• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Biznes w czasie pandemii. Jak radzą sobie firmy podczas trzeciej fali

erka
27 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 

Niemal 96 proc. pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu Business Centre Club, uważa, że rząd w ostatnim roku nie poprawił warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przeciwnie deklaruje 4,2 proc. przedstawicieli firm.



Ponad dwie trzecie przedsiębiorców twierdzi, iż zastosowane w ramach tarcz antykryzysowych i finansowych instrumenty nie są wystarczającym wsparciem, aby biznes przetrwał - wynika z raportów firm, które Business Centre Club zebrał w maju 2021 r., aby dowiedzieć się, jak w czasie trzeciej fali pandemii zmieniła się sytuacja przedsiębiorców i w jakim stopniu skorzystali oni z pomocy państwa.

Pomoc państwa w pandemii nie dla każdego



Pracodawcy zwracają uwagę, że pomoc państwa w pandemii potrzebna jest również dużym firmom - obecne wsparcie dedykowane jest wybranym branżom, a wymagany spadek obrotu o 40 proc. dla przedsiębiorstw o niskich rentownościach oznacza bankructwo. Z pierwszej tarczy skorzystał niewielki procent dużych firm, a drugiej tarczy pomocowej dla dużych podmiotów nie ma do dzisiaj. Według ankietowanych programy wspierają głównie sektor MŚP, natomiast instrumenty adresowane do spółek należących do grup kapitałowych to głównie pożyczki, które ich zdaniem nie są odpowiednim instrumentem w tak niepewnej rzeczywistości. Zdarza się, że mimo iż spółka działa od wielu lat w Polsce i tu płaci podatki, nie kwalifikuje się do pomocy finansowej.


Dynamiczna sytuacja związana z pandemią COVID-19 i kolejne lockdowny osłabiły gospodarkę, jednak główne bariery pozostają niezmienne od lat: zbyt częste zmiany przepisów - to główny problem 63 proc. ankietowanych firm, wysokie obciążenia podatkowe i parapodatkowe (podobny odsetek), brak pracowników o odpowiednich kwalifikacjach oraz wysokie i stale rosnące ceny energii (po 58,3 proc.), a także szybko rosnące płace (54,2 proc.), co podnosi istotnie koszty funkcjonowania przedsiębiorstw.

Niepewne rozporządzenia covidowe



- Przedsiębiorcy wskazali czynniki, które stanowią bariery w rozwoju firm. Z pewnością zmieniające się niemal z godziny na godzinę rozporządzenia covidowe pogłębiły jeszcze stan niepewności prawa w naszym kraju, który trwał już przed pandemią. Pracodawcy zwrócili uwagę na problem braku pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, co oznacza, że obecny system edukacji powinien być gruntowanie zrewidowany i zdefiniowany pod kątem potrzeb rynku pracy. Przedsiębiorcy jako barierę w rozwoju firmy wskazali również m.in. przewlekłość postępowań sądowych i niesprawność wymiaru sprawiedliwości. System wymiaru sprawiedliwości jest reformowany permanentnie od kilku dekad, jednak kierunki tych zmian nie są odpowiednie, co z kolei przekłada się na niewydolne działanie systemu i niską społeczną ocenę funkcjonowania państwa w tym zakresie - twierdzi Radosław Płonka, ekspert BCC ds. prawa gospodarczego.

Biznes nie liczy na szybką poprawę



Zdaniem 62,5 proc. ankietowanych sytuacja finansowa ich firm w ciągu kolejnych miesięcy pozostanie zbliżona do obecnej. Co czwarty przedsiębiorca zakłada, że kondycja finansowa firmy się poprawi, a zdaniem 12,5 proc. - pogorszy się. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na coraz większą liczbę zaszczepionych osób w Polsce oraz start masowych szczepień w zakładach pracy. Dodając do tego czynnik sezonowy, czyli okres letni, kiedy pandemia słabnie, jest to równoznaczne z luzowaniem restrykcji i stopniowym rozmrażaniem gospodarki.
erka

Opinie (75) 1 zablokowana

  • niektore radza sobie bardzo dobrze.....

    ....taki np. tall szitless, znana siłownia pobiera opłaty w momencie zawieszenia działalności, zmusza do ćwiczeń w namiocie na parkingu i uważa, ze wszystko jest ok

    w świecie sportu gdzie najważniejsza jest gra fair play wygrała niestety kasa - biznes ma daleko w okrężnicy swoich klientów, tylko się nachapać

    • 3 0

  • Mam rozwiązanie (2)

    zamiast brać tarcze z naszych pieniędzy niech właściciele tych firm dofinansują je swoimi pieniędzmi.

    • 4 8

    • Do budy marsz

      • 2 1

    • Dokładnie

      I jeszcze niech każdemu złodziejowi z PiS codziennie płacą 30% wartości firmy.
      Dopiero wtedy będzie prawie i sprawiedliwie.

      • 2 0

  • orlen najlepiej

    osraytek go doi tak że mimo rekordowych cen paliw na stacjach (cena ropy na rynkach swiatowych daleka od rekordowych szczytów - czyt. pis postanowił więcej kroić na marży) to i tak rekordowe straty. pisbolszewicka mafia rozkrada ten kraj każdego dnia na niespotykaną skalę. gdyby mogli wodę z bałtyku by na siebie przepisali i ukradli

    • 0 0

  • Janusz-ex/imp

    Poczekajcie na nowy lad to dopiero bedzie "fala" =DDD

    • 2 0

  • Handel stalą.

    Pracuję w firmie handlującej blachami stalowymi. Mieliśmy spore stare zapasy.
    Wzrost przychodów w porównaniu z rokiem poprzednim który nie był zły o 300 %.
    Jednak wzrost inflacji do końca roku dwu cyfrowy, masakra.

    • 0 0

  • Będzie i faza 4 i 5

    Jak ktoś tego nie rozumie jest głąbem. Tu nie chodzi o wirusa....

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy. Działalność Perfect Consulting obejmuje usługi doradztwa personalnego oraz szkolenia interpersonalne. Firma specjalizuje się w stosowaniu oraz wdrażaniu narzędzi wspomagających zarządzanie kapitałem ludzkim. Ukończyła Zarządzanie i Marketing na WSAiB w Gdyni. Studia podyplomowe podjęła na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również absolwentką studiów MBA w Gdańska...

Najczęściej czytane