zal dziadkow ze przelewali krew za takich sku...

    • 3 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych; od 1992 do 2012 roku prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Od 2001 członek, od 2005 sekretarz Rady Dyrektorów World Council of Credit Union w Madison, USA. Honorowy obywatel kilku miast amerykańskich, laureat nagród ekonomicznych w Polsce i USA; wyróżniony m.in odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski...

Najczęściej czytane