• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kim są polscy milionerzy?

erka
18 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Polscy milionerzy to ludzie pracowici, odpowiedzialni i nie lubiący obnosić się ze swoim bogactwem - tak wynika z badania instytutu SMG/KRC. Polscy milionerzy to ludzie pracowici, odpowiedzialni i nie lubiący obnosić się ze swoim bogactwem - tak wynika z badania instytutu SMG/KRC.

Pracowity i odpowiedzialny, ale nie lubiący się obnosić z bogactwem, krytyczny wobec polityków, ale patriotyczny względem kraju - taki obraz polskiego przedstawiciela klasy "milionerów" wyłania się z pierwszego tak dogłębnego badania tej grupy społecznej zleconego przez Private Banking Banku Pekao SA, a wykonanego w Polsce przez instytut badawczy SMG/KRC.


W jaki sposób można zostać milionerem?


Raport przygotowany na podstawie badania prezentuje kompleksowy obraz polskiego "milionera", jego system wartości, postawę społeczną, a także stosunek do świata finansów i usług bankowych. Raport powstał na podstawie indywidualnych wywiadów z osobami, których majątek w postaci środków płynnych, przekracza wartość 1 miliona złotych.

- Analizując postawę społeczną polskiego milionera należy podkreślić, że jest patriotą, choć jednocześnie ma krytyczny stosunek do polityków, ale pozytywnie ocenia przemiany ostatnich 20 lat - podkreśla Marek Biskup z SMG/KRC. - To, co się rzuca w oczy i czym odróżniamy się od milionerów z innych krajów, jest niska aktywność w zakresie tzw. kultury wysokiej i sportu.

Dzięki podobnym raportom zleconym w ramach tego samego projektu badawczego przez Grupę Unicredit, którego częścią jest Bank Pekao, możliwe jest porównanie  polskich milionerów z ich odpowiednikami w trzech krajach tzw. "starej UE": Austrii, Niemczech i Włoszech.

Największe różnice między polskimi milionerami, a ich zagranicznymi odpowiednikami dotyczą struktury samej grupy - podczas gdy w pozostałych krajach badacze byli w stanie wyróżnić 4-6 rodzajów milionerów, w Polsce było to środowisko względnie jednolite. Dodatkowo, w naszym kraju tendencja do ukrywania statusu majątkowego jest wyraźnie silniejsza  niż we wszystkich pozostałych państwach.

- W Polsce korzenie bogactwa nie sięgają daleko w przeszłość - w pozostałych trzech krajach znacznie więcej jest bogactwa "wielopokoleniowego", a więc tamtejsi milionerzy dorastają w przepychu i luksusie, który staje się dla nich środowiskiem naturalnym - tłumaczy Michał Walęczak, dyrektor wykonawczy pionu Private Banking w Banku Pekao. - Dla polskich milionerów bogactwo i obnoszenie się z nim jest czymś ciągle nie do końca naturalnym, również z uwagi na negatywne nacechowanie w odbiorze społecznym źródeł majątku.

Polscy milionerzy są też wyraźnie młodsi - w naszym kraju grupa osób między 40 a 50 rokiem życia stanowiła ok. 45 proc. badanych, a np. w Austrii i we Włoszech było to odpowiednio 15 i 25 proc. W tych krajach silniej reprezentowani byli starsi wiekiem milionerzy. Badacze zwracają także uwagę, że najbardziej zamożne części społeczeństwa w omawianych krajach różnią się znacząco, gdy przychodzi do porównania tego, jak milionerzy spędzają czas wolny.-

Polscy milionerzy bardziej przypominają klasę średnią. Jeżeli kultura wysoka, to sporadyczne wyjście do teatru. Z badania wynika, że jest to efekt braku orientacji w świecie kultury i wzorców do naśladowania. W przypadku sportu różnice są też wyraźne, Polacy wolą go raczej oglądać niż uprawiać. Zupełnie inaczej jest np. w przypadku Austrii, gdzie zdecydowana większość uprawia czynnie sport, a w Polsce mniej niż jedna trzecia badanych
erka

Opinie (37) 3 zablokowane

  • polski milioner glosuje na PO (1)

    ogląda TVN i czyta GW. Patriota!

    • 7 1

    • cięty sarkazm he he he

      • 0 0

  • polskie patrioty

    bedziecie miec jak sobie zainstalujecie (gdzies koło słupska chyba miały być) Innych patriotów już dawno nie ma, wymarli jak mamuty, bo to był proces naturalny - polskie rządy po 89 roku są wrogo nastawione do obywateli, więc obrywa się za to Polsce, od której ludzie sie odwracają, wyjeżdżają i nie chcą się tu rozmnażać. i nie ma się co dziwić - w tym nieprzyjaznym środowisku (za dużo pasożytów), trudno jest przeżyć, a wychowując potomstwo jest jeszcze trudniej, a będzie jeszcze gorzej

    • 3 0

  • Kim są polscy milionerzy?

    głównie złodziejami

    • 8 1

  • nie pełna ankieta (1)

    W jaki sposób można zostać milionerem?
    kradnąc pierwszy milion

    • 7 0

    • idac do polityki

      Schetyna powiedzial :"do biznesu idzie się dla pieniędzy, do polityki idzie się dla naprawdę dużych pieniędzy."

      • 4 0

  • patriotyzm - a po czym to poznać? (2)

    ostatnio odświeżam sobie historię Polski (kiedyś znałem dobrze - matura, studia etc. ale to już kilkanaście lat temu) robię to jednak tak trochę "patriotycznie" czyli żeby znać historię swego kraju i nie dać sobie wciskać "patriotycznej" politycznej ciemnoty. To co rzuca się od razu to, że w czasach gdy Polska była wielka i liczyła się w Europie (a do nich najczęściej odwołują się partie prawicowe) to przeważało możnowładztwo (dzisiaj mówi się "elity"), które robiło między sobą interesy (gospodarcze i polityczne) wyzyskując niższe stany, które nie miały nic do gadania. To oni rządzili trzymając kraj w garści i traktując jak prywatny folwark. Polska podupadła wtedy gdy rozpoczął się proces demokratyzacji i zwiększania praw ogółu społeczeństwa.

    Nie twierdzę, że droga do potęgi kraju to ograniczanie praw ogółu, ale z historycznej perspektywy Ci którzy twierdzą że należy zabrać bogatym i dać biednym aby kraj był silny chyba się mylą.

    • 1 2

    • Wrecz przeciwnie (1)

      Wiek XV i XVI - szczyt potegi RP to czas przewagi szlachty (1505 - konstytucja Nihil Novi , a w 1501 szlachcie udalo się niedopuścić do uzyskania przewagi przez magnaterie). Dopiero koniec XVI rozpocząl proces upadku państwa - wtedy gdy przewagę miala magnateria która wykorzystywala szalchtę jak i całe państwo dla swoich celów, w XVIII wieku najbogatsi woleli obce panowanieniż silną władzę centralną ograniczającą ich interesy. To nie szlachta zgubula panstwo ale magnateria.

      • 1 0

      • tak jak teraz oligarchia platformiano-różowo-czerwona

        • 0 0

  • Mój Szef (1)

    Mój szef jest milionerem i mógłbym o nim tylko "ciepło" mówić. Bogactwo wcale nie czyni z ludzi chamów, ani zgryźliwych złośliwców. To wszystko plotki ;)

    • 2 1

    • Jarząbek??

      • 0 0

  • czytasz, a nie rozumiesz

    1. wyzyskiwanie własnych ludzi nie jest objawem patriotyzmu, a o to cała sprawa się rozbija
    2. wtedy nasz milioner nie będzie milionerem
    3. wyobraź sobie, że nie. a oszustwo jest oszustwem.
    4. jest wyraźnie napisane o co chodzi, przeczytaj jeszcze raz
    5. zazdroszczę im, że ajajaj, z tym, że moja zazdrość nie ma tu nic do rzeczy - wkurza mnie tylko wycieranie sobie mordy "patriotyzmem"

    • 0 0

  • zawistny Polaku!

    jestem ciekawy co każdy z komentatorów na codzień robi, żeby poprawić swoją sytuację finansową... Pewnie w większości przypadków jest to kanapa i pilot! Być może jest garść bogatych ludzi takich jak np Urban, którzy się dorobili wykorzystując komunistyczne kontakty ale jest też coraz więcej młodych ludzi przed trzydziestka, którzy budują fortuny w internecie, reklamie, mediach zaczynając od zera. Wystarczy poczytać ich historię. Każdy za swoją pracę dostaje tyle ile wartości wnosi do społeczeństwa. I to nie Kulczyk czy Solorz decyduje ile zapłaci pracownikom tylko rynek. Jeśli przez edukację podniosę swoją wartość dla rynku do zapłaci mi więcej. najłatwiej jest nic nie robić i narzekać, że wszyscy bogaci to złozieje. No ale Polak woli, żeby sąsiadowi zdechły wszystkie krowy niż żeby on sam miał mieć ich więcej...

    • 0 0

  • halo kłapacze

    Kłapać dziobem to nie sztuka.- To najbardziej udane paskudztwo które udaje się głupkom i nierobom.- Zazdrość polska bolączka społeczna, ,,pies ogrodnika'' to druga czesć zarazy, patologii polskiego społeczeństwa. Osiągnołem i straciłem wielki dorobek naukowy, zastosowano szereg różnych metod by zniszczyś realizację mego dorobku i wdrożenie w życie gospodarcze programu rozwojowego, dążeń by społeczeństwo polskie było bogate, Polska Państwem bogatym, sprawiedliwym, szczęśliwym społeczeństwem.- Ale na palantów debili, tanich pismaków, lekarstwa nie ma.- Zostancie z tą wściekłopścią, z nią .zyjcie w zadowoleniu nędzy.-

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy. Działalność Perfect Consulting obejmuje usługi doradztwa personalnego oraz szkolenia interpersonalne. Firma specjalizuje się w stosowaniu oraz wdrażaniu narzędzi wspomagających zarządzanie kapitałem ludzkim. Ukończyła Zarządzanie i Marketing na WSAiB w Gdyni. Studia podyplomowe podjęła na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również absolwentką studiów MBA w Gdańska...

Najczęściej czytane