• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Minister naciska. Energa zainwestuje w górnictwo?

VIK
15 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Do tej pory spółki energetyczne sceptycznie odnosiły się do planów wejścia w sektor górniczy. Do tej pory spółki energetyczne sceptycznie odnosiły się do planów wejścia w sektor górniczy.

W najbliższych dniach może dojść do podpisania listu intencyjnego, w którym Energa, PGE i PGNiG Termika zadeklarują objęcie większościowego pakietu akcji w TF Silesia. "Jest jednoznaczna deklaracja spółek energetycznych o zainteresowaniu i intencji zainwestowania w górnictwo" - powiedział Andrzej Czerwiński, minister skarbu.


Co sądzisz o zaangażowaniu Energi w górnictwo?


Minister Andrzej Czerwiński na spotkaniu z dziennikarzami ocenił, że włączanie spółek energetycznych do Nowej Kompanii Węglowej powinno trwać do końca pierwszego kwartału 2016 roku. Jego zdaniem proces restrukturyzacji górnictwa z udziałem energetyki będzie trwał w sumie od 4 do 5 lat. Podkreślił, że wtedy też powinna zapaść decyzja o konsolidacji sektora energetycznego. Oprócz Silesii, która ma zaangażować się w restrukturyzację kopalń Kompanii Węglowej, także PGE, Energa i PGNiG Termika zadeklarowały wejście do Nowej Kompanii Węglowej. Jednak minister jest przekonany, że liczba zainteresowanych spółek się rozszerzy.

Czytaj też: Energa nie chce Nowej Kompanii Węglowej. Rząd wymieni zarząd?

Do tej pory spółki energetyczne sceptycznie odnosiły się do planów wejścia w sektor górniczy.

- Ze względu na strukturę naszych aktywów nie dostrzegamy biznesowego uzasadnienia dla naszego finansowego zaangażowania się w Nową Kompanię Węglową. Jednakże, aby nie zarzucać sobie braku należytej staranności, analizujemy ten problem, korzystamy z zewnętrznego doradcy. Na dziś nasze stanowisko nie zmieniło się - mówił jeszcze kilka tygodni temu Andrzej Tersa, prezes Grupy Energa. Dziś - sądząc po deklaracjach ministra Czerwińskiego - sytuacja się zmieniła.
Pod koniec września rząd pozwolił wnieść do Towarzystwa Finansowego Silesia do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej. Ma to być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Jest to pierwszy krok do wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.
VIK

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472

Opinie (23)

  • Dlaczego u nas się to dzieje? (1)

    Wielu narzeka że to co robi się z podtrzymywaniem trupa to katastrofa dla górnictwa i że w Anglii dla przykładu zrobiono z tym porządek. Wielu natomiast z nas nie dostrzega że w Anglii chciano z tym robić raz na zawsze porządek i tam się mniej mówi a więcej robi i opinia słucha się ekspertów. W Polsce rządzi socjal i partie na tym paliwie jadą. Im się wydaje że takie pomysły nie uszczuplą im elektoratu tylko dodadzą w postaci np. rodzin górniczych a jam wam mówię zagłosujcie na Petru który mówi że Nowoczesna nie popiera rozdawnictwa chleba i politycznych igrzysk i w ten sposób będzie to jasny przekaz dla baranich głow z ul. Wiejskiej ze czas się liczyć przynajmniej z bardziej inteligentnym elektoratem a nie opowiadać farmazony. Pamiętajcie, że wam nie dodadzą do garnuszka jak będą was zwalniać pracodawcy i nikt się nie upomni o wasze prawa pracownicze dlaczego więc mamy wspierać Śląsk. Przecież dopłaty do węgla rujnują gospodarkę, kupuje się drogi wegiel który podraża koszty i powoduje osłabienie wzrostu lub nawet wymusza zamykanie biznesów i powoduje większe bezrobocie. Chcecie im poprawić to liczcie się z faktem że sobie pogarszacie. Warunki GRY MUSZA BYC RÓWNE DLA WSZYSTKICH. Czas aby politycy zrozumieli że taki populizm w nich w końcu uderzy.

    • 1 1

    • Mam wrazenie ze caly artykol jest pisany i komentowany na zlecenie lobby spolek handlujacych weglem.

      Nie zarobi Zbychu z Andrzejem..przewazacy koleją tani węgiel ze wschodu czy sciagajacy statkami z Ekwadoru..ale utrzyma sie miejsca pracy na Slasku dajac tym ludziom prace i mozliwosc utrzymania swoich rodzin....nie poszerzy sie ubóstwa,tylko wspomoże własny kraj ..a nie kieszenie kilku cwaniaków handlarzy.Jakos zawsze tak jest ,ze kopalnie na Slasku mozna tylko zamknac...bo przynosi straty..ale ta sama kopalnia sprzedana Czechom juz deficytowa nie jest..No jak to jest??Petru ma racje jedynie co do wczesniejszych emerytur...nic poza tym.

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Arkadiusz Aszyk

Menedżer z branży stoczniowej. Prezes Mostostalu Pomorze. Ukończył Wydział Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim, doktor nauk ekonomicznych. Pracował w Stoczni Gdynia pełniąc funkcję m.in.: doradcy zarządu, dyrektora biura zarządu, pełnomocnika zarządu ds. restrukturyzacji stoczni oraz członka zarządu. W 2005 roku był doradcą Sekretarza Generalnego CESA z siedzibą w Brukseli. W latach 2002-2004 wykładał na Uniwersytecie Gdańskim i w Sopockiej Szkole Wyższej w okresie 2003-2009. Potem...

Najczęściej czytane