• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dar Pomorza świętuje 100 lat

Michał Sielski
7 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Dar Pomorza cumuje w Gdyni przy Molo Południowym. Dar Pomorza cumuje w Gdyni przy Molo Południowym.

80 lat temu omal nie zatonął podczas holowania. Przetrwał jednak sztormy na morzu, zawirowania w polityce i wojny światowe, dostał nawet żeglarską nagrodę Nobla. Dar Pomorza - dziś statek muzeum - obchodzi właśnie 100-lecie wodowania.



Obchody zaczęły się już w poprzednią środę, gdy na pokładzie statku odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni. - Dar Pomorza jest bowiem symbolicznym ratuszem miasta, pełni dziś rolę reprezentacyjną - podkreśla dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego Jerzy Litwin.

Rzeczywiście, żaglowiec jest znanym niemal na całym świecie symbolem Gdyni i Polski. Co roku odwiedza go ponad 100 tys. osób, przez pokłady muzeum przewinęło się już w sumie ponad 3,5 mln turystów. Co ich tak przyciąga? Przede wszystkim historia i piękno żaglowca. "Biała Fregata" pływała pod banderą niemiecką, francuską i oczywiście polską. Przemierzyła ponad 500 tys. mil w morskiej podróży, odwiedzając niemal wszystkie nadmorskie kraje świata.

W 1972 roku Dar Pomorza wziął udział w Operacji Żagiel, na którą został zaproszony jako pierwszy żaglowiec, reprezentujący tzw. blok wschodni. Cztery lata później uświetnił obchody 200-lecia powstania USA. Z tamtego czasu pochodzi zdjęcie na tle nieistniejących już wieżowców World Trade Center, które można zobaczyć pod pokładem.

- W 1980 roku zdobył Cutty Sark Trophy, która jest uważana za żeglarską nagrodę Nobla. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby w 1929 roku żaglowiec zatonął, a niemal stało się to podczas holowania do stoczni - opowiada Mirosław Jurdziński, były kapitan fregaty.

Statek miał być też sprzedany za granicę, gdy w 1982 roku, zastąpił go "Dar Młodzieży". -Wtedy popłynął do nas dosłownie strumień pieniędzy od wielu instytucji, nawet z Bydgoszczy czy Torunia. Dzięki temu udało się go zatrzymać i przekształcić w muzeum - mówi honorowy prezes Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza Bolesław Mazurkiewicz.

W sobotę 10 października w Gdyni odbędą się uroczystości związane z obchodami 100-lecia wodowania "Daru Pomorza". O godz. 10 rozpocznie się ceremonia odnowienia chrztu. Będzie ona dostępna dla publiczności, która będzie miała możliwość oglądania uroczystości z nabrzeża. Potem odbędzie się zamknięta sesja historyczno-okolicznościowa w sali konferencyjnej budynku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (57)

  • (1)

    CAŁUJĘ CIE W NAJWIEKSZY ŻAGIEL. I JESZCZE RAZ STO LAT !!!!!!!!!

    • 2 0

    • mój żagiel jest największy, to w sumie prawie maszt

      kiedy wpadniesz na całusa?

      • 0 0

  • A mi się wydaje trochę niedoceniony

    ...bo pierwszy statek danej bandery, jaki poniosł barwy kraju wokół Ziemi, winien cieszyć się większą estymą.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była autoryzowanym przedstawicielem sieci Era. Obecnie spółka ta prowadzi dystrybucję sprzętu telekomunikacyjnego firm Siemens, Panasonic oraz innych wiodących marek na rynku telefonii komórkowej. W latach 2001-2002 pracował jako Prezes Zarządu w Tele-Net Sp. z o.o. - firmie będącej autoryzowanym dealerem sieci ERA. Od 2002 roku jego kariera zawodowa związana jest ze spółką Eurotel, w której przez...

Najczęściej czytane