• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia stawia na innowacyjne firmy

Mariusz Kurzyk
30 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Pomorski Park Naukowo - Technologiczny w Gdyni to obecnie jeden z ważniejszych ośrodków wspierania innowacyjności. Pomorski Park Naukowo - Technologiczny w Gdyni to obecnie jeden z ważniejszych ośrodków wspierania innowacyjności.

W Gdyni dysponujemy bardzo dużym potencjałem jeśli chodzi o firmy innowacyjne - stwierdzili członkowie Fundacji Gdyńskiej Inicjatywy Akademickiej i zaproponowali połączenie sił. Chcą stworzyć klaster, który skonsoliduje najbardziej innowacyjne gdyńskie firmy. W planach jest już spotkanie w ramach "okrągłego stołu" dla przedsiębiorców i otwarcie pierwszego w Trójmieście "zielonego budynku".



Czym dla ciebie jest inwestowanie w innowacyjne technologie?

- W światowej gospodarce występuje pewien trend zwany zrównoważonym rozwojem oraz z formami organizowania się przedsiębiorstw i przedsiębiorców - mówi Piotr Dwojacki, prezes zarządu Fundacji Gdyńskiej Inicjatywy Akademickiej im. E. Kwiatkowskiego. - Stwierdziliśmy, że w Gdyni jest potencjał do zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań i podjęliśmy działania mające na celu ocenić, czy potencjał tutejszych przedsiębiorców pozwala na stworzenie inicjatyw klastrowych. Chodzi o takie zgrupowania przedsiębiorstw, które mogą zapewnić efektywną współpracę i być nośnikiem innowacji.

Gdyńska Inicjatywa Klastrowa ma ruszyć w kwietniu. Jej celem będzie skupienie przedsiębiorców na rzecz wspólnego działania w branżach, w których dysponują już potencjałem bądź w dziedzinach, które mogą być przydatne dla przyszłego rozwoju miasta. Animatorem klastra został Sławomir Pawłowski, ekonomista, przedsiębiorca i członek stowarzyszeń przedsiębiorców.

- Uczestniczyłem już w inicjatywie klastrowej w Gdańsku, która objęła sektor budowlany i działa pod nazwą Gdański Klaster Budowlany - zapewnia Sławomir Pawłowski. - W Gdyni nie ma klastra, który wiązałby podmioty w zakresie rozwiązań innowacyjnych. Stąd nasza inicjatywa. W tej chwili rozmawiamy z kilkoma dużymi firmami i sądzimy, że w kwietniu ta inicjatywa nabierze bardziej konkretnych kształtów.

W ramach inicjatywy klastrowej w maju 2010 roku przewidziany został Sustainable Roundtable, czyli okrągły stół przedsiębiorców i społeczności dotyczący zrównoważonego rozwoju. W maju będzie też miało miejsce bardzo ciekawe wydarzenie związane z otwarciem pierwszego w Trójmieście (piątego w Polsce) tzw. "zielonego budynku". "Green Building" posiada wszelkie certyfikaty potwierdzające, że jest nieuciążliwy i spełnia najostrzejsze wymagania środowiskowe.

W ramach inicjatywy organizowane będą też niedrogie szkolenia z dziedziny funkcjonowania klastrów, parków przemysłowych i technologicznych oraz innych form kooperacji biznesu. Inicjatorzy planują też rozpoczęcie starań o otwarcie nowych kierunków studiów podyplomowych, związanych z doskonaleniem i dynamizacją działania przedsiębiorstw.

Czy klaster się sprawdzi i czy znajdą się chętni, aby w nim działać? Tego nie wiedzą nawet sami inicjatorzy. - Jeszcze przed zawiązaniem klastra musi być projekt, który integrowałby wszystkich uczestników. Bo nawet jeśli będą chętni, ale nie będzie wspólnego celu biznesowego, to inicjatywa przerodzi się w spotkania towarzyskie przy kawie - dodaje Sławomir Pawłowski.

Miejsca

  • WSAiB Gdynia, Kielecka 7

Opinie (2)

  • wspólny cel, to nie tylko biznes, ale także ZIELONA GDYNIA (1)

    czyli uspołecznienie i ekologizacja biznesu zwłaszcza w budownictwie. Mamy tyle do nadrobienia i zrobienia. Kierunek jest właściwy warto ten klaster rozruszać.

    A za zielony dom wielkie GRATULACJE.

    • 2 0

    • i jeszcze jedno do komentarza

      czy ten "zielony budynek" będzie miał certyfikat podobny do amerykańskiego - system oceny przyjaznych środowisku budynków – nazwany LEED (Leadership In Energy and Enviromental Design). System ten promuje projektowanie, wykonanie i eksploatację budynków w sposób przyjazny środowisku i zdrowiu ludzi. Może być wprowadzany w budynkach będących dopiero na desce projektowej i już istniejących.

      Ten system LEED oferuje sposoby mierzenia i dokumentowania osiągnięć dla różnego typu budynków.

      I gratulacje za Zakład Zagospodarowania Odpadów "Eko Dolina" za najwyższe wyróznienie"Firmy Przyjaznej Środowisku", w konkurs organizowanym przez EFOE

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. Od lat 90. kontynuuje doświadczenia w zarządzaniu z licznymi sukcesami z zakresu zwiększania poziomu sprzedaży w branży B2B, nawiązywaniu międzynarodowych relacji handlowych, pozyskiwania finansowania i współpracy typu venture capital oraz rozwiązywaniu problemów szybko rozwijających się organizacji.Ekspert w budowaniu zespołów managerskich i w...

Najczęściej czytane