• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Giganty na morzu - zobacz rozmiary morskiej elektrowni wiatrowej

5 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Turbiny na morzu są znacznie wyższe niż te instalowane na lądzie. fot. © boscorelli/Photogenica Turbiny na morzu są znacznie wyższe niż te instalowane na lądzie. fot. © boscorelli/Photogenica

Są większe niż biurowiec Olivia Star w Oliwie, Sea Towers w Gdyni i aż trzykrotnie wyższe od gdańskiego Zieleniaka. Instalowane na morzu nowoczesne turbiny wiatrowe przewyższają znane budynki Trójmiasta.



Rozwój technologii w sektorze morskiej energetyki wiatrowej pozwala na budowę i instalację turbin o coraz większych rozmiarach. Ich zadaniem jest produkcja jak największej ilości energii elektrycznej. Dzięki coraz dłuższym łopatom wirnika są w stanie "wychwycić" coraz więcej wiatru, a co za tym idzie wyprodukować coraz więcej prądu.

Wysokość pojedynczego "wiatraka", który stanowi elektrownię wiatrową, może liczyć aż 250 m - licząc od poziomu morza do końcówki łopaty. Wirnik największej obecnie produkowanej na świecie turbiny ma ok. 220 m, każda z łopat liczy ponad 100 m długości. Te morskie giganty są znacznie wyższe niż elektrownie wiatrowe działające na lądzie.

Obecnie Grupa PGE prowadzi trzy projekty budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Dwa z nich - etapy o nazwach Baltica 2 i Baltica 3 - będą składać się na największą inwestycję wiatrową na Morzu Bałtyckim, czyli Morską Farmę Wiatrową Baltica.

Przy realizacji inwestycji Grupa współpracuje z duńską firmą Ørsted i zgodnie z założeniami pierwsza energia elektryczna zostanie wyprodukowana w 2026 r. Z kolei po 2030 r. planowane jest uruchomienie projektu Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW.

Prąd wyprodukowany w tych elektrowniach zasili łącznie ok. 5,4 mln gospodarstw domowych w Polsce. Program Offshore Grupy PGE realizuje spółka PGE Baltica.

Jak działa morska farma wiatrowa? Jak działa morska farma wiatrowa?

Bałtyk jako wielki plac budowy Bałtyk jako wielki plac budowy

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych; od 1992 do 2012 roku prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Od 2001 członek, od 2005 sekretarz Rady Dyrektorów World Council of Credit Union w Madison, USA. Honorowy obywatel kilku miast amerykańskich, laureat nagród ekonomicznych w Polsce i USA; wyróżniony m.in odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski...

Najczęściej czytane