• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mistrz i uczeń. Bezpłatny program mentorski dla przedsiębiorców

VIK
11 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Wśród mentorów, którzy na zasadzie wolontariatu będą pracować z uczestnikami programu są właścicielki i właściciele trójmiejskich firm różnych branż, doradcy biznesowi i trenerzy. Wśród mentorów, którzy na zasadzie wolontariatu będą pracować z uczestnikami programu są właścicielki i właściciele trójmiejskich firm różnych branż, doradcy biznesowi i trenerzy.

Rozpoczął się nabór do pierwszego, bezpłatnego programu mentorskiego dla przedsiębiorców - Mentors4Biznes - firmowanego przez Fundację Forum Mentorów. Rekrutacja potrwa do 10 grudnia.


Czy początkujący przedsiębiorcy potrzebują mentorów?

 
Program Mentors4Biznes skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność dłużej niż 1 rok, których firma znajduje się na etapie zmian. Podczas rekrutacji preferowane będą firmy mikro, małe i średnie. Ze wsparcia mentorów będzie mogło skorzystać 20 przedsiębiorców. Program będzie trwał od 4 do 6 miesięcy, a częstotliwość spotkań z mentorem będzie ustalana indywidualnie.
 
- Opracowany przez nas program ma za zadanie wspomóc osoby prowadzące firmy w zarządzaniu zmianą, np. w doskonaleniu procesów, poprawie zarządzania organizacją, zmianie wizerunku firmy - wyjaśnia Alicja Gotowczyc, jedna z założycielek Forum Mentorów.  - Uczestnicy programu będą spotykać się z wybranym mentorem, a uzupełnieniem tych spotkań, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą konsultacje online. Zaproponujemy także trzy szkolenia. Oczywiście, ich tematyka zostanie dostosowana do potrzeb mentorowanych. W programie są też przewidziane cztery godziny doradztwa eksperckiego, którego celem będzie szybkie rozwiązanie problemu zgłaszanego przez mentorowanego. 
Zakres programu Mentros4Biznes obejmuje cztery obszary. Pierwszy związany jest z przywództwem, motywacją, osobistą efektywnością i pracą na mocnych stronach mentorowanego. Drugi obejmuje zagadnienia związane z zarządzaniem strategicznym, operacyjnym, zarządzaniem finansami i zespołem. Trzeci dotyczy produktów i usług, klientów, sprzedaży i dystrybucji oraz konkurencji. W czwartym znalazła się szeroko pojęta komunikacja marketingowa, a więc budowanie relacji z otoczeniem, reklama i promocja, wykorzystanie tzw. nowych mediów.
 
Wśród mentorów, którzy na zasadzie wolontariatu będą pracować z uczestnikami programu są właścicielki i właściciele trójmiejskich firm różnych branż, doradcy biznesowi i trenerzy.

- Mentor to przewodnik, który inspiruje i wspiera w osiąganiu celów, pomaga znaleźć efektywną drogę do rozwiązania konkretnego problemu. To ktoś, kto nie obawia się dzielić wiedzą i doświadczeniem. Nie mam tego typu obaw. Kilkanaście lat prowadzenia własnego biznesu w branży public relations nauczyło mnie, że warto wspierać innych, edukować, być otwartą na tych, którzy dopiero zaczynają biznesową przygodę. Korzyści zawsze będą dwustronne - zwłaszcza, gdy relację mentor-mentorowany zbudujemy na trwałym fundamencie wzajemnego zaufania - mówi Anna Fibak, jedna z mentorek w programie Mentors4Biznes, partnerka zarządzająca w agencji Words & Co.
- Wykorzystując obecne możliwości informatyki i internetu rozbudujemy zakres o zdalne wsparcie. Mentorowany uzyska możliwość zaproszenia mentora do uczestnictwa w czasie rzeczywistym w ważnych zadaniach operacyjnych jego działalności gospodarczej. Mentor uzyska możliwość dzielenia się swoim doświadczeniem i kompetencjami w momencie wystąpienia takiej potrzeby. Stworzy to nową jakość i większą użyteczność współpracy mentora i mentorowanego - mówi Ryszard Kajkowski, założyciel wielu firm, m.in. Computer Studio Kajkowski, Prokom, Micrograf, Koma, Softlan i Unisoft. Pod jego "opieką" znajdzie się trzech zakwalifikowanych do programu przedsiębiorców.
Fundacja Forum Mentorów zainaugurowała swoją działalność podczas I Konferencji Forum Mentorów, która odbyła się w kwietnia 2015 roku w Olivia Business Centre w Gdańsku. Pomysł zrodził się ze spotkań i inspiracji trzech fundatorek: Hanny Gałusy, twórczyni pierwszego polskiego programu mentorskiego "Mentoring Kobiet w Biznesie", realizowanego w ramach Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Alicji Zajączkowskiej, właścicielki firmy PrePost Consulting i Alicji Gotowczyc, która ma wieloletnie doświadczenie w pracy w międzynarodowych korporacjach, m.in. w tworzeniu programów rozwojowych dla menedżerów liniowych, executive i przedsiębiorców. Forum Mentorów wraca do relacji mistrza i ucznia, by krzewiąc kulturę mentoringową w biznesie i organizacjach społecznych, towarzyszyć firmom i organizacjom w tworzeniu nowej - starej kultury dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. W tym roku wprowadzi na rynek program mentorski "Mentors4Biznes". Jest to program realizowany na bazie wolontariatu mentorów i dla uczestników będzie bezpłatny. Szczegóły dotyczące programu są dostępne na stronie www.forum-mentorow.pl
VIK

Opinie (15)

  • Super inicjatywa

    Rewelacja, że doświadczone osoby chcą się dzielić wiedzą :)

    • 12 13

  • kolejne spotkanie dla spotkania

    Jak business centre I inne takie. 90%ludzi tam to zawod Corka,syn. Dostali w spadku...albo zarzadzaja pod okiem..... Wsparcie jest potrzebne ale nie takie bzdury kawowe Dla grup.

    • 31 6

  • Tnij wklej to są. Zlodzieje pomyslow

    • 12 3

  • Nie wierze........Im i nikomu kto szerzy takie bzdury

    Kit. Kit na ktorym ktos chce zarobic. Wam potrzebni sa wolontariusze najlepiej za darmo pracujacy a wy tylko kase robicie. Nie wierze wam w ani jedno slowo , a te spotkania klubu wzajemnej adoracji toi chyba zeby pochlac na krzywy ryj.
    polikwidowali szkoly zawodowe i technika to teraz macie dno. Dennych przyglupow ktorzy nawet do woja nie pojda bo armia ich niechce. Macie coscie chcieli. Tepakow po ogolniakach albo studenciakow po kierunkach bez przyszlosci obowiazkowo z prywatnej szkoly biznesu po ktorych nic nie umieja bo chodzili bo tatus placil czesne za pajacow....

    • 21 10

  • Jedna wielka ściema jak że wszystkimi dniami przedsiębiorczości itp

    • 21 8

  • czyli tak przedsiębiorca sam będzie sobie tworzył konkurencje?:)

    Chętnie przyjmę kogoś do nauki kto potem będzie dla mnie w konkurencji i zmniejszy moje zyski :)

    • 11 5

  • Uważajcie, (1)

    żeby Wam Ci mentorzy pomysłów na biznes nie podebrali.

    • 2 2

    • Smutny jest brak zaufania do szczytnej idei

      Obywatele Polski mają jeden z najniższych wskaźników zaufania wzajemnego. Być może osoby negatywnie wypowiadające się w temacie projektu rownież je mają, smuci mnie to. Doprawdy dumna jestem ze wszystkich, którzy dedykują swoją wiedzę i doświadczenie innym. Dają Im swój czas, uwagę. Jeśli nie wierzysz - przekonaj się! Aplikuj do programu. Po zakończeniu napiszesz komentarz oparty na faktach a nie na przekonaniach czy obawach.

      • 2 0

  • Do redakcji

    1) Zalinkujcie do tego forum, PR Wam od tego nie spadnie.
    2) Poprawcie domenę, bo nie wykupili tej z IDN (o zamiast ó).

    • 2 1

  • Żal mi fre i jemu podobnych, widać że całe życie mieli pod górę. Jak żyć z takim doswiadczeniem, jak żyć? Wielokrotnie spotkałem się zpodobnymi i inicjatywami -które nie były robione dla kasy, a po to by pomóc innym. Moim zdaniem to super sprawa! Trzymam za Was kciuki!

    • 3 0

  • Jakie cudne słówko: (1)

    mentorowany. Jeśli całość jest równie twórcza, no to najlepszego. Mam do czynienia z ludźmi po treningach, kołczingach i innych takich i nie jest to budujące. Mają klapki na oczach: słuszne jest to, co im wtłoczono na ww. zajęciach, posługują się gotowymi schematami, są bezkrytycznymi wykonawcami wytycznych. Uważam, że sensowniejsze było proste, rzemieślnicze wychowanie, uczenie od podstaw i budowanie na takiej bazie wiedzy oraz umiejętności, także umiejętności myślenia, analizowania i wyciągania wnisków. Cóż, tempora mutantur...

    • 2 2

    • coaching a myślenie, mentoring a decyzje

      Zasadniczą zasadą w coachingu jest wiara w zasoby intelektualne, wiedzowe i umiejętnościowe każdego człowieka. To fundament do pracy i współpracy. Zadając pytania coach zachęca właśnie do zastanowienia, analizy, krótko mówiąc - do myślenia. Są osoby, które chętnie za tym podążają, są takie, które potrzebują WIEDZIEĆ I ROBIĆ krok po kroku to, co pokazuje Im osoba doświadczona, która daną umiejętność już posiada. Nie jest to nic złego. Dziecko uczy się chodzić pod okiem dorosłego, a potem zaczyna chodzić w swój, absolutnie indywidualny sposób. Mentorowany może, ale nie musi stosować rozwiązania Mistrza, Mentora. To tylko od Niego, Mentorowanego zależy, jaką decyzję podejmie, to On bowiem za tą decyzję ponosi odpowiedzialność. TO ZAWSZE JEGO WYBÓR. Coaching maswoje granice, zasoby w pewnym momencie nie dają możliwości działania, bo ich po prostu już nie ma. Nie ma wiedzy w danym temacie. To Mentor może być osobą, która właśnie ową wiedzą się podzieli, a jak trzeba pokaże JAK TO ZROBIĆ. Kązdy z nas w swoim życiu miał, ma, będzie miał swojego Mentora. Może tylko nie zdaje sobie z tego sprawy, bo się nad tym nie zastanawiał...

      • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Podleśny

Sprawował funkcję Prezesa ATENY w latach 2007-2014. Doskonale zna branżę ubezpieczeniową - wcześniej pracował w Zarządzie Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA, uczestniczył także w rozwoju STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej. Ukończył również wiele prestiżowych, międzynarodowych kursów z dziedziny ubezpieczeń i zarządzania.

Najczęściej czytane