• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Buduj farmy wiatrowe na Bałtyku. W styczniu spotkanie Polenergii, Equinora i Siemens Gamesa z dostawcami

16 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

- Chcemy, aby jak najwięcej polskich firm wzięło udział w budowie farm wiatrowych na Bałtyku - mówią przedstawiciele firm Polenergia, Equinor i Siemens Gamesa, które 11 stycznia w Gdańsku organizują spotkanie dla krajowych dostawców.



Spotkanie ma ułatwić polskim firmom wejście na rynek offshore. Będą na nim obecni przedstawiciele Polenergii i Equinora - firm, które prowadzą najbardziej zaawansowane inwestycje w farmy wiatrowe na Bałtyku. Przedsiębiorcy będą mogli się spotkać także z przedstawicielami Siemens Gamesa Renewable Energy, która będzie dostawcą turbin wiatrowych dla tych projektów. Spotkanie odbędzie się 11 stycznia w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER przy ul. Lęborskiej 3bMapka.

- W trakcie wydarzenia szczegółowo zostaną omówione zakresy potencjalnej współpracy, takie jak np.: śmigła, systemy elektryczne, systemy mechaniczne i hydrauliczne, metalowe elementy konstrukcyjne czy też pakiet usług towarzyszących - tłumaczy Marta Porzuczek, stakeholder manager projektów MFW Bałtyk I & II & III.
Polscy przedsiębiorcy dowiedzą się, jak można zostać dostawcą i wykonawcą, w jaki sposób aplikować oraz jakie warunki formalne należy spełnić. Polenergia, Equinor oraz Siemens Gamesa Renewable Energy planują wystąpienia specjalistów odpowiedzialnych za kontakty z poddostawcami i podwykonawcami. Będzie też czas na indywidualne spotkania polskich przedsiębiorców z inwestorami i głównym wykonawcą. Szczegóły spotkania i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie organizatora.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to wielka szansa dla polskich firm. W pierwszej fazie, do 2030 r., powstać mają farmy wiatrowe o łącznej mocy 5,9 GW, wśród nich trzy projekty o mocy 3 GW realizowane przez polską Grupę Polenergia i norweską spółkę Equinor. Jedna farma, w zależności od wielkości i lokalizacji projektu, to inwestycja rzędu ok. 10-25 mld zł, a wszystkie planowane do 2040 r. - nawet 150 mld zł. Oznacza to, że dziesiątki miliardów złotych mogą być zakontraktowane przez polskie firmy. Rozwijająca się branża może stać się impulsem rozwojowym dla całej gospodarki, w szczególności Pomorza, które będzie miejscem inwestycji. Stworzy zapotrzebowanie na produkty i usługi krajowych przedsiębiorstw z wielu branż i tysiące nowych miejsc pracy.

- Naszym celem jest maksymalizacja zaangażowania krajowych dostawców i wykonawców. Chcemy współpracować nie tylko z dużymi ogólnopolskimi firmami, ale także z małym lokalnym biznesem. Spotkanie będzie doskonałą okazją, by dowiedzieć się, jak uczestniczyć w naszym projekcie na etapie budowy, jak i późniejszej obsługi oraz serwisu - mówi Torill Sæthre, procurement manager projektów MFW Bałtyk II & III.
Dwa najbardziej zaawansowane projekty Polenergii i Equinora MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, które zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości 37 i 22 od brzegu, energię elektryczną wyprodukują już w 2027 r. Trzeci projekt MFW Bałtyk I powstanie ok. 81 km od wybrzeża, także na wysokości Łeby. Jego uruchomienie planowane jest na 2029 r. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i III zostaną przyłączone do stacji elektroenergetycznej PSE Słupsk Wierzbięcino, a MFW Bałtyk I - do stacji w sąsiedniej Krzemienicy. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości około 14 km będzie przebiegać przez gminy Ustka i Słupsk.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Dzień dostawcy

spotkanie, konferencja

Miejsca

Opinie (3)

  • Witraczki (1)

    Wiatraczki na morzu mają sens, ale na lądzie to szpetne i są źródłem zanieczyszczeń jak hałas i infradźwięki co negatywnie wpływa na ludzi. Wartość działki spada na której stoi te straszydło

    • 3 8

    • Spada w promieniu 5 km

      • 0 0

  • Ochłapy czekają...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. Od lat 90. kontynuuje doświadczenia w zarządzaniu z licznymi sukcesami z zakresu zwiększania poziomu sprzedaży w branży B2B, nawiązywaniu międzynarodowych relacji handlowych, pozyskiwania finansowania i współpracy typu venture capital oraz rozwiązywaniu problemów szybko rozwijających się organizacji.Ekspert w budowaniu zespołów managerskich i w...

Najczęściej czytane