• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co robić, gdy brakuje pieniędzy?

VIK
7 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Większość z nas - gdy brakuje pieniędzy - decyduje się na cięcie wydatków, zwłaszcza tych dotyczących rozrywek. Są też tacy, którzy nie chcąc rezygnować z przyjemności, szukają dodatkowej pracy lub biorą nadgodziny - wynika z  badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. A kredyty? Te bierzemy ostrożniej.



Co robisz w pierwszej kolejności, gdy brakuje ci pieniędzy?

W sytuacji, gdy nie wystarcza pieniędzy na podstawowe wydatki, najczęściej przyjmowaną strategią są cięcia, z czegoś trzeba zrezygnować. Pieniądze przeznaczane są na najważniejsze potrzeby i przyjemności, a większe zakupy muszą poczekać na lepsze czasy. To taktyka ponad połowy osób (56 proc.), którym zdarzają się kłopoty z finansami - wynika z badania zrealizowanego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Drugi sposób to poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu - 32 proc. ankietowanych decyduje się szukać dorywczych zajęć lub brać nadgodziny, co w sumie w czasach, gdy bezrobocie tylko nieznacznie przekracza 5 proc., jest dużo prostsze do zrealizowania niż jeszcze kilka lat temu.

Gdy i to nie zadziała, pojawia się myśl, że należy coś sprzedać - uważa tak ponad jedna piąta ankietowanych (22 proc.). Tyle samo osób deklaruje, że to moment, gdy można pożyczyć pieniądze, ale pod warunkiem, że od kogoś z rodziny. A jeśli bliscy odmówią? Kolejną deską ratunku okazuje się nieuregulowanie bieżących rachunków. Aż 14 proc. respondentów skredytuje się w elektrowni, spółdzielni mieszkaniowej czy telekomie, po prostu nie płacąc w terminie za prąd, czynsz czy telefon. I zrobią to zdecydowanie chętniej niż w banku czy firmie pożyczkowej.

- Dylemat co robić, gdy brakuje pieniędzy, zdecydowanie rzadziej kończy się dziś decyzją o zaciągnięciu pożyczki czy kredytu. Między 2019 a 2021 rokiem odsetek osób chętnych do pożyczania w instytucjach finansowych spadł o 12 p.p., do 48 proc. Najwyraźniej części badanych bardziej bezpieczne wydaje się przekładanie na później bieżących zobowiązań niż dokładanie sobie kolejnego. Mniejszą popularność kredytów gotówkowych w czasie pandemii potwierdzają też dane BIK, co z pewnością wynika z postawy potencjalnych klientów, ale także ostrożniejszej polityki kredytowej banków. Warto tu przy okazji dodać, że coraz chętniej brane są natomiast kredyty ratalne - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
W rezultacie nieuregulowanie w terminie rachunków jest pierwszym pomysłem na zasilanie swoich finansów ze źródeł zewnętrznych, poza pożyczką od rodziny. Ponad dwa razy więcej osób deklaruje, że prędzej zdecyduje się na taki krok, niż pójdzie poprosić o pieniądze znajomych czy pożyczyć w instytucji finansowej - o takich rozwiązaniach mówi odpowiednio 7 i 6 proc. badanych.

Zwiększona niechęć do zaciągania kredytów to niejedyny znak czasów, którym towarzyszy pandemia. Wiele osób "koronakryzys" zmobilizował też do uporządkowania sytuacji finansowej. Niemal co czwarty Polak (23 proc.) spłacił lub co najmniej zmniejszył swoje zadłużenie i zaległości. Jednocześnie po ponad 1,5 roku trwania pandemii dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że reperkusje wynikające z COVID-19 nie skłoniły ich do takich działań, bo już wcześniej finanse mieli pod kontrolą i pandemia niczego tu nie zmieniła. Nie każdemu się jednak udało. Co dziewiąty (11 proc.) ankietowany zwiększył swoje zobowiązania. Nastąpiło to głównie w gospodarstwach domowych, którym pieniędzy brakuje nawet na najpilniejsze potrzeby albo są zmuszone odmawiać sobie wielu rzeczy, by wystarczyło na życie. W tych grupach stwierdziło tak odpowiednio aż 48 proc. i 30 proc. osób.
VIK

Opinie (204) ponad 10 zablokowanych

  • Kilka dobrych rad z internetu żeby mieć dodatkowe fundusze

    1) Wstawaj wcześnie rano, uśmiechaj się do lustra
    2) Wynajmij jeden ze swoich apartementów - nie potrzebujesz ich wszystkich
    3) Nie kupuj co dwa lata nowego samochodu - spokonie dasz radę jeździć jednym 3
    4) Nie kupuj samolotu - weź w leasing
    5) Zorganizuj dochód pasywny - np. załóż escape room, albo otwórz jakąś franczyzę - np. MCDonalda przy autostradzie
    6) Na wakacje rozważ samolot rejsowy zamiast lecieć własnym, zaoszczędzisz na opłatach lotniskowych

    • 10 2

  • Nie ma opcji w ankiecie: Poszukuję bogatego sponsora

    • 1 1

  • Niema siana skocz do bociana RRSO 120 procent

    • 0 0

  • Grunt to plan (1)

    1. Pomyśleć na co nas nie stać. Większość z nas dotyka problem niskich zarobków. Praca 8h, nadgodziny, dodatkowa praca. A tu mało. Bo pożyczka, bo kredyt, bo samochód, bo pilna naprawa. Ważne jest by znać którędy te pieniądze wyciekają bądź wyciekną. U mnie był to samochód (męczące, ale oszczędzam na nieposiadaniu go ok. 3-4tys. rocznie), gaz (odcięłam, wiecej opłat dodatkowych niż samego gazu, przestawiłam się na butlę i zamiast 86zł na mc płacę 86zł na kwartał, oszczedzam jakieś 680 zl rocznie), taryfa nocna na prąd (oczywisty banał, ale mozna dostosować się do takiego trybu użytkowania energii). Nieposiadanie telewizji to gigantyczna kwota na prądzie i abonamencie. Kazdy znajdzie coś w swoim otoczeniu element budżetu, który mozna wyeliminować lub znacząco obniżyć.
    2. Planować. Dużo i właściwie codziennie. Plan posiłków w domu i do pracy, plan zakupów, plan zaopatrzenia w podstawowe produkty. Plan wyjść kulturalno-odchamiajacych, jest sporo tanich lub darmowych imprez lub biletów (karta mieszkanca, fora internetowe, plakaty, trojmiasto.pl).
    3. Praca dodatkowa. W miarę sił, zdrowia i mozliwości. Sprzedaż gratów przez net. Rękodzieło. Dodatkowe zlecenia. Nadgodziny.
    4. Cel.
    5. Realny budżet i konsekwencja w jego realizacji.

    Przy niskich zarobkach najważniejsze jest przewartościowanie co jest ważne, a co jest tylko konsumpcjonizmem. Rozmowa z bliskimi, mobilizowanie się do działania, cieszenie się z małych sukcesów, małych rzeczy.

    I obyscie oszczedzali i w koncu uzbierali :)

    • 8 0

    • Kosztów pogrzebu nie trzeba wliczać

      bo to obciązy spadkobierców.

      • 1 0

  • Odpowiedź na pytanie (1)

    Rada hrabiego Bronisława Marii Komorowskiego. wziąć kredyt i zmienić pracę.

    • 3 1

    • No lewa ręka Frau Kornhauser tak radził!

      Podwyżki są przejściowe

      • 3 1

  • Ja sobie wmawiam, ze 16 stopni to dobra temperatura w mieszkaniu

    Płacę za gaz niewiele więcej jak w zeszłym roku przy 22 stopniach

    PS no i śpiwór w końcu się przydał

    • 1 0

  • Brak kasy

    Zarobić na lodach?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Justyna Kowalczyk

Prezes zarządu OptiWay Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.. Absolwentka Wydziału Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego. Menedżer, ekspert w zakresie finansów i rachunkowości oraz podatków. Laureatka plebiscytu Kobieta Sukcesu 2017 roku. Plebiscyt organizowany od 1995 r., w którym wyróżniane są kobiety które odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach życia. Organizatorem jest Konwencja Przedsiębiorców Województwa Pomorskiego, a patronat honorowy sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego...

Najczęściej czytane