• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mamy czas kobiet? Rozmowy na szczycie

Wioletta Kakowska-Mehring
2 marca 2024, godz. 10:55 
Opinie (230)
  • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku
  • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku Agnieszka Buczyńska
  • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku Dorota Arciszewska Mielewczyk
  • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku
  • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku Agnieszka Pomaska
  • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku Zbigniew Canowiecki

Nie chcemy zawładnąć światem, chcemy równowagi - to wniosek po kolejnej debacie z cyklu "rozmowy na szczycie", jaka odbyła się w Olivia Star Top w Gdańsku. Tym razem goście Pracodawców Pomorza zastanawiali się, czy to... "czas kobiet".



"Rozmowy na szczycie", bo taki tytuł nosi cykl debat organizowanych przez Pracodawców Pomorza, odbyły się faktycznie na szczycie, bo w najwyżej położonej przestrzeni konferencyjnej w północnej Polsce, czyli Olivia Star Top. Do udziału w tegorocznej odsłonie cyklu aeropagów dotykających tematycznie płaszczyzn społecznych, gospodarczych i politycznych zaproszono: Beatę Rutkiewicz, wojewodę pomorską; Agnieszkę Buczyńską, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego; Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Dorotę Arciszewską-Mielewczyk, posłankę Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość oraz Agnieszkę Pomaskę, posłankę PO.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Witold Orłowski, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Akademii Vistula w Warszawie, główny doradca ekonomiczny PwC Polska. Spotkanie poprowadziła Magdalena Rigamonti, dziennikarka prasowa, radiowa i autorka książek.

O kryzysach z widokiem na przyszłość. Rozmowy na szczycie O kryzysach z widokiem na przyszłość. Rozmowy na szczycie

- Na naszych spotkaniach poruszamy najważniejsze, naszym zdaniem, tematy. Dziś takim jest rosnąca rola kobiet, czego doświadczyliśmy podczas wyborów 15 października - przywitał gości Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza.
Temat ważny, o czym może świadczyć duże zainteresowanie spotkaniem. Jak wyjawiła prowadząca, Magdalena Rigamonti, po uruchomieniu internetowego systemu rejestracji już po godzinie zgłosiło się 200 osób. Ogromna sala konferencyjna na 34. piętrze Olivia Star Top była faktycznie wypełniona, w większości przez... kobiety.

Na spotkanie jako prelegentki zaproszono głównie polityczki, więc rozmowa toczyła się głównie w tym obszarze. Czy jest szklany sufit? A jeśli jest, to czy uda się go przebić? Czy potrzebne są nam parytety? A może tak naprawdę szkodzą?

  • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku
  • Beata Rutkiewicz
  • Aleksandra Dulkiewicz
  • Dorota Arciszewską-Mielewczyk
  • Agnieszkę Pomaska
  • Agnieszka Buczyńska

- Szklany sufit to brak dostępu do tych miejsc, które dotyczą władzy i pieniędzy. On wciąż ogranicza kobiety, choć jest nas coraz więcej w przestrzeni publicznej. Tam, gdzie jest faktyczna władza, tam jest nas mniej. Jesteśmy w polityce, ale nie ma tzw. suwaka, nie zawsze mamy miejsca biorące. Ktoś powie, Gdańskiem rządzi kobieta, więc o co wam chodzi? Ja też jestem wojewodą, ale... tylko jedną z czterech w Polsce. Na Pomorzu jest trochę inaczej, są kobiety na eksponowanych stanowiskach, ale nie wszędzie tak jest. Nawet u nas w spółkach podległych jest tylko 16 proc. kobiet w zarządach i 7 proc. piastuje funkcje prezesów - powiedziała Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska.
Potrzebujemy parytetów jako elementu dążenia do równouprawnienia, ale...

- Od lat utrzymuje się ten sam procent kobiet w Sejmie i z czegoś to wynika. W Szwecji była presja na parytety i okazało się po czasie, że było to niekorzystne. Nie możemy na siłę zmuszać kobiet do udziału w polityce. Możemy tylko wspierać. Każda z nas ma prawo do swojego życia. Kobiety mają ogromny potencjał, jesteśmy zadaniowe, jesteśmy świetnymi menedżerkami, ale jesteśmy też bardzo krytyczne wobec siebie. Mamy zaniżone poczucie własnej wartości. Zawsze myślimy o tym, czego nie potrafimy. Inaczej niż mężczyźni. Po za tym kobiety często też nie wspierają się. Cóż bycie silną kobietą też jest ciężkie - powiedziała Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka PiS.

Z opinią o niewspieraniu się kobiet nie zgodziła się minister Agnieszka Buczyńska.

- U nas kobiety wspierają się. Biorą sprawy w swoje ręce lub pomagają tym kobietom, które na to się zdecydowały. Jeżeli są kobiety, które zastanawiają się, czy warto, to powiem im zawsze, że tak, tak warto. Naszym problem jest jednak to, że zwykle nasze decyzje dużo bardziej wpływają na naszych najbliższych - powiedziała Agnieszka Buczyńska.
- Kobiety podlegają zupełnie innej ocenie. Najpierw patrzy się na to, jak wyglądamy, a to, co mówimy, jest na szarym końcu. A opinie bywają trudne do przyjęcia. Kiedyś zrobiliśmy ankietę na potrzeby programu dotyczącego równości i okazało się, że aż 70 proc. ludzi uważa, że hejtowanie to wyrażanie opinii. Musimy zmienić to myślenie. Jednak to musi być zmiana ewolucyjna, a nie rewolucyjna. Na szczęście młode pokolenie jest już inne. To my musimy się zmienić, oni już są inni - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
O gospodarce z widokiem na przyszłość. Rozmowy na szczycie O gospodarce z widokiem na przyszłość. Rozmowy na szczycie

- Mam nadzieję, że niedługo nie będziemy potrzebowały ani parytetów, ani suwaka na listach. Kobiety wzmocniły się i to widać. Jak zaczynałyśmy z Barbarą Nowacka kampanię "Kobiety na wybory", to z każdym spotkaniem było ich więcej. Nie uważam, żeby Polki i Polacy nie byli gotowi na tę zmianę. Zajmuję się lokalnym sportem. Jeszcze kilka lat temu, kiedy kobieca drużyna rugby zdobyła mistrzostwo, to zawodniczki w nagrodę otrzymywały siatki z gadżetami, podczas gdy ich koledzy dostawali premie. Dziś jest już inaczej. Ważne, żebyśmy uwierzyły w siebie, żebyśmy się odważyły. Zgodzę się z opinią, że mężczyźni nie mają takich ograniczeń. Nawet jak nie mają umiejętności czy wykształcenia w danym zakresie, to i tak - jak to się mówi - "z buta wejdą" - powiedział Agnieszka Pomaska, posłanka PO.

Jak podkreśliły uczestniczki debaty, "nie chcemy zawładnąć światem, chcemy równowagi". Jednak aby ją osiągnąć, trzeba niwelować bariery.

- Potrzebne są zmiany systemowe. Kobiety chętniej będą wracały do pracy, gdy będą miały gdzie zostawić dziecko. Będzie im łatwiej, jeżeli w małych miejscowościach zapewnimy dostęp do komunikacji zbiorowej, czyli zniesiemy bariery transportowe. Kobiety nie będą rezygnowały z pracy, jeżeli rozwiniemy system asystencji osobistej. Przecież to właśnie kobiety zwykle opiekują się osobami starszymi w rodzinie i niepełnosprawnymi - powiedziała Beata Rutkiewicz.
- Przed tą rolą społeczną nie uciekniemy - dodała jednak Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
"Rozmowy na szczycie - Czas kobiet" to już kolejne spotkanie z cyklu debat przygotowywanych przez Pracodawców Pomorza. Wcześniej rozmawiano o kryzysach, czyli "pandemia, wojna i co dalej?" oraz wyzwaniach gospodarczych współczesnego świata.

Pracodawcy Pomorza to największy regionalny związek pracodawców w Polsce, zrzeszający blisko tysiąc przedsiębiorstw, które zatrudniają prawie 150 tys. pracowników. Poza terenem województwa pomorskiego organizacja swoim działaniem obejmuje także powiat elbląski. W 2022 r. Pracodawcy Pomorza opracowali Kodeks odpowiedzialności obywatelskiej pracodawców i starają się szerzyć tę inicjatywę wśród innych organizacji skupiających przedsiębiorców. Od lat organizacja jednoczy środowiska gospodarcze i nagradza "najlepszych wśród równych" na corocznej gali "Pomorscy Pracodawcy Roku".

Miejsca

Opinie (230) ponad 20 zablokowanych

  • (1)

    Ja jako kobieta , jestem dumna z tych Pań, Pani wojewoda zasłużyła się już dla Wejherowa , także po czynach można poznać danego człowieka. Trzymam za Panie kciuki i życzę wszystkiego dobrego:)

    • 0 10

    • chwalisz sie mialkim i plochym umyslem? czasami i kobieta moze ujsc za medrczynie jesli zmilczy

      • 2 0

  • zapraszamy panie do zbudowania dróg na południu Gdańska

    i naprawieniu komunikacji zbiorowej. Mam nadzieję ze ta najważniejsza wróci do parzenia kawy po wyborach.

    • 6 0

  • odnoszę wrażenie, że te wszystkie wciskane na siłę kobietom postulaty, że

    mają one siłę i w związku z czym muszą to i owo, służą celom komercyjnym, żeby siłę kobiet wykorzystać do sprzedaży określonych produktów albo przeforsować określone idee i postawy wykorzystując do tego rzekomo uciemiężone kobiety. To jak wmawianie na siłę ludziom, że żywność jest zatruta, pozbawiona składników odżywczych i muszą oni stosować na wszystko suplementy, bo inaczej nie będą mogli funkcjonować. Do mężczyzn raczej nigdy nic nie jest adresowane, być może z tego względu, że mężczyźni podchodzą do pewnych rzeczy na chłodno, nie odpalają im się z byle powodu jakieś marzycielskie schizmy

    • 3 0

  • (2)

    Najbardziej widac, jakich mamy facetow w 3miescie na tinderze...idziesz na randke z takim kolo, a on z gory uwaza, ze kazdy placi za siebie...bo chcialyscie rownouprawnienia, to macie. A jak sie pytasz kolo, jak minal dzien ? yyy ... no spalem do 12, a potem zrobilem jajecznice (tylko tyle umie w kuchni majac prawie 40stke na karku) - ale zarabia wiecej niz ta kobieta, ktora laczy i studia i prace i obowiazki domowe....swiat zszedl na psy, to wychowal to pokolenie mamisynkow, co tylko za bycie facetem dostaje prace i wieksza kase, a podstawowych umiejetnosci w zyciu nie posiada.

    • 0 3

    • Jestem kobietą i uważam, że na pierwszej randce każdy powinien płacić za swoje

      A maminsynków nie wychował świat a matki, pewnie także dlatego są nadopiekuńcze, że ojców nie ma w domu.

      • 3 0

    • Chwila

      To kiedy on pracuje jak śpi do 12? Coś ci się historia nie klei albo pomyliłaś nowoczesnego chłopca z facetem.

      • 0 0

  • podstawowe socjotechnika...

    "ulica i zagranica"

    • 1 0

  • a co kochane panie sądzą o koleżankach

    które się sprzedają jak kartofle na rynku. Nigdy nie poruszają tematu poniżenia kobiety do roli przedmiotu. Jesteście fałszywe i krzykliwe. Dobry materiał na stare panny.

    • 4 0

  • (2)

    Chcemy zarabiac na rowni z mezczyznami - jestesmy lepiej wyksztalcone i nie wszystkie marzymy o rodzeniu dzieci. Chcemy, aby nas bylo stac na wyjscia do kina, restauracji. Chcemy czuc sie bezpieczne i szczesliwe. Nie chcemy czuc presji do rodzenia, bo to nasz czas, nasze zycie. Chcemy byc spelnione i sie rozwijac na kazdej plaszczyznie. Czas, aby nas zauwazono i nasze potrzeby. Nie chcemy, aby nas okradano, gdy jestesmy na macierzynskim - bo siedzisz w domu i zajmujesz sie dzieckiem. A teraz tak jest - masz przerwe w pracy, wiec podwyzka i wyrownanie Ci sie nie nalezy, gdy tym czasem ojciec dziecka sie rozwija. Tylko tyle i az tyle...Chcemy miec dostep do lekarza, a nie w kolejce czekac 2 lata, albo placic za wizyty, gdy taki facet nie chodzi do specjalistow, do kosmetyczki, do fryzjera, a jak pojdzie, to placi duzo mniej kasy...

    • 0 6

    • To sprawa faceta, że nie chodzi do specjalisty

      A gdy pójdzie, płaci za wizytę tyle samo co kobieta.

      • 0 0

    • Chcesz zarabiać jak mężczyzna? To pracuj jak mężczyzna. Ktoś cię okrada? A dlaczego przechodzisz 5 lat wcześniej na emeryturę bez względu czy urodziłaś dziecko czy też nie? Ilu jest facetów samotnie wychowujących dzieci bo matka zmarła lub odeszła? Dają radę? Jednocześnie zarabiają. Oni przejada na emeryturę 5 lat później niż kobieta nieposiadająca dzieci. Jesteście lepiej wykształcone a nadal nie zarabiacie więcej? Hmm to może problemem jest to, że pracodawca nie płaci za wykształcenie a za umiejętności. Dostęp do specjalistów? Corocznie sa darmowe badania i kampanie dotyczące profilaktyki raka piersi u kobiet - OK. A czy słyszała o kapani i profilaktyce raka prostaty u mężczyzn? Mammografia jest dostępna bez skierowania w całej Polsce nawet w małych miasteczkach (mammobus). A czy wiesz, że aby mężczyzna mógł przebadać jądra (rak jąder), prostatę (rak prostaty) musie mieć skierowanie? Dodatkowo lekarz (najczęściej urolog) nie jest dostępny w małych miejscowościach. Powiesz, co to takiego rak prostaty? Corocznie na raka piersi umiera ok. 5,5tyś kobiet a na raka prostaty umiera 5,5-6 tyś mężczyzn.

      • 3 0

  • pamietam jak mowiono ze gdyby rzadzili kobiety i zajmowaly (1)

    najważniejsze stanowiska to byłby raj na ziemi i inna jakość życia publicznego
    jak patrzę na te polityczki to śmiem wątpić a w niektórych przypadkach jest wręcz regres

    ps. i żeby nie było - płeć NIE MA znaczenia jakim się jest człowiekiem - tutaj w grę wchodzą walory intelektualne i moralne oraz praca nad sobą

    • 5 0

    • Zapraszamy na WCh PG. Ani mężczyźni ani kobiety nie powiedzą, że kobiety u władzy to dobre rozwiązanie

      • 1 0

  • Kółko

    Wzajemnej

    • 2 0

  • Ja mam wrażenie, że niekóre panie mają bardzo wyidealizowaną definicję słowa "kariera"

    Dla niektórych "działaczyń" kariera to pachnąca bizneswoman w garniturze pijąca kawę w swoim klimatyzowanym biurze i podpisująca dokumety. Jednocześnie zapominają o milionach kobiet ciężko pracujących w marketach, na produkcji, w fabrykach, często za marne pieniądze. Dla nich kariera to zupełnie coś innego. Z resztą podejście kobiet do mężczyzn jest podobne. Widzą, że "a tu dyrektorzy to sami mężczyźni, a tu prezesi to mężczyźni, a tu facet rządzi" zapominając jednocześnie o milionach tych przysłowiowych Areczków pracujących za najniższą, albo i o zgrozo bez żadnej umowy, wyrabiając nadgodziny świątki piątki. Na prawdę drogie panie to super że równacie w górę, ale nie zapominajcie że jednak świat tworzony jest w większości przez takich zwykłych szaraków, o których nikt nie wspomni nawet.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Witek

MBA, ACCA, biegły rewident, Partner Spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci, od listopada 2013 roku prezes zarządu spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci Sp. z o.o. jednej z największych polskich kancelarii audytu i doradztwa gospodarczego. Obecnie rozwija Grupę REWIT, w ramach której w chwili obecnej pracuje ponad 60 specjalistów z zakresu księgowości, podatków, kontrolingu oraz doradztwa biznesowego. Grupa obecna jest w Gdańsku, w Warszawie oraz w Bielsku-Białej. Przez ponad 10 lat...

Najczęściej czytane