• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk: amerykańska inwestycja za ćwierć miliarda

Marzena Klimowicz-Sikorska
30 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rozbudowa fabryki Weyerhaeuser Poland w Kokoszkach

Gigantyczna inwestycja w Gdańsku. Amerykański przetwórca drewna, firma Weyerhaeuser Company, zbuduje w Kokoszkach fabrykę za 250 mln zł. To największa ogłoszona w tym roku zagraniczna inwestycja w Polsce!



Fabryka przetwórstwa celulozy w Gdańsku:

Firma Weyerhaeuser wygrała przetarg na kupno 100 tys m kw. w Kokoszkach, w pobliżu hali magazynowej Prologis, między ul. Kartuską a Maszynową. Teren ten należy do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W ciągu trzech lat ma tam powstać fabryka o powierzchni 17 tys m kw., w której powstawałyby artykuły higieniczne. Pracę znajdzie tam blisko 45 osób, głównie inżynierów i osób do obsługi urządzeń. Budowa fabryki ma zakończyć się w 2012 r.

- Według nas jest to największa taka inwestycja w Polsce - mówi Mariusz Wiśniewski z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Gdańsk nieprzypadkowo został wybrany na miejsce inwestycji. - Po obejrzeniu licznych potencjalnych działek inwestycyjnych w Europie i na Bliskim Wschodzie, byliśmy pod wrażeniem zasobów, stanu infrastruktury oraz personelu dostępnego w Polsce i w samym Gdańsku - przekonuje Shaker Chandrasekaran, wiceprezes Weyerhaeuser Cellulose Fibers.

Miasto na razie nie chce wypowiadać się w tej sprawie.- Jesteśmy objęci klauzulą poufności. Na tym etapie nie mogę więc nic powiedzieć -zastrzega Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Choć fabryka ma być najnowocześniejsza, nie wiadomo, jak inwestor poradzi sobie z kwestią nieprzyjemnych zapachów, jakie uwalniają się w procesie przetwarzania celulozy. - Każda firma, która chce budować takie fabryki musi postarać się o wydanie decyzji środowiskowej. Żaden taki wniosek od firmy Weyerhaeuser jeszcze nie wpłynął - mówi Maciej Lorek, dyrektor wydziału środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Aby uzyskać taką decyzję musi zostać uwzględnione stanowisko mieszkańców okolicy, w której ma powstać inwestycja. - Zgodnie z procedurą informuje się publicznie mieszkańców o planowanej inwestycji i prosi o zajęcie stanowiska. Mają oni realny wpływ na wydanie decyzji środowiskowej - wyjaśnia Lorek.

Jednak prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń, kierownik katedry chemii organicznej na Politechnice Gdańskiej uspokaja: - Uciążliwy zapach to pokłosie starej technologii. Dziś, przy najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych nie ma mowy, żeby z fabryki wydobywał się przykry zapach. Co więcej, w ogóle nie buduje się już fabryk uciążliwych ani dla pracowników, ani tym bardziej mieszkańców.

Stanowisko mieszkańców i ekologów co prawda nie przesądzi o powstaniu fabryki, jednak może mieć wpływ na zmuszenie firmy do zastosowania takich rozwiązań technologicznych, by dostatecznie zmniejszyć ujemne skutki produkcji, jak np. nieprzyjemny zapach.

Weyerhaeuser jest firmą z ponad stuletnim doświadczeniem w przetwarzaniu celulozy, posiada też jeden z największych tartaków na świecie.

Podstawowym odbiorcą produktów wytwarzanych w gdańskiej fabryce ma być firma Procter&Gamble.

Miejsca

Opinie (609) ponad 50 zablokowanych

  • (4)

    ... tak, najlepiej to siedzieć w domu i nic nie robić, niech kasa sama leci ...
    Gdyby nie takie a nie inne rządy, może i by nie było w Gdańsku:
    - 2000 nowych miejsc pracy w branżach IT i bankowych (IBM, GE, Intel itd.) gdzie młodzi absolwenci mogą się realizować,
    - Baltic Areny,
    - WZ-tki,
    - LG w Ekstraklasie,
    - itd. itp.

    Mało wam ? Konusom ciągle jest mało ... a jak popatrze na ulicach miasta coraz to lepsze autka niemieckie jeżdżą ... czyli nie jest tak źle co ???

    • 2 2

    • A co mnie obchodzą niemieckie autka

      Może Ciebie rajcują korki, pełno betonu i asfaltu wszędzie i tłok. Może to wszystko uznajesz za synonim postęu. Dla mnie to synonim zacofania mentalnego

      • 1 1

    • NAJLEPIEJ KOMBINOWAĆ WCHODZIĆ W UKŁADY KLEPAĆ SIE Z KOLESIAMI PO PLECACH (2)

      ROBIĆ LEWE INTERESY USTAWIAĆ SIE W RADACH NADZORCZYCH DUTKAĆ 80% LUDZI TEGO MIASTA .....CZUĆ SIE ŚMIETANKĄ >>>>DO CZASU SŁUŻYSZ _ LIŻESZ SIĘ WIDAĆ ŻE TAKA TWOJA NATURA
      co z tego co wyliczyłeś jest zasługą miasta ...co z tego co wyliczyłeś jest na 100% dobrze wykonane i priorytetowo na pierwszym planie.
      Zrob coś sam POdlizusie!!!! A następnym razem podpisz się "wycieraczka"

      • 0 1

      • (1)

        no wlasnie mowie, konusom to bedzie zawsze zle i malo.
        wez sie chlopie do roboty zamiast ciagle narzekac.
        a przynajmniej cos sie dzieje w miescie. Nie mowie, ze nie mogloby cy lepiej.
        A to wszystko zalezy skad pochodzisz i skad sie wywodzisz - ja jestem ze wsi i dobrze mi sie zyje w Gdansku, zarabiam 3 patyki na reke i w przeciwienstwie do ciebie nie musze kombinowac tylko ciezko zap... zeby rodzine utrzymac.
        krzyczysz, robisz szum i zapominasz do pracy chodzic.
        a ja w tym samym czasie na ciebie dupku zus i podatek place.
        takim jak tobie to zawsze bedzie zle, wstyd naszego narodu.

        • 0 0

        • A co to ma do tej iwnestycji, która przyczyni się do zniszczenia środowiska naturalnego? Czy żeby godnie żyć należy niszczyć środowisko?

          • 0 0

  • mhy zapachy jak w swieciu, dwa zegnajcie lasy

    • 0 0

  • Draństwo urzędników Gdańska

    Urzędnicy z Gdańska, mieszkańcom całego Trójmiasta i okolic (do ok. 50km), fundują niezły bigos. Radni z okolic Kokoszek mogą zapomnieć o kolejnej kadencji.

    • 3 0

  • WON SPRZEDAWCZYKI POLSKI I POLAKOW WON Z POLSKI !!!!

    I JESZCZE RAZ WON W WON W PODSKOKACH!!!!!!!!!

    • 1 1

  • zapachy itp. zjawiska jak scieki, hałas, ochrona krajobrazu i wartosci przyrodniczych

    Po zapoznaniu się z głosami przedstawionymi na forum chcę się podzielic swoimi uwagami. Obecnie nie ma metody oceny uciżliwości zapachowej. Wszystkie metody są subiektywne. Proponuję aby w raamch konsultacji społecznych wymagnych przy uzyskaniu pozwolenia zintegrowanego przedstawić do publicznego wglądu na forum internetowym zeskanowany raport np. w formacie pdf. Takie warunki może narzucić organ przyjmujący raport do oceny. Umożliwi to naprawdę szeroką społeczna dyskusje. Nie mogę się wypowiadać o zadnym elemencie szkodliwości inwestycji, ponieważ nic nie wiem na ten temat. Jest tylko ogólny bełkot, że inwestycja bedzie super nieszkodliwa. Obowiązuje zasada "Tu wlata, tam wylata". Człowiek tez oddycha i wydycha i to czasami różnie.
    Dodatkową kwestią jest zgodność inwestycji z planem zagospodarowania przestrzennego. Na ten temat nikt się nie wypowiadał, ja tez nie wiem jak jest naprawdę. Więc pozostaje zapoznanie się z raportem o pozwolenie zintegrowane oraz opiniami te tego raportu i planem zagospodarowania przestrzennego. Powinna byc zrobiona analiza ryzyka dla takiej inwestycji oceniajaca nadzwyczajne zagrożenia dla srodowiska oraz ludzi, wykazane ewentualne rekompesaty.

    • 0 0

  • fabryka celulozy fajny pomysł dla wąskiej grupy zainteresowanych

    To chyba jakaś kpina aby fundować 450 tysięcznemu miastu truciciela aby 45 osó miało prace i pewnie kolejnych kilka skorzystało-prosimy powiddzie kto przegła z ta inwestycją. 80% dni jest u nas z wiatrem zachodnim- zatrujecie panowie całe miasto -witajcie w CAP CITY-zaproście niemców na wycieczki na pewno przyjadą odetchnąc świeżym powietrzem. Jaki pan taki kram panie Adamowicz.

    • 0 0

  • ja

    szkoda naszych lasów, jak im się uda to jestem ciekaw ile łapówy dali naszym??

    • 0 0

  • ha ha ha dobre i tak zydzi wykoncza polakow !!! 45 miejsc pracy za 500 tys .mieszkancow narazonych na nowotwory i smrod!

    fajnie~bravo! przewaga wiatrow zach. caly smrod na gdansk pieknie tego by nawet Salomon nie wymyslil! a polacy sprzedli sie za talerz zupy! yeee a ze dzieci beda chore to kogo to!? kto zaplaci za leczenie???? wazne ze 45 osob na robote a kasa i tak do zydow ! hi hi ~take care!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była autoryzowanym przedstawicielem sieci Era. Obecnie spółka ta prowadzi dystrybucję sprzętu telekomunikacyjnego firm Siemens, Panasonic oraz innych wiodących marek na rynku telefonii komórkowej. W latach 2001-2002 pracował jako Prezes Zarządu w Tele-Net Sp. z o.o. - firmie będącej autoryzowanym dealerem sieci ERA. Od 2002 roku jego kariera zawodowa związana jest ze spółką Eurotel, w której przez...

Najczęściej czytane