• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Biedronki będą otwarte we wszystkie niedziele?

Wioletta Kakowska-Mehring
9 lipca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
To czy Biedronka dołączy do ogólnopolskiego trendu stawania się sklepem z punktem pocztowym było tylko kwestią czasu. Co zrobi główny konkurent tej sieci, czyli Lidl? To czy Biedronka dołączy do ogólnopolskiego trendu stawania się sklepem z punktem pocztowym było tylko kwestią czasu. Co zrobi główny konkurent tej sieci, czyli Lidl?

Sieć Biedronka testuje nową usługę pocztową w wybranych marketach na terenie Polski. Co ciekawe, projekt realizowany jest razem z... Pocztą Polską. Status placówki pocztowej daje możliwość pracy we wszystkie niedziele.



Jak oceniasz działania sieci handlowych, które zostają punktami pocztowymi?

- Sieć Biedronka zawsze przestrzega przepisów obowiązującego prawa. Dokładnie wsłuchujemy się w zapotrzebowanie naszych klientów, którzy oczekują możliwości realizacji swoich potrzeb zakupowych oraz usługowych w jednym miejscu. Rozpoczęliśmy testy nowej usługi w zaledwie kilku lokalizacjach spośród ponad 3 tysięcy sklepów naszej sieci. Testy są prowadzone wspólnie z doświadczonym partnerem, narodowym operatorem pocztowym, Pocztą Polską - poinformowała serwis money.pl firma Jeronimo Martins, właściciel Biedronki.
To czy Biedronka dołączy do ogólnopolskiego trendu stawania się sklepem z punktem pocztowym było tylko kwestią czasu. Na taki krok zdecydowało się już kilka sieci handlowych. To na razie jedyny skuteczny sposób na obejście ustawy o ograniczeniu handlu. W każdą niedzielę dzięki statusowi placówki pocztowej sklepy otwiera nie tylko sieć Żabka, która zapoczątkowała ten "trend", ale również m.in. takie sieci, jak Abc, Lewiatan, Polomarket, Intermarche, a ostatnio Kaufland. Jeszcze trzy miesiące temu tylko kilkanaście sklepów sieci Intermarche było otwartych w niedziele. Teraz grubo ponad 200.

Niedziele handlowe 2022 marzec. Lista sklepów otwartych w niedzielę



Status placówki pocztowej daje możliwość pracy we wszystkie niedziele większym sklepom, które wymagają obsługi kilku pracowników (zarówno sieciowym, jak i działającym na zasadzie franczyzy). Jest to też wyjście dla małych sklepów. Dzięki temu za ladą nie muszą już stać sami właściciele (większość sieciówek, np. Żabka działa na zasadzie franczyzy).



Państwowe koncerny pomagają obejść ustawę?



Partnerem Biedronki została państwowa Poczta Polska. To ciekawe zwłaszcza, że w oficjalnych deklaracjach politycy obozu rządzącego wiele razy deklarowali, że zamierzają ukrócić proceder obchodzenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele tzw. sposobem na punkt pocztowy.

Czytaj też:

Handel w niedziele. Kodem PKD w placówki pocztowe?



Ostatnio do tego "procederu" włączył się Ruch, czyli firma należąca do państwowego koncernu Orlen. Jak poinformował branżowy portal wiadomoscihandlowe.pl, kilkadziesiąt spośród 280 sklepów sieci Polomarket stało się placówkami pocztowymi Ruchu, dzięki czemu mogą być otwarte w każdą niedzielę. Według ustaleń portalu to nie koniec, bo "pojawiły się już sieci chętne do nawiązywania współpracy z Ruchem".

Najbliższa niedziela handlowa dopiero 29 sierpnia



W tym roku ustawa zagwarantowała nam siedem handlowych niedziel. Cztery już za nami (31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia i 27 czerwca). Najbliższa czeka nas 29 sierpnia, a potem 12 grudnia, 19 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje m.in. w sklepach, w których obsługuje sam właściciel, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, aptekach i punktach aptecznych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, w placówkach pocztowych, w sklepach internetowych, a także na dworcach. A co z tymi, którzy nie zastosują się do zakazu? Za niestosowanie się do przepisów grożą wysokie kary - od tysiąca do nawet 100 tys. zł.

Opinie (360) 8 zablokowanych

  • dlaczego biedronka, a nie np DINO lub polo market?

    Bo na tym polega zbrodniczość kapitału o której pisał śp. Witold Kieżun. Wykupili wszystkie najlepsze lokalizacje - tylko w takich ma sens zakładanie skrzynek na listy i paczki. Przejęli rynek i robią na nim co chcą - wyzyskują dostawców, wyzyskują producentów, oszukują klientów, doją nas na potęgę. Polskie sklepy w niedziele będą pozamykane. Polska to jednak kraj przed i po szkodzie głupi. Niczego się nie uczymy.

    • 6 0

  • Polska

    To jednak kraj głupi przed i po szkodzie

    • 1 1

  • Tacy z was patrioci...

    Leci mecz, to wszyscy krzyczą polska! polska! Co drugi ma flagę na balkonie, a nawet jak samochodem jedzie to zza szybki flaga powiewa.,, ale jak trzeba coś zrobić dla Polski i np. ominąć sklep zagraniczny i pójść do polskiego - np. Dino lub Polo Marketu, to już mu ciężko.. wymachiwaniem flagi by chciał o Polskę walczyć.. I pomyśleć, że kiedyś nawet dzieci były w stanie krzyknąć przed plutonem egzekucyjnym "Niech żyje Polska!" (mowa o naszych harcerzach, którzy zostali pomordowani przez Niemców w pierwszych dniach wojny). Wstyd rodacy.. Wstyd!

    • 7 2

  • Doganiamy Zachód (2)

    Na zachodzie sklepy są otwarte w każdą niedzielę.
    Wszystko dla społeczeństwa. Źeby był komfort .
    Trzeba iść z duchem czasu jak się jest EU.

    • 3 5

    • Od razu widać, że nie byłeś na Zachodzie w Niemczech Hiszpanii Francji i we Włoszech duże sklepy w niedzielę są zamknięte

      • 4 1

    • Co za bzdury wypisujesz, mało że w niedzielę są zamknięte to w soboty też dużo krócej pracują przeważnie do czternastej

      • 2 1

  • Związki

    Solidarność to takie związki co w powiedzeniu pokorne cielę dwie matki ssie. Najpierw rozmowa z prezesem lub dyrektorem jak to rozegrać potem się wkręca pracownika nic świadomego który i tak zawsze dostanie po krzyżu. Takie to są wszystko związki u nas krzywdy sobie nie dadzą zrobić.

    • 2 0

  • A to wszystko wina Zwiazkow

    Dlaczego zwiaskowcy są na etatach przedsiębiorstwa ,dlaczego siedziba związków mieści się na terenie zakładu pracy ,dlaczego zakład pracy ma im zapewniać wyposażenie ,materiały biurowe itd.,to jest czysta Wałęsowska paranoja,związki zawodowe powinny być poza zakładami pracy w wynajętych przez związek lokalach i być utrzymywane wyłącznie ze składek członkowskich.obecni krzykacze maja ciepłe posadki na koszt przedsiębiorcy i lawirują aby im nie ubyło koryta ,

    • 5 0

  • a czemu w unii sklepy sa pozamykane? czemu czesto nawet w sobote sa krocej otwarte? chcecie zrobcie dla chetnych ciekawe ile przyjdzie pracownikow w niedziele?

    • 1 1

  • bedzie okienko? listy tez beda nosic?

    • 0 0

  • Forum niewolników

    Sami z siebie robimy niewolników. Pracujmy na okrągło, do 23.00 albo lepiej 24 h. Wiadomo, że są zawody, w których bezwzględnie trzeba pracować w święta, ale sprzedawca w markecie??? Skoro my się nie szanujemy, inni też nie bedą szanować nas. Zawsze będziemy zasuwać kiedy inni będą odpoczywać.

    • 7 1

  • Jak to rozwiązać? Otóż bardzo prosto! (3)

    Pracownik na obecnej umowie pracuje jak dotychczas - czyli bez niedziel handlowych. Np. pani Jola z Biedronki i pan Zbysiu z Lidla pracują jak dotychczas.

    Aby sklep mógł się otworzyć w niedzielę musi zatrudnić pracowników na dodatkową umowę - ale uwaga, nie mogą być to pracownicy tej samej sieci - podstawa całego pomysłu. Muszą być to pracownicy z zewnątrz. Więc np. Lidl może zatrudnić panią Jolę z Biedronki, która chce dorobić do kredytu i pracować w niedzielę. Pan Zbysiu nie może pracować w Lidlu w niedzielę, a, że chce mieć wolną niedzielę to po prostu zignoruje oferty np. z Biedronki czy Carrefoura.

    Plusy:
    Atrakcyjne stawki za niedzielne dyżury
    Wolność wyboru, brak obaw przed konsekwencjami za odmowę pracy w niedzielę w swojej sieci
    Pracownicy zagłosują nogami i pokażą ile pań kasjerek rzeczywiście chce tego zakazu

    • 2 0

    • Super i to mi się podoba.
      Poza tym pracownicy handlu mają w miesiącu tyle samo godzin do przepracowania np. 160 czy 168 w zależności od miesiąca. A w komentarzach jakby co najmniej po 300 godzin pracowali czyli dwa etety ciągnęli.

      • 1 1

    • kupuje w lidlu wiec odpowiem na ten "super" pomysl:

      Jola i Heniu beda wkuwali rozne ceny za bulke i mleko i mieli checi by na 1-3 dni w m-cu pracowac w niedziele z calkiem innymi cenami na setki towarow w tym na ile do wkucia na pamiec?

      • 0 0

    • A jaki cel ma realizowac to zmuszanie do zmiany pracodawcy na niedziele?

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy. Działalność Perfect Consulting obejmuje usługi doradztwa personalnego oraz szkolenia interpersonalne. Firma specjalizuje się w stosowaniu oraz wdrażaniu narzędzi wspomagających zarządzanie kapitałem ludzkim. Ukończyła Zarządzanie i Marketing na WSAiB w Gdyni. Studia podyplomowe podjęła na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również absolwentką studiów MBA w Gdańska...

Najczęściej czytane