• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Milionowa kara dla Lotosu za zmowę z Orlenem

Robert Kiewlicz
14 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Gdański Lotos zostanie ukarany karą finansową w kwocie miliona złotych. Chodzi o sprawę z 2007 roku. Wtedy to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że PKN Orlen i Grupa Lotos zawarły niedozwolone porozumienie polegające na wspólnym zakończeniu produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U-95.


Gdańska Grupa Lotos została musi zapłacić milion złotych kary za niedozwolone porozumienie z PKN Orlen. Gdańska Grupa Lotos została musi zapłacić milion złotych kary za niedozwolone porozumienie z PKN Orlen.

Obydwie spółki odwołały się od decyzji UOKiK do sądu. Sąd potwierdził jednak decyzję UOKiK. Za praktyki naruszające konkurencję na przedsiębiorców zostały nałożone kary pieniężne: 4,5 mln zł na PKN Orlen oraz milion złotych na Grupę Lotos.

- W 2007 roku ustalono, że dwie największe spółki paliwowe w Polsce wspólnie ustaliły zakończenie produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U-95, przeznaczonej do samochodów wyposażonych w silniki starszej generacji - informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. - Z inicjatywą porozumienia wystąpił PKN Orlen, który przygotowując plan zakończenia sprzedaży tego paliwa za niezbędne uznał przeprowadzenie go wspólnie z Grupą Lotos.

Urząd w swoim rozstrzygnięciu nie kwestionował wycofania paliwa z obrotu, a jedynie wspólne uzgodnienie działań pomiędzy konkurentami. UOKiK uznał, że celem zawartego porozumienia było niedopuszczenie do sytuacji, w której jeden z przedsiębiorców wycofa się z produkcji i sprzedaży U-95, a drugi zdominuje sektor. Działając w ten sposób spółki ustaliły sposób zachowania i wyeliminowały wszelką niepewność co do poczynań konkurenta.

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym. Obydwie spółki skorzystały z przysługującego im prawa i odwołały się od decyzji.

Sądy kolejnych instancji podzielały jednak argumentację Urzędu. 11 lutego 2011 roku Sąd Apelacyjny potwierdził, że doszło do niedozwolonego porozumienia. Utrzymane zostały również sankcje finansowe nałożone na PKN Orlen oraz Grupę Lotos.

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12
  • UOKiK Gdańsk, Podwale Przedmiejskie 30

Opinie (57) 9 zablokowanych

  • U-95 to było 3% sprzedaży

    Powodem zaprzestania przez Grupę Lotos produkcji benzyny uniwersalnej był bardzo niski popyt na w/w paliwo. W listopadzie 2004 sprzedaż U95 na stacjach firmowych Lotosu stanowiła 3% ogólnej sprzedaży paliw. Dla porównania sprzedaż benzyny PB 95 w analogicznym okresie wyniosła 33%, a oleju napędowego 43%.
    W przypadku kontynuowania produkcji benzyny U95 jej cena musiałaby znacząco wzrosnąć.

    • 1 0

  • biedak

    a gdzie jest podatek drogowy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Justyna Kowalczyk

Prezes zarządu OptiWay Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.. Absolwentka Wydziału Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego. Menedżer, ekspert w zakresie finansów i rachunkowości oraz podatków. Laureatka plebiscytu Kobieta Sukcesu 2017 roku. Plebiscyt organizowany od 1995 r., w którym wyróżniane są kobiety które odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach życia. Organizatorem jest Konwencja Przedsiębiorców Województwa Pomorskiego, a patronat honorowy sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego...

Najczęściej czytane