• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jajka w sklepach tańsze niż u producentów. Nawet o połowę

erka
26 lutego 2024, godz. 09:00 
Opinie (195)
Kluczowy kłopot producentów jaj jest bezpośrednim następstwem wojny cenowej najważniejszych graczy polskiego handlu. Kluczowy kłopot producentów jaj jest bezpośrednim następstwem wojny cenowej najważniejszych graczy polskiego handlu.

Producenci jaj stali się mimowolnymi ofiarami wojny cenowej między dwoma największymi sieciami handlowymi w Polsce. Wiodący detaliści sprzedają w swoich sklepach jaja kurze poniżej cen zakupu, a to powoduje, że pozostali odbiorcy podejrzewają producentów jaj o nierówne traktowanie kontrahentów - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.



Gdzie dwóch się bije, tam klient korzysta Gdzie dwóch się bije, tam klient korzysta

Ceny jajek w sklepach są:

- Monitoring cen detalicznych prowadzony przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz dowodzi, że w niektórych momentach dwaj kluczowi dla naszego rynku detaliści sprzedają jaja kurze w cenach blisko o 50 proc. niższych niż ceny, po których kupują jaja od producentów. Izba jest zadowolona, że konsumenci zyskali nieoczekiwany dostęp do bardzo tanich jaj, że sieci handlowe dotują swoich klientów, jednak taka polityka cenowa rodzi również niestety wiele problemów dla producentów jaj - mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektorka Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.


Kluczowym kłopotem producentów jaj, który jest bezpośrednim następstwem wojny cenowej najważniejszych graczy handlu, jest codzienne mierzenie się z żądaniami o obniżkę cen formułowanych przez innych odbiorców jaj. Według dyrektor Gawrońskiej z KIPDiP sytuacji nie poprawiają tłumaczenia, że największe sieci handlowe płacą normalną cenę, a sprzedaż poniżej kosztów zakupu jest suwerenną decyzją tych sieci.

Zerowy VAT na  żywność tylko do 31 marca 2024 r. Zerowy VAT na żywność tylko do 31 marca 2024 r.

Jajka w sklepie tańsze nawet o połowę



Polscy producenci jaj stawiają też czoła podejrzeniom konsumentów, którzy sądzą, że tak duże obniżki cen muszą wiązać się z obniżeniem jakości towaru albo z karmieniem kur paszami "podejrzanego pochodzenia lub niepełnowartościowymi". Wielu kupujących jaja obawia się także, że niskie ceny wynikają z tego, że na naszym rynku sprzedawane są jaja, które sprowadzono do Polski z krajów o niższym standardzie higienicznym i dobrostanowym.



- Przyzwyczailiśmy się, że okresowo duże sieci handlowe sprzedają jaja konsumentom poniżej ceny ich hurtowego nabycia. Zwykle jednak dyskonto dla konsumentów wynosiło kilkanaście do dwudziestu procent. Obecnie, kiedy jaja sprzedawane są konsumentom zdecydowanie poniżej ceny ich wytworzenia, cała branża jest więcej niż zaniepokojona - relacjonuje obawy producentów Gawrońska. - Branża produkcji i dystrybucji jaj nie chce się wtrącać w suwerenne decyzje swoich partnerów handlowych. - Jedyne, o co prosimy, to o zachowanie zdrowego rozsądku.
erka

Opinie (195) 9 zablokowanych

  • No tak

    Tanie znaczy ukraińskie

    • 3 0

  • Rolnikom wszystko przeszkadza

    A to za sucho,a to za mokro a to za male ceny a to zalało .......i nie chce nic pisać ale "zas.....tamcerce..........."jak to się kiedyś mawialo tez wszystko przeszkadzało .
    Nie wiem ...człowiek nie raz nie dwa musiał opuszczaj kraj żeby zarobić,imał się różnych profesji ,przekwalifikowywal z 5 razy w swoim życiu zgodnie z rynkiem pracy .Czy ktoś się nad nami litował ?a Ci wiecznie pokrzywdzeni ..może po prostu niech zrezygnują z tego co robią i pójdą do pracy .nikt z toporem nad nimi nad głową nie stoi .I nie brońcie ich bo niby ja nie będę miał co jeść lub gorszej jakości .to bzdura wymyślona na potrzeby ich pseudokrzywdy .nikt ich ani ich rodzin nie zmusza do tego co robią .mogą zająć się rolnictwem innej profesji np kaczkami czy podobnym lub sprzedać ziemię i iść normalnie do pracy .czy jak większość Polaków miala umowy śmieciowe rolnicy wyszli na ulice?w poważaniu mieli .więc teraz przyszła kryska na matyska i nikt nie dołącza do nich

    • 0 1

  • To się nie skończy, jeśli nie zmienimy opcji politycznej w UE. Oni zrobili dill z oligarchami za łapówki i chcą wykończyć rolnictwo w unii.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w obszarze badań i rozwoju technologii informatycznych, pełniąc funkcje zarządcze polskich oddziałów czołowych korporacji informatycznych: 1999-2010: Intel Technology Poland (Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu); 1997-1999: Olicom Poland (Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny); 1991-1997: CrossComm-Poland (Dyrektor Finansowy, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny) Pełnił funkcje w organach doradczych: członek...

Najczęściej czytane