• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Karta czy gotówka? Jak jest na Pomorzu

VIK
5 kwietnia 2024, godz. 15:00 
Opinie (215)
A jak wypadło Pomorze? Aż 69,5 proc. sprawdzanych paragonów była opłacona kartą. A jak wypadło Pomorze? Aż 69,5 proc. sprawdzanych paragonów była opłacona kartą.

Czy podczas codziennych zakupów stawiamy na transakcje bezgotówkowe? W jakich województwach częściej korzystamy z płatności kartą, a gdzie wciąż popularna jest gotówka? Odpowiedzi na te kluczowe pytania znajdują się na... paragonach.



Karta czy gotówka?

- PanParagon to popularna aplikacja zakupowa, dzięki której można wyszukiwać promocje czy przechowywać paragony. W oparciu o anonimowe dane z dowodów zakupu, jakie trafiają do naszego systemu, publikujemy raporty dotyczące cen, realnej inflacji czy aktualnych trendów zakupowych. Tym razem pod naszą lupę trafiły paragony z adnotacją o sposobach płatności. Uzyskane wyniki przedstawiamy w ujęciu wojewódzkim. Co ważne, pod tym względem nasz kraj niekoniecznie dzieli się na Polskę A i Polskę B - mówi Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

Płatności bezgotówkowe z ogromną przewagą



Jak pokazują dane, płatności kartą mają w naszym kraju największą grupę zwolenników. Taka informacja była widoczna na ok. 70 proc. przeanalizowanych paragonów. Znacznie rzadziej korzystamy natomiast z gotówki, która znalazła się na 30 proc. dowodów zakupu.  


- W badaniu nie uwzględnialiśmy BLIK-a, gdyż znaczna część tego typu transakcji oznaczana jest na paragonach jako płatność kartą - dodaje Antonina Grzelak.  
Eksperci poszli o krok dalej i sprawdzili, jak poszczególne płatności rozkładają się w ujęciu wojewódzkim. 

Gdzie najczęściej płaci się kartą?



Ogólne wyniki pokazały, że płacenie kartą w Polsce jest bardzo popularne. Są jednak regiony na mapie naszego kraju, w których transakcje bezgotówkowe są bardziej rozpowszechnione, a w innych mniej. Niekwestionowanym liderem płatności z użyciem karty jest Wielkopolska. Tutaj ten rodzaj transakcji był widoczny na niemal 75 proc. paragonów pochodzących z tego województwa. Na drugim miejscu uplasowało się województwo mazowieckie (73 proc. paragonów), następnie dolnośląskie oraz śląskie (ok. 71 proc.).  


W jakich częściach Polski nadal często korzysta się z gotówki? Okazuje się, że taką formę płatności najbardziej upodobali sobie mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Adnotacja o płatności gotówką pojawiła się tutaj na ok. 41 proc. ujętych w analizie paragonach. Kolejnym województwem, w którym mieszkańcy chętnie posługują się gotówką, jest warmińsko-mazurskie. Potwierdza to aż 39,4 proc. dowodów zakupu z tego regionu. Trzecią pozycję na "gotówkowym" podium zajęło natomiast województwo podlaskie, gdzie na 38,2 proc. paragonach widniała informacja o tradycyjnej formie płatności.



- Co ciekawe, transakcje gotówką preferowane są zarówno na wschodzie, jak i zachodzie naszego kraju. Poza ścisłą czołówką do grona województw, w których konwencjonalny rodzaj płatności jest częstą praktyką, wlicza się chociażby zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, lubuskie czy lubelskie - dodaje Antonina Grzelak.
A jak wypadło Pomorze? Aż 69,5 proc. sprawdzanych paragonów była opłacona kartą. To dało nam 5. miejsce w kraju.

Płatność gotówką a stopa bezrobocia w Polsce 



Czy popularność poszczególnych metod płatności w obrębie województw jest powiązana ze stopą bezrobocia? Zestawiając statystyki z aplikacji PanParagon oraz oficjalne dane z Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2023 r., widać pewne zależności. Tam, gdzie stopa bezrobocia jest wysoka, zazwyczaj chętniej korzysta się z gotówki.


Tak jest w przypadku województwa świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego czy podlaskiego. Wyjątkiem jest województwo podkarpackie, w którym pomimo najwyższej w kraju stopy bezrobocia sporym zainteresowaniem cieszą się płatności kartą. W województwach łódzkim i lubelskim jest natomiast odwrotna sytuacja. Tam bezrobocie jest stosunkowo niskie, a korzystanie z gotówki podczas zakupów częste.


Warto także dodać, że w województwie wielkopolskim, mazowieckim i śląskim jest najniższa stopa bezrobocia w Polsce, a zarazem najwyższa częstotliwość zakupów z użyciem karty.
VIK

Opinie (215) ponad 10 zablokowanych

  • Płacę gotówką

    płacąc kartą nie czułam że wydaję tak dużo pieniędzy a jak wyjmę stówkę i za chwilę jej nie ma to wtedy widzę że kasa rozchodzi się zbyt szybko i jestem bardziej ostrożna

    • 9 0

  • Ja płacę kartą i gotówką

    Kartą płace głównie wtedy kiedy nie znam kwoty np. na zakupach. Wtedy nie muszę stać i grzebać w portfelu, żeby zapłacić. Podobnie w restauracjach. Natomiast jeżeli z góry wiem ile zapłacę np. gdy zamawiam Bolta, coś do jedzenia to płacę gotówką. Wtedy na spokojnie sobie przygotuje kwotę i daje. Płacę gotówką wtedy, kiedy wymagane jest podłączenie karty kredytowej podczas zakupów online. Wtedy wybieram przelew, a jeżeli nie ma opcji to kurierem z płatnością przy odbiorze.

    • 0 5

  • Gotówka = Wolność

    Bez gotówki nie ma nas.

    • 11 1

  • kiedyś karta

    dzisiaj gotówka człowiek płacąc gotówką jest bardziej anonimowy z kartą każdy nasz krok jest znany gdzie,kiedy i o której byliśmy

    • 7 0

  • Spoko, tylko jaki ułamek promila paragonów przechodzi przez Panaparagona (cokolwiek to jest). Pewnie sam profil użytkowników tego czegoś narzuca wynik.

    • 1 0

  • Tylko gotówka

    Tylko gotówka powinniśmy to chronić,płatności kartą to pełna inwigilacja za co płacisz, gdzie bywasz etc

    • 5 1

  • Wolność to wybór i nie zabierajcie nam wyboru ! Nie zabierajcie nam wolności ! Nie zabierajcie nam gotówki !?

    • 1 0

  • Pariasy Systemu

    Tylko 30% ludzi w PL ma mózg to i tak sporo jak na naród i**otów

    • 0 0

  • Płatności gotówką idą bez paragonu

    Słabe źródło danych, bo większość transakcji gotówką idzie bez paragonu.
    W połowie sklepów jak płacę gotówką i mniej-więcej mnie sprzedawca kojarzy to nie nabija na kasę

    • 0 0

  • Gotówka to wolność

    Jeśli zrezygnujemy z gotówki to całkowicie oddamy władzę nad naszym życiem w ręce skorumpowanych polityków.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w obszarze badań i rozwoju technologii informatycznych, pełniąc funkcje zarządcze polskich oddziałów czołowych korporacji informatycznych: 1999-2010: Intel Technology Poland (Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu); 1997-1999: Olicom Poland (Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny); 1991-1997: CrossComm-Poland (Dyrektor Finansowy, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny) Pełnił funkcje w organach doradczych: członek...

Najczęściej czytane