• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Komisja Europejska chce, żebyśmy dłużej pracowali

erka
8 lipca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 

Komisja Europejska namawia kraje unijne do stopniowego podwyższania wieku emerytalnego. Bruksela przekonuje, że jeśli ludzie, którzy żyją coraz dłużej, nie będą dłużej pracować, to wzrosną koszty świadczeń i państwa tego nie wytrzymają.



Alternatywą jest znaczne podwyższenie składek emerytalnych. - Wiek uprawniający do pobierania emerytury powinien być podnoszony w miarę wydłużania się naszego życia - ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Polityka społeczna w zakresie emerytur i rent pozostaje w gestii państw członkowskich. Komisja Europejska zwraca jednak uwagę na konsekwencje starzenia się społeczeństw. Zdaniem Brukseli systemy emerytalne powinny zapewnić ludziom odpowiednie dochody na emeryturze, ale jednocześnie nie mogą nadmiernie obciążać finansów publicznych i pokolenia pracujących.

- Żyjemy coraz dłużej i zwiększa się okres wypłacania świadczeń emerytalnych. Jeżeli chcemy mieć emerytury w godnej wysokości, to okres pracy powinien być trzykrotnie dłuższy od okresu ich pobierania - dodaje Jeremi Mordasewicz. - Oznacza to, że wiek uprawniający do emerytury musi być podnoszony w miarę wydłużania się życia. Podnoszenie opodatkowania osób pracujących nie przyniesie spodziewanych efektów, ponieważ kolejne pokolenia są mniej liczne od poprzednich i coraz mniej osób będzie pracować na utrzymanie emerytów. Obecnie cztery osoby utrzymują emeryta, a za 20 lat będą to tylko dwie osoby.

W kontekście propozycji UE system emerytalny wdrożony w naszym kraju w 1999 roku należy do najlepszych w Europie. Emerytury mają być ściśle uzależnione od zgromadzonych składek i oczekiwanej długości życia w momencie przejścia na emeryturę, co zwiększa równowagę systemu. Musimy jednak uczynić go powszechnym, likwidując pozostałości starych rozwiązań, czyli przywileje emerytalne pracowników służb mundurowych, górników, rolników i kobiet.

Pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytury. Dlatego należy podnieść staż pracy wymagany do uzyskania emerytury mundurowej i uzależnić jej wysokość od wynagrodzeń uzyskanych w ciągu całego życia zawodowego, a nie od płacy tylko w ostatnim roku pracy. Trzeba zlikwidować odrębny system emerytalny górników i objąć ich systemem emerytur pomostowych. Także rolnicy powinni być traktowani jak pozostałe osoby prowadzące działalność gospodarczą, zaś najbiedniejsi z nich otrzymywać wsparcie z systemu pomocy społecznej.

- Kobiety mogą obecnie przechodzić na emeryturę 5 lat wcześniej niż mężczyźni, mimo że żyją dłużej i w efekcie będą pobierały emeryturę dwukrotnie dłużej niż mężczyźni. Ale to oznacza, że ich emerytury będą bardzo niskie albo staną się ogromnym obciążeniem dla podatników - uważa Jeremi Mordasewicz.
erka

Opinie (5)

  • A ja myślę,że emerytury nie dożyję (1)

    bo nasze fosfory skutecznie powodują nowotwory

    • 5 1

    • Właśnie, co z fosforami?

      Długo jeszcze będą nas truć?

      • 1 0

  • zanim wydłużycie czas pracy, rozwiążcie najpierw inne kwestie

    - kto zatrudni osoby w wieku 50, 60 lat?
    - czy zarabiamy wystarczająco dużo, aby zapewnić sobie zdrowie i pełną sprawność fizyczną i umysłową (to kosztuje) do takiego wieku?
    - dlaczego kobiety mają pracować tak samo długo, jak mężczyźni, skoro pracują one zazwyczaj na 2 etaty (w pracy i w domu) - czy taka intensywność pracy nie rekompensuje czasem tych paru lat więcej, które muszą przepracować mężczyźni? proponuję czas wychowania dzieci doliczyć kobietom do lat pracy.

    • 7 2

  • okiejjjjj tylko gdzie?

    ja moge pracowac tylko gdzie ja znajde przyzwoitą prace?//
    he
    na zlecenie i o dzieło ???? dziekuje nie jestem frajerką

    • 3 1

  • Dlaczego we Francji może byc inaczej - lepiej?

    *Najkrótszy tydzień pracy
    **Przy trójce dzieci 1200 euro od Państwa co m-c ( przy jednym, ok.160 euro)
    ***Leki w większości za darmo dla dzieci do 16 r.ż.
    ****Gdy był strajk nauczycieli, do firmy, w której pracowałam ("biurowa") wszyscy "dzietni"pracownicy przybyli ze swoimi pociechami i i ...było ok. ( poza harmidrem :-)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mirosław Bieliński

Prezes firmy doradczej Stilo Horizon. Były prezes Grupy Energa. Po ukończeniu studiów (Uniwersytet Gdański, Wydział Ekonomiki Produkcji ) pracował jako robotnik, następnie w działach finansowo-księgowych kilku trójmiejskich firm. W 1989 roku związał się z jedną z najbardziej cenionych polskich firm konsultingowych - Doradca. Przeszedł w niej od pozycji młodszego konsultanta do partnera, członka zarządu i współwłaściciela. Był odpowiedzialny za duże projekty doradcze, wymagające tworzenia...

Najczęściej czytane