• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Elektrownia jądrowa w Choczewie. Niezbędne są decyzje administracyjne

Robert Kiewlicz
22 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Według Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. - pierwszy blok elektrowni jądrowej, o mocy ok. 1,6 GW, zostanie uruchomiony w 2033 r.

Według Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. - pierwszy blok elektrowni jądrowej, o mocy ok. 1,6 GW, zostanie uruchomiony w 2033 r.

Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Lokalizację nazwaną "Lubiatowo-Kopalino" wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 r. badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.



Ponad 750 mln zł wydane na energetykę jądrową. Elektrowni brak



Czy pierwsza elektrownia jądrowa powinna powstać na Pomorzu?

Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych.

- Zależy nam na tym, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i z zachowaniem najwyższych standardów. Dlatego wieloletnia i kompleksowa analiza lokalizacji, w których ta elektrownia mogłaby powstać, była dla Spółki w ostatnich latach priorytetem. W badania i opracowywanie ich wyników zaangażowani byli eksperci z najróżniejszych dziedzin i dzisiaj, gdy te wyniki znamy, z satysfakcją, ale też pełną odpowiedzialnością i świadomością nowego rozdziału współpracy ze społecznością lokalną, ogłaszamy wybraną przez nas lokalizację "Lubiatowo-Kopalino" - mówi Tomasz Stępień, prezes zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.
Według planów z 2005 r. pierwszy blok energetyczny miał być gotowy w 2020 r.
Według planów z 2005 r. pierwszy blok energetyczny miał być gotowy w 2020 r.

Lokalizacja elektrowni wymaga decyzji administracyjnych



Wyniki analiz zostały umieszczone w Raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Przygotowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe dokument jest pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce sporządzonym dla elektrowni jądrowej. Przepisy, na podstawie których w 2015 r. rozpoczęło się postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni, ulegały od tego czasu licznym zmianom, w tym wdrażającym regulacje przyjęte na poziomie europejskim.

Skarb Państwa kupił PGE EJ 1 za pół miliarda złotych



Zaktualizowanie stanu prawnego przez ustawodawcę umożliwi kontynuowanie procedury środowiskowej w zgodzie z obecnie obowiązującymi regułami postępowania. Dlatego też Raport zostanie ukończony i złożony generalnemu dyrektorowi ochrony środowiska w I kwartale przyszłego roku, po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

Energetyka jądrowa w Polsce



Jak wynika z dokumentu o nazwie "Polityka energetyczna Polski do 2040" - w 2033 r. wdrożona zostanie energetyka jądrowa. Łącznie powstanie sześć bloków jądrowych. Budowa pierwszego bloku jądrowego powinna rozpocząć się nie później niż w 2026 r. W kolejnych latach planowane jest uruchomienie kolejnych pięciu takich bloków w odstępach 2-3 lat. Do 2043 r. powinno zostać uruchomionych 6-9 GW mocy.

Budowa elektrowni jądrowej może być zrealizowana aż do 70 proc. wartości projektu przez polskie przedsiębiorstwa we współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi. Szacuje się, że do 2040 r. energetyka jądrowa będzie generować ok. 25-38 tys. nowych bezpośrednich miejsc pracy w zależności od liczby bloków i zainstalowanej mocy.

Opinie (355) 10 zablokowanych

  • :)

    Niemci zamkną wszystke elektrownie jądrowe do końca 2022.

    • 2 0

  • Dlaczego nie wybudować takiej elektrowni przy wyludnionej granicy polsko-niemieckiej.

    Odra do chłodzenia i cześć, a region biedny to się wzbogaci.

    • 1 0

  • ff

    chyba nikt nie mysli, ze po wybudowaniu takiej elektrowni prąd bedzie tanszy. Bedzie tak samo drogi, nieważne czy z, czy bez elektrowni atomowej. co więcej, będu ku temu "racjonalne" powody. Jedyną różnicą będzie to, gdzie trafią zabrane nam pieniadze, co właściwie jest mało istotne dla przeciętnego człowieka.
    p.s. Za ~10 lat, jak dojrzeje technologia magazynów energii, będzie można odłaczyć się od tych naciągaczy (chociaż istnieje ryzyko, że do tego czasu zabronią używania magazynów energii lub wprowadzą jakieś ograniczenia w tej sferze...)

    • 1 0

  • gdynianin (1)

    A wiecie ,że Pan Obajtek jest przypadkiem właścicielem tej działki.

    • 2 0

    • nie wiemy tego, bo bredzisz to samo jak małpa

      • 0 1

  • zakazac robic elektrownie ktora zapewne bedzie miala wady konstrukcyjjne.

    Oby nie przeszło ...i to jeszcze na pomorzu.... kocyk, plaza a w tle atomowa.

    • 2 0

  • Najepszą lokalizacją jest Warszawa. okolice wiadomo czego

    Wody w Wiśle pod dostatkiem i inżynierów na pęczki

    • 1 0

  • Chciałbym dożyć.

    Szkoda że to na pokaz bo prąd będzie drożał i już. Bo już od dawna nie chodzi o Polaków tylko o pieniądze Polaków. Nie o samowystarczalność narodową a samowystarczalność polityków i milionerów. Nie o naukę a poeniądze.

    • 1 0

  • Naprawdę nie ma już lepszych lokalizacji w tym kraju?

    Zamiast znaleźć lokalizacje tam gdzie nikomu to nie przeszkadza, daleko od miejskich skupisk i aglomeracji, to trzeba ją postawić w nadmorskiej lokalizacji zabijając jednocześnie turystycznie region nadmorski. Czy poza zyskami ktoś policzył straty?

    • 4 0

  • Widząc jak obecny rząd spi....doli wszystko czego się dotknie możemy wyobrazić sobie jak wadliwą będzie ta elektrownia

    Spójrzmy prawdzie w oczy. Obecna władza jest nieudolna w każdej dziedzinie. Jak oni zbudują elektrownię jądrową to będzie bomba zegarowa i prędzej czy później je...bnie

    • 3 0

  • Super...

    No to fajnie...tylko czy Ci, którzy są za tym aby powstała ta elektrownia w miejscowości nadmorskiej, gdzie tylu turystów zjeżdża latem przeanalizowali co się stanie jeśli nastąpi jakiś wyciek, bądź wydarzy się coś innego ? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że skazi teren w promieniu ok 100 km...każdy będzie mówił, że jest to bezpieczne dla środowiska i dla ludzi tylko po to aby zrealizować cel...a co z nami ? Mieszkańcami ? Jeśli coś się wydarzy co wtedy ? Mieszkam niedaleko Gniewina i nie popieram powstania elektrowni atomowej w Choczewie. Jeśli do tego dojdzie będę zmieniać miejsce zamieszkania jak najdalej.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mirosław Bieliński

Prezes firmy doradczej Stilo Horizon. Były prezes Grupy Energa. Po ukończeniu studiów (Uniwersytet Gdański, Wydział Ekonomiki Produkcji ) pracował jako robotnik, następnie w działach finansowo-księgowych kilku trójmiejskich firm. W 1989 roku związał się z jedną z najbardziej cenionych polskich firm konsultingowych - Doradca. Przeszedł w niej od pozycji młodszego konsultanta do partnera, członka zarządu i współwłaściciela. Był odpowiedzialny za duże projekty doradcze, wymagające tworzenia...

Najczęściej czytane