• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gotówka znika z obiegu. Za 20-30 lat płatności będą tylko bezgotówkowe

Robert Kiewlicz
22 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (331)
Popularność gotówki jako środka płatniczego spada od lat. Eksperci twierdzą, że całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat.

Popularność gotówki jako środka płatniczego spada od lat. Eksperci twierdzą, że całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat.

Popyt na gotówkę jest najniższy od 20 lat - informuje firma De La Rue, jeden z największych prywatnych producentów banknotów na świecie. Dotyczy to także Polski, gdzie w lutym 2023 r. ilość gotówki w obiegu spadła o 1,7 proc. rdr i był to pierwszy spadek od kwietnia 2010 r. Jak twierdzą eksperci całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat. Czy będzie to świat, w którym będziemy chcieli żyć? Gdzie każda transakcja będzie kontrolowana, a rządy będą wprowadzać rozwiązania na kształt scoringu społecznego znanego z Republiki Chińskiej.



Znajdź bankomat w swojej okolicy




Gotówka to dla mnie:

- W lutym ilość gotówki w obiegu w Polsce spadła o 1,7 proc. rdr i był to pierwszy spadek od kwietnia 2010 r. W dużym stopniu spadek ten wynika z faktu, że dokładnie rok temu Polacy masowo wypłacali gotówkę z banków w panice po wybuchu wojny. Po roku mieliśmy zatem bardzo wysoki punkt odniesienia w pomiarach. Wojenne strachy czy wcześnie pandemia Covid - to przykłady nieoczekiwanych kryzysów, które niemal zawsze powodują wzrost popytu na gotówkę. Po jakimś czasie popyt ten jednak wygasa w miarę jak ustępuje strach - mówi dr Michał Pronobis - ekspert z zakresu ekonomii Uniwersytetu WSB Merito.
- Na samym początku warto zauważyć, że aktualny niski popyt na gotówkę, o którym informuje firma De La Rue, jest przede wszystkim efektem olbrzymiego dodruku pieniędzy z okresu covidowych perturbacji. W skarbcach jest jeszcze tyle gotówki, że banki centralne poszczególnych krajów nie potrzebują uzupełniać jej braków - dodaje Stanisław Wolniewicz-Duda, prezes Finelf, twórca porównywarki finansowej Czerwona Skarbonka.

Społeczeństwa dobrowolnie rezygnują z użycia gotówki



Według eksperta tendencja jest jednak jednoznaczna, a przyszłość gotówki rysuje się w ciemnych barwach.

- Potwierdzają to i statystyki, i nasze codzienne wybory konsumenckie. np. według komunikatu Europejskiego Banku Centralnego, 59 proc. transakcji w punktach sprzedaży w strefie euro odbyło się w 2022 roku przy pomocy gotówki. W 2019 roku ten wskaźnik wynosił aż 72 proc. - tłumaczy Wolniewicz-Duda. - Najbardziej otwarta na całkowite przejście ku bezgotówkowym transakcjom wydaje się Skandynawia. Np. w Norwegii zaledwie kilka procent transakcji odbywa się za pomocą fizycznego pieniądza. Każdy, kto był w którymś ze skandynawskich krajów, mógł poczuć na własnej skórze, że możliwość zapłaty gotówką staje się tam powoli luksusem.
- W Norwegii czy Szwecji tylko 3-4 proc. transakcji realizowanych jest przy użyciu gotówki i jest to proces oddolny. Społeczeństwo dobrowolnie bowiem rezygnują z użycia gotówki. Skandynawskie banki centralne ubolewają nad tym procesem i podejmują działania nakierowane na zagwarantowanie powszechnej akceptacji gotówki i utrzymania dostępu do niej - dodaje dr Pronobis.


Lubimy szybkie płatności i wygodę



- Rosnący udział płatności bezgotówkowych oraz marginalizacja roli gotówki w życiu codziennym to pozytywny i w mojej ocenie nieodwracalny trend, mocno wspierany przez rozwój technologii. Dziś na rynku, nie tylko finansowym, rządzi konsument i jego preferencje - mówi Marek Kucner, wiceprezes zarządu Best SA. - Płatności bezgotówkowe są dla niego wygodne i bezpieczne, na wielu płaszczyznach również korzystne dla gospodarki. Patrząc na plany krajów takich jak Dania, Szwecja, Irlandia czy Japonia, możemy się spodziewać hegemonii transakcji bezgotówkowych w życiu codziennym. Marginalizacja obrotu gotówkowego jest w interesie państwa, ze względu na legalność obrotu oraz walkę z tzw. szarą strefą.
- Gotówka znika, bo lubimy wygodę. Gdy pojawia się technologia, która pozwala przyspieszyć daną operację, mimowolnie będziemy z niej coraz częściej korzystać. Nawet gdy pojawiają się u nas różnego rodzaju wątpliwości, np. te dotyczące inwigilacji transakcji bezgotówkowych. Na poziomie przekonań jesteśmy za zachowaniem gotówki, bo kojarzy się nam z wolnością (80 proc. Polaków nie chce wycofania fizycznej waluty). Z drugiej jednak strony lubimy szybkie płatności i sami skazujemy gotówkę na wyginięcie - dodaje Wolniewicz-Duda.


Według eksperta rządy mają także kilka poważnych argumentów za całkowitym przejściem na operacje bezgotówkowe. Pierwszy to likwidacja szarej strefy, której wielkość wynosi około 20 proc. PKB. A drugi to koszt obsługi gotówki - jej produkcja, przewóz, walka z fałszywkami, itd. Gdy więc dojdzie do restrykcji w sprawie używania gotówki, usłyszymy któreś z tych wytłumaczeń i niewiele będziemy mieli do powiedzenia. Wstępem do zmian wydaje się ustawa o limicie płatności gotówkowych - warto jednak zaznaczyć, że trwają rządowe dyskusje na temat tego, aby jednak nie wprowadzać tych nowych zapisów.

Gotówka zniknie za 20-30 lat



- Całkowite zniknięcie gotówki to kwestia prawdopodobnie 20-30 lat - prognozuje Stanisław Wolniewicz Duda. - Pytanie jednak, czy będzie to świat, w którym będziemy chcieli żyć. Każda transakcja będzie kontrolowana, co może posłużyć korporacjom do tworzenia bardziej dopasowanych do nas reklam, a rządom do wprowadzania rozwiązań na kształt scoringu społecznego, znanego z Republiki Chińskiej. Niepokojące w tym aspekcie było np. zamrożenie kont bankowych protestującym kierowcom podczas kanadyjskich strajków. Nie mówiąc już o tym, że wraz z wyłączeniem energii elektrycznej nie mielibyśmy dostępu do swoich pieniędzy. Podczas wojny czy różnych kryzysów byłaby to fatalna wiadomość.


Pieniądz tradycyjny choć archaiczny, może być przydatny



- Popularność gotówki jako środka płatniczego spada z powodów strukturalnych i technologicznych. Coraz więcej transakcji jest dokonywanych online lub za pomocą kart, zwłaszcza płatności zbliżeniowych. Rozwiązania te są powszechnie adoptowane w społeczeństwie i postrzegane jako wygodniejsze, bezpieczniejsze czy tańsze. Posługiwanie się gotówką staje się w tym kontekście dość archaiczne. W najbliższych latach spodziewać się można pogłębienia tego trendu - dr Michał Pronobis. - Nie oznacza to jednak, że gotówka całkowicie zaniknie. Gotówka, ze względu na swoje unikalne cechy, dalej pozostanie w użytku, chociaż coraz bardziej ograniczonym. Przykładowo, w przypadku zaburzeń funkcjonowania bezgotówkowych systemów płatności, alternatywnie można zawsze sięgnąć po niezawodną w takich sytuacjach gotówkę. System płatniczy jest w takiej sytuacji bardziej zdywersyfikowany i odporny.

Miejsca

Opinie (331) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Wtedy podliczą Kowalskiego i dostaniesz "szytą na miarę" wypłatę... Bo skoro wyrobisz się w danej kwocie to po co ci będą ekstra pieniądze...

    • 95 5

  • Pieniadze wirtualne z terminem ważności (4)

    Ponoć tak ma być

    • 100 8

    • Nowy porządek świata

      Niestety....pod but

      • 34 3

    • I będzie, bo dzisiejsi ludzie nie cenią wolności tylko pozorne bezpieczeństwo (1)

      Dlatego właśnie reżimy typu Korea Północna mogą trwać dekadami - żaden reżim nie przetrwa bez konfidentów, kolaborantów, konformistów itp.
      Dlatego tak ważne jest, by jak najczęściej łamać prawo i nie współpracować z milicją, próbować też sabotować rząd, samorząd oraz korporacje w każdy możliwy sposób - ponieważ to są nasi prawdziwi wrogowie, a nie jacyś wydumani naziole z d... czy misdżenderowcy z sąsiedztwa jak usiłuje nam wmówić mejnstrimowa propaganda.
      I taki system już był, tylko opierał się na tak zwanych "kartkach" - dostawałeś kartkę na mięso i do jakiejś daty miałeś ją wykorzystać - dzisiejsi ludzie już tego nie pamiętają albo nie chcą pamiętać.
      Celem każdej władzy jest zwiększenie swojej jurysdykcji i maksymalne upodlenie ludzi - jedyne co ich powstrzymuje to nasz gniew.

      • 22 5

      • ?

        Zagalopowałeś się w argumentacji, połowa z Twojej wypowiedzi to anarchia, Afryka

        • 1 10

    • co za bzdura...

      • 0 2

  • (2)

    Ja mam w d...ie to żeby być modny i fajny bezgotówkowy. Używam karty tylko z jednej przyczyny- wymusza to bank. Inaczej będą jeszcze sobie żądać dopłacania do posiadania rachunku i oszczędności. W innych bankach jest podobnie. Tylko i wyłącznie ten "łańcuch" mnie trzyma przy posiadaniu karty. Zakupy przez internet robię sporadycznie.
    Teraz wam powiem o co chodzi z wciskaniem wszędzie na siłę transakcji bezgotówkowych. Chodzi o to, że mając gotówkę, bardziej odczuwalna jest wydawana kasa. Gdy kasa zlatuje z karty, jest to mniej "odczuwalne" dla osoby robiącej zakup, więc chętniej wyda większą kwotę. Do tego, posiadacze karty mają możliwości posiadania debetu, łatwej "klik gotówki"- a więc i łatwiej zadluzaja sie w bankach. Proste.

    • 120 7

    • Nie o to chodzi. To o czym piszesz to drobne bez znaczenia.
      Chodzi o kontrolę.
      Brak gotówki = kontrola.
      I wszystko w temacie.

      • 19 3

    • Kwestia gustu. Wole wygode i szanuje swoj czas bo zycie jest krotkie. Prawie wszystko kupuje przez inernet bo po co mam jechac w korkach do sklepu i stac w kolejce potem placic gotowka po ktora musze isc do bankomatu a pani w kasie akurat nie ma wydac. Mam lepsze rzeczy do zrobienia.

      • 8 10

  • Tak czy siak nie wolno dopuscic do likwidacji gotowki. (7)

    Brak gotowki to brama do nowego niewolnictwa.

    Pieniadz z terminem waznosci, nadzor, wylaczanie portfeli po protestach itp.

    Fit for 55 czeka. Agenda 2030 tez.

    Nie bedzie juz tak samo.

    • 237 9

    • Nie będziesz miał nic (2)

      I będziesz szczęśliwy

      • 15 3

      • To kto bedzie mial wszystko ? (1)

        • 3 0

        • Ci ktorzy na konferencje klimatyczne latają prywatnymi odrzutowcami

          • 24 0

    • Wszyscy niby popierają (1)

      A potem głosują na pis, po i eurokołchoz

      • 10 7

      • Zawsze to lepsze od konfederosji. No może oprócz pisu.

        • 6 14

    • A teraz to przecietny zjadacz chleba jest przeciez wolna i podejmujaca autonomiczne decyzje jednostka. Zacznijcie sie leczyc choc juz raczej jest
      za pozno.

      • 1 4

    • Gadasz jak konfederosyjski szur.

      • 1 13

  • Tylko gotówka. Karta i blik kiedy nie da się inaczej.. (3)

    Od kiedy coraz częściej zaczęły się pojawiać wzmianki o CBCD i jakie to jest cudowne, bezpieczne i w ogóle to zacząłem bardziej używać gotówki :)

    • 144 6

    • Bezpieczne - oczywiście dla klasy posiadającej

      Bo stetryczali bumerzy typu Gates czy Bezos chcą sobie zabetonować stan posiadania - dlatego bariery dla nowych biznesów są coraz większe, podatki dla klasy pracującej coraz wyższe a jednocześnie bariery dla kapitalistów coraz niższe - np. kupisz w Lizbonie apartament to dostajesz tak zwaną "złotą wizę". Kapitaliści mogą niemal wszystko a zwykli ludzie coraz mniej - dlatego też mamy np. inflację, bo dzięki temu możesz oszczędzać pieniądze tylko do pewnego pułapu - inflacja nie bez powodu jest kilka procent, bo wyższa uderzałaby też w kapitalistów.
      A teraz chcą pójść krok dalej i wprost zakazać oszczędzania - kto ma np. 100 mieszkań to będzie miał za chwilę 110, potem 120 - a kto ma zero to będzie miał zero szans przez całe życie na dorobienie się czegokolwiek.
      I tak historia zatoczy koło: wrócimy do feudalizmu (tylko że 100% aktywów będzie miał nie król a kilku kapitalistów) - potem zaś będzie nowa rewolucja, która może zmieść z planszy 90% ludności.

      • 21 2

    • (1)

      Czyli co.? Po wypłacie lecisz do bankomatu i wypłacasz 3/4 kasy? Przestań.

      • 3 17

      • ja wyplacam cala, nie beda zydki z banku patrzec na co wydaje pieniadze

        • 9 0

  • Byłem wielokrotnie (9)

    w Szwecji, Danii i na Islandii i do tej pory nawet nie wiem jak wyglądają ich banknoty. Wszystko kartą.

    • 26 118

    • (3)

      Fascynuje mnie kto i dlaczego daje pod tym łapki w dół. Przecież to nawet nie jest opinia (z którą można się zgadzać lub nie) tylko zwykle stwierdzenie faktu.
      To co, wy się z rzeczywistością nie zgadzacie?

      • 16 30

      • No akurat to jest Twoja subiektywna ocena, stanu płacenia gotówką w Skandynawii. (1)

        • 24 4

        • prawie nigdzie sie już nie da płacic w Szwecji gotówka

          bedac na wyjezdzie sluzbowym 4 dni ostatnio, nawet nie widzialem, by ktokolwiek placil tam gdzies gotowka. Od biletów, po bary, wszedzie bezgotowkowo

          • 0 0

      • Czy rzeczywistość ma patent na nieomylność?

        • 16 2

    • No ale to państwa totalitarne cóż że

      bogate.Ale przykład

      • 11 4

    • Gotówka w Skandynawii .

      Trzeba było zwracać większą uwagę a nie gapić się w telefon .

      • 20 2

    • Wow

      • 1 1

    • A co zrobisz jak się terminal zepsuje i twojego plastiku nie przyjmie? (1)

      Bo ja wyjmę portfel i zapłacę gotówką.

      • 14 3

      • Powiem, żeby wyjął z zaplecza imprinter i odbił moją kartę kredytową offline. Właśnie po to są te wypukłe numerki.
        A co zrobisz jak się zepsuje kasa fiskalna i sprzedawca nie będzie mógł wystawić paragonu? Myślisz, że coś kupisz?

        • 4 9

  • To sposób na zmniejszenie ludności w Świecie. (2)

    Patrz jakie piekne są dolary singapurskie z plastiku.

    • 39 1

    • (1)

      Heh, żeby to takie proste było... Niestety, dalej jesteśmy na kursie na 10 miliardów

      • 1 11

      • Kieruj swoje żale do mieszkańców innych kontynentów, my mamy ujemny przyrost. Poza szanownymi gośćmi cioci Anieli.

        • 5 0

  • Gotowka jest najbezpieczniejsza (5)

    Gdy nią płacę nie martwię się o awarię systemu płatniczego ani o to czy ktoś mnie kontroluje.

    • 182 10

    • Jasne... (1)

      Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ktoś zapłacił podrobioną w garażu kartą.
      A przyjmując gotówkę to tak naprawdę musisz każdy banknot obejrzeć. A potem tego pilnować i wozić do banku.
      Gotówka to koszty - i to większe niż obsługa terminala.

      • 6 40

      • zamknij oczy!

        Widzisz jakie to łatwe?!
        Właśnie opanowałeś umiejętność bycia niewidzialnym...

        To że się to tobie nie przytrafiło, to nie znaczy że to nie istnieje.
        Wystarczy fotografia karty i już można iść na darmowe zakupy.
        Przecież o tym procederze to filmy nawet kręcą...

        • 20 3

    • Gorzej jak poprosi o nią Heniu w ciemnym zauku.

      • 2 4

    • Jak złodziej ukradnie ci pieniądze, to już ich nie odzyskasz.

      Nawet po zakończeniu awarii.

      • 0 4

    • Ludzie! Zobaczcie krótki, animowany film o zniewoleniu na youtubie pt: Beyond The Reset !

      • 4 0

  • (12)

    Gotówka moim zdaniem jest uciążliwa.Chodzenie z plikiem pieniędzy to głupi pomysł.Jest globalizacja ,cyfryzacja i forma pieniędzy niema znaczenia .
    Dzięki transakcją bezgotówkowym ,możemy robić zakupy w sklepach sami skanując produkty i płacąc .Możemy robić zakupy w internecie itd.Świat się zmienia i płatności też
    .Mi gotówka wadzi w portfelu,wolę płatności elektroniczne .

    • 13 194

    • Piękna ta globalizacja, cyfryzacja, sztuczna inteligencja i wszystko co z sobą niosą. 1984. (3)

      • 24 2

      • Serio ? W domu przez głośniki dostajesz rozkazy co masz robić ? (1)

        • 4 11

        • rozkazy? nie trzeba rozkazow. posluchaj radia i telewizji jak sprzedaja ci informacje. zawsze z teza, zawsze z puenta, tak abys bron boze sam nie musial myslec i oceniac informacji.

          dziennikarz ci mowi kto jest szur, kto antyszczepionkowiec, kto okrada emeryte a kto jest nazista.

          • 1 0

      • Ale z nowych technologii korzystasz bez zahamowania.

        Nowy samochód, urządzenia smart, z internetu, konta bankowego oraz kredytów korzystasz i myślisz, że jesteś anonimowy? Zastanów się zanim zaczniesz bzdury pisać.

        • 2 9

    • (2)

      Najpierw naucz się poprawnie pisać,a dopiero później bierz się za zmienianie świata.

      • 14 5

      • (1)

        Pisanie komentarzy to nie dyktando.

        • 2 12

        • Ale staranność w pisaniu jest wyrazem szacunku dla potencjalnych czytelników, a równocześnie świadczy, że nie jesteś

          • 7 0

    • ...wygoda pieniądza cyfrowego jest oczywistością. Dopóki nie dobiorą się do niego korporacje, banki i państwo... I pamiętajmy o jednym nasz pieniądz z którego wszyscy korzystamy to pieniądz fiducjarny - MY wierzymy, że państwo, banki i korporacje będą się tym pieniądzem zajmować tak by to było dla nas z pożytkiem. I TU zaczynają się kontrowersje ;D

      • 16 1

    • Mi nie wadzi raduje mnie widok 500tek w moim portfelu

      • 12 2

    • Chyba gotówka=szuria .

      • 0 13

    • Święta racja, ale szurii nie przekonasz. Najśmieśniejsze jest to, że oni też płacą wszędzie kartą.

      • 4 10

    • Globalizacja sie skonczyla po covidzie, wszyscy zaczynaja produkowac u siebie..

      • 2 2

  • Wasza wygoda doprowadzi do tego że będziemy kontrolowani w 100 procentach (9)

    Ograniczcie używanie plastiku. Gotówką =wolność

    • 197 10

    • (5)

      Wolność - zwłaszcza jak stoisz w kolejce za kimś, komu kasjerka wydaje resztę drobniakami. Chyba powolność raczej.

      • 7 55

      • Do czego tak się śpieszysz ? Chcesz przeżyć dwa, trzy życia ? ;)

        • 37 6

      • Nie pierdziel, (3)

        Idź do kasy samoobsługowej.

        • 29 3

        • (1)

          Tak też zwykle robię. Nie będę przecież stał w kolejce z plebsem do kasy gotówkowej.

          • 3 19

          • Jeszcze ci bokiem wyjdzie platnosc kartą, jak ci przyblokują konto, wtedy za nic nie zaplacisz. Tu chodzi o calkowita kontrole np. nie zaszczepisz sie 10 dawka po ktorej będziesz umierał to będzie zaraz blokada na koncie. Mozna mnozyc przyklady.

            • 7 0

        • Kasy samoobsługowe są głównie na płatności kartą lub blikiem

          • 5 0

    • "Wolność"

      Kiedy płacisz ukraińcom "pod stołem".

      • 6 21

    • Chyba raczej gotówka=szuria.

      • 1 13

    • zgadza sie, ogladnijcie animowany krótki film jak nas chcą zniewolić na youtubie pt: Beyond The Reset !

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie obrotu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od początku kariery zawodowej związany z branżą TSL. Jako przewodniczący Komisji Celnej w Polskiej Izbie Spedycji i Logistyki był uczestnikiem wielu projektów realizowanych przy współudziale Izby Celnej w Gdyni oraz Ministerstwa Finansów. Jest...

Najczęściej czytane