• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Menedżerowie finansowi z Trójmiasta połączyli siły

Wioletta Kakowska-Mehring
14 lipca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
MaFin3 to platforma wymiany wiedzy, doświadczeń i kontaktów. MaFin3 to platforma wymiany wiedzy, doświadczeń i kontaktów.

Stawiają na współpracę, a nie na rywalizację. Chcą dzielić się doświadczeniami nie tylko ze swoim środowiskiem. Chcą pomóc społeczności lokalnej, bo też są jej częścią. Myślą też o tych, którzy mogliby ich zastąpić, czyli o przyszłych kadrach. Menedżerowie finansowi z Trójmiasta połączyli siły i założyli stowarzyszenie.


Czy warto się stowarzyszać w ramach grup zawodowych?


Jeszcze do niedawna, by firma sprawnie funkcjonowała, wystarczyło zatrudnienie dobrego księgowego. Dyrektor finansowy był zarezerwowany dla największych firm. Dziś już w kilkuosobowej firmie dyrektor finansowy jest kluczowym członkiem zespołu, osobą wspierającą właściciela czy prezesa w podejmowaniu decyzji, obliczaniu ryzyka i wskaźników finansowych, w tworzeniu przewagi konkurencyjnej. Tempo zmian narzuca coraz wyższą skalę kompetencji oraz podnosi rangę i odpowiedzialność osób decydujących o finansach w firmach. To wymusza nieustanne podnoszenie umiejętności. Niezbędne stało się utworzenie platformy wymiany wiedzy, doświadczeń i kontaktów. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce działa od lat. Teraz przyszedł czas na... MaFin3.

Właśnie wymiana doświadczeń biznesowych i wspieranie rozwoju przedsiębiorczości oraz edukacji, w tym w szczególności aktywizacja na rynku pracy studentów i absolwentów - takie cele stawia sobie powstałe niedawno Stowarzyszenie Menedżerów Finansowych Trójmiasta, czyli MaFin3.

- Zaczęło się od nieformalnych spotkań. Wymienialiśmy się doświadczeniami i wiedzą - a to o tym, gdzie znaleźć sprawdzonego dostawcę, czy o tym, z kim warto coś zrobić, a z kim nie - opowiada Dariusz Nowosadko, członek stowarzyszenia. - Potem pojawił się temat problemów z rekrutacją nowych kadr. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego ludzie tuż po studiach zwykle są słabo przygotowani przez uczelnie? Szukając odpowiedzi na te pytania doszliśmy do wniosku, że powinniśmy sami coś zrobić w tej kwestii.

Właśnie nieustająco zmieniający i rozwijający się rynek finansowy, a także potrzeba specjalizacji i ciągłego doskonalenia umiejętności zawodowych osób zajmujących się finansami był inspiracją powstania Stowarzyszenia MaFin3.

- W miarę prowadzenia prac nad misją Stowarzyszenia, okazało się, iż poza potrzebami własnego środowiska istotne i niezmiernie pilne zadania stoją w obszarach aktywizacji na rynku pracy studentów i absolwentów - mówi Łukasz Matysiewicz, prezes MaFin3. - Kwestia znalezienia odpowiedniego zatrudnienia jest ważna dla nich, ich rodzin oraz całego społeczeństwa. MaFin3 jest otwarty na współpracę nie tylko ze studentami kierunków ekonomicznych, ale również innych specjalności.

Stowarzyszenie oferuje możliwość zdobywania potrzebnych doświadczeń, między innymi poprzez współprowadzenie profili w mediach społecznościowych, organizacje badań rynkowych, działań marketingowych, działań w zakresie wyszukiwania najzdolniejszych i najbardziej aktywnych studentów dla przyszłych pracodawców.

- To jest czas, żeby środowiska biznesowe zaczęły uczestniczyć w procesie przygotowywania młodych kadr. Aby uczelnie przygotowywały absolwentów pod potrzeby rynku. Aby studenci obywający praktyki nie zajmowali się ustawianiem segregatorów. Im trzeba przekazywać wiedzę. A z naszych doświadczeń wynika, że młodzi ludzie są chętni do współpracy - dodaje Dariusz Nowosadko.

A co na to uczelnie? - Z tym bywa różnie. Staramy się jednak nawiązać współpracę np. poprzez kontakty z kolegami z roku, którzy zostali na uczelniach. Mamy nadzieję, że właśnie dzięki połączeniu sił środowiska i powołaniu MaFin3 będziemy mogli silnie oddziaływać na te środowiska - dodaje Łukasz Matysiewicz.

Działania na rzecz przyszłych kadr to jeden z wielu obszarów aktywności Stowarzyszenia.

- Członkowie Stowarzyszenia zobowiązali się promować etyczne postawy oraz otwartość w dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem, nie tylko na rzecz profesjonalistów. Wśród kluczowych celów Stowarzyszenia znalazło się wspomaganie lokalnych środowisk i organizacji w zakresie optymalizacji procesów decyzyjnych. W Stowarzyszeniu znajdą one partnera i wsparcie w zakresie finansów - zapewnia prezes Matysiewicz. - Tu widzimy ogromne pole do popisu. Wspieranie samorządów w podejmowaniu pewnych decyzji, np. w kwestii utrzymania lokalu świadczącego usługi dla ludności czy placówki kulturalno-oświatowej. Możemy np. przeanalizować koszty i zastanowić się, gdzie poczynić oszczędności. Tym się zajmujemy na co dzień. Kumulacja doświadczeń osób na różnych stanowiskach, w różnych branżach, w różnych firmach może być pomocna. W ramach działalności społecznej jesteśmy skłonni pomagać tym, których nie stać na takie usługi. W końcu też jesteśmy częścią tej społeczności.

To nie wszystko. Coraz dynamiczniej zmieniająca się rzeczywistość wymaga nieprzerwanego podejmowania decyzji i umiejętności wyboru istotnych informacji - takich, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na budżety, również te domowe. Stowarzyszenie ma też ambicję stać się źródłem obiektywnej, rzetelnej informacji dla obywateli na temat mechanizmów i instrumentów rynku finansowego.

Działalność MaFin3 koncentruje się przede wszystkim na integracji księgowych, dyrektorów finansowych, a także innych osób profesjonalnie zajmujących się finansami.

- Nie ma rywalizacji pomiędzy dyrektorami finansowymi. Jest więcej współpracy. Cały biznes na tym polega. Im więcej się współpracuje, tym więcej się osiąga - zapewnia Dariusz Nowosadko i dodaje, że właśnie z tego założenia wyszli inicjatorzy powstania tego Stowarzyszenia. Razem można więcej, razem można silniej oddziaływać na otoczenie i procesy decyzyjne. Można integrować środowisko, organizować szkolenia, zapraszać wybitnych gości i czerpać z ich doświadczeń. Można też stać się ważnym uczestnikiem debaty na temat ważkich spraw dotyczących życia publicznego, także tego związanego z finansami.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu i dane kontaktowe (kontakt@mafin3.pl) będzie można znaleźć na stronie www.mafin3.pl.

Opinie (18)

  • Czy kartele nie są zabronione? (3)

    Tudzież bardzo blisko do zmowy cenowej ;) kontrolowania nielegalnie i zarazem oficjalnie większej czescy rynku = braku konkurencji ;) Stowarzyszenie wzajemności ;)
    Co na to UOKiK? :>

    • 42 6

    • Popieram Twoje wątpliwości. (1)

      Dodam do tego nieformalny charakter lezący u podstaw założenia - gdzie już decydowali komu można udzielić pomocy a komu nie - i bezczelnie mówią o tym wprost!
      Będą promować swoich kosztem, ich zdaniem, niewartych wspomożenia.
      A celem dalekosiężnym jest pewnie kontrola informacji, która w dzisiejszych czasach jest bezcenna - a ta o charakterze finansowym szczególnie wrażliwa. A taka władza daje możliwość posłużenia się nią dla niezbyt szczytnych celów dla własnej korzyści. Nie neguję szlachetnych celów poprawy jakości kadr itp. ale życie pokazuje, że prędzej czy później ludzie ulegają mrocznym podszeptom, a w takiej grupie dziarskich managerów z pewnością nie wszyscy są nieskazitelni.

      • 13 2

      • Nieformalny charakter leży u podstawy większości inicjatyw

        Prawda? I nie ma w tym nic złego. A patrząc na nagonkę jaka tu ma miejsce nie ma się co dziwić, że postanowili się stowarzyszyć, pewnie by między innymi walczyć ze stereotypem jaki narasta wokół zawodu. Ja tam trzymam palce.

        • 0 1

    • Nie ma sensu wypowiadać się na temat czegoś w co się nie wierzy

      Jeśli się tego nie zna.

      Po pierwsze nie ma to na pewno nic wspólnego z frankami bo żaden z dyrektorów finansowych nie pracuje w banku. To są stanowiska z gruntu zarezerwowane dla firm. W bankach też mogą takowi pracować ale ile z siedzib banków znajduje się w Trójmieście.?

      Po drugie nie jest to organizacja służąca zmowom cenowym bo takie są możliwe w jednej albo zbliżonych branżach i raczej na poziomie decyzyjnym prezesów zarządów albo nawet wyżej. Dyrektorzy finansowi nie maja aż takiej decyzyjności. Zainteresowanie stowarzyszeniami przez UOKIK więc nie jest uzasadnionym postulatem, aczkolwiek nie ma żadnych formalnych przeszkód aby taką kontrolę przeprowadził jeśli mu ustawa na to zezwala. W Trójmieście nie ma organizacji zrzeszających firmy jednej branży w dużej ilości pozwalającej na tworzenie zmów cenowych - dlaczego? Bo nie ma wielu firm z jednej branży. Poza tym dużo skuteczniejsze byłyby stowarzyszenia typu producentów wyrobów skórzanych, przemysłu zbrojeniowego lub inne podobne których znajdziecie setki w rejestrach stowarzyszeń. Nie znane są przypadki aby UOKiK zarzucił im tworzenie zmów cenowych choć jest to możliwe. Dla stowarzyszenia skupiającego menadżerów na terenie trójmiasta z dziedziny finansów nie ma takich możliwości z obiektywnych względów.

      Po trzecie ujawnianie tajemnicy własnych firm???? Po co? Jaki cel miałby temu pomysłowi przyświecać? Ludzie szanują raczej swoją pracę a takie działanie nie pomaga w znalezieniu kolejnych kierowniczych stanowisk w przyszłości. Zakładając racjonalność działań ludzkich trudno to uzasadnić.

      Pozdrowić w tym miejscu należy wszystkich sceptycznych malkontentów. Prosząc o więcej ciekawych pomysłów (nie tylko na wykorzystanie ciemnej ale i jasnej strony mocy.

      • 3 4

  • Czy to te same osoby, które wciskały kredyty denominowane w CHF, kiedy ten kosztował 2 złote?

    • 41 8

  • A room with a view - Fawlty Towers - BBC

    Polecam wpisać powyższą frazę do /youtube/, a dowiecie się jakim menedżeryzm trudnym zawodem jest :)

    • 5 2

  • Finanse (1)

    Oczywiście nie ujawniają tajemnic swoich firm, dla których pracują? Hmm..

    • 7 2

    • VECTRA

      jeden dla VECTRA

      • 0 1

  • Ściema (1)

    Menedżer to nie jest zawód i basta.

    • 7 3

    • To rodzaj nadzorcy - poganiacza.

      Stanowisko zwykle potrzebne, gdyż bamber będący właścicielem firmy nie ogarnie wszystkich swoich poddanych.

      • 4 2

  • Odnoszę wrażenie, że to kolejny twór co to szumu musi narobić i tyle z tego będzie. (2)

    • 4 3

    • Przestańcie marudzić i zróbcie coś ze swoim życiem.... (1)

      Czy zawsze jak ktoś coś postanowi zrobić i zaczyna się to udawać, to trzeba to krytykować? Naprawdę? Dlaczego z góry zakładacie złe intencje? Wrr. Do roboty!

      • 1 1

      • Nie wszystko jestmarudzeniem. Jak ktos piastuje juz stanowisko i nie wywiazuje sie z obowiazkow to musi po glowie dostac.

        • 0 0

  • O tak i będą dywagować o tym jak nie płacić podatków w Polsce itp.

    Już nie raz w Gdańsku były takie konferencje.

    • 3 1

  • (1)

    Nie znam ani jednego dobrego menadżera w tym kraju. Sorry.

    • 4 1

    • dlatego to stowarzyszenie menEdżerów

      nie menadżerów... trza czytać dokładnie derektorze ;)

      • 1 0

  • Czemu od razu (1)

    MaFin3 skojarzyło mi się z MaFią ?

    • 3 1

    • To prawda

      Prawdopodobnie twórcom chodziło o ukrycie tej właśnie nazwy bo jak zinterpretować połączenie sił i finansów w jedno! Prawdopodobnie zabezpieczają się przed wyborami,bo może zmieni się opcja polityczna!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mirosław Bieliński

Prezes firmy doradczej Stilo Horizon. Były prezes Grupy Energa. Po ukończeniu studiów (Uniwersytet Gdański, Wydział Ekonomiki Produkcji ) pracował jako robotnik, następnie w działach finansowo-księgowych kilku trójmiejskich firm. W 1989 roku związał się z jedną z najbardziej cenionych polskich firm konsultingowych - Doradca. Przeszedł w niej od pozycji młodszego konsultanta do partnera, członka zarządu i współwłaściciela. Był odpowiedzialny za duże projekty doradcze, wymagające tworzenia...

Najczęściej czytane