• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pisz kod i zmieniaj świat na lepsze. Trwają zapisy na Google Summer of Code 2021

7 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Programiści przy pracy w czasie hackathonu. Programiści przy pracy w czasie hackathonu.

Studiujesz programowanie i chcesz wykorzystać wiedzę w praktyce, robiąc coś ważnego dla globalnej społeczności? Zastanawiasz się, jak wygląda świat programistów "od środka"? A może nie masz pomysłu na wakacje, a chcesz spędzić je w ciekawy i inspirujący sposób?



Jakakolwiek jest twoja motywacja, chyba przyznasz, że wizja płatnych praktyk programistycznych sponsorowanych przez Google w największych projektach Open Source brzmi zachęcająco. Chcesz dołączyć? Pośpiesz się - zapisy trwają tylko do 13 kwietnia.

Ale o co konkretnie chodzi?

- O globalny, coroczny program Google Summer of Code (GSoC). To projekt firmy Google, który od 2005 roku pomaga studentom zdobywać doświadczenie w międzynarodowym środowisku developerów i wspiera rozwój oprogramowania Open Source - czyli tzw. Otwartego Oprogramowania, które każdy użytkownik może dowolnie modyfikować i dostosowywać do swoich indywidualnych potrzeb - tłumaczy Zuzanna Perkowska, opiekun projektu z ramienia Fundacji SolDevelo Social Impact.
Podczas wakacyjnych praktyk, studenci realizują różne projekty na rzecz Otwartego Oprogramowania i otrzymują za to stypendium - aż 5 tysięcy dolarów za około 175 godz. pracy!

Według danych, przez 16 lat trwania programu, z sukcesem ukończyło go już ponad 16 tysięcy młodych programistów. Razem wzięli oni udział w ponad 715 projektach Open Source i napisali ponad 38 milionów linijek kodu.

Imponujące, prawda?

Jedno ze spotkań odbywających się w ramach Google Summer of Code Mentor Summit w 2019 roku. Jedno ze spotkań odbywających się w ramach Google Summer of Code Mentor Summit w 2019 roku.
Program Google Summer of Code nie mógłby jednak istnieć, gdyby nie biorące w nim udział organizacje mentorskie. To one oceniają i wybierają projekty zgłoszone przez studentów z całego świata. Następnie, podczas trwania programu, kierują studentami, pomagając im w realizacji ich projektów.

Jeśli chcesz zakwalifikować się do projektu, musisz wybrać jedną z takich organizacji Open Source i zdecydować się na któryś z oferowanych przez nią projektów. W tegorocznej edycji masz do wyboru aż 202 takie organizacje!

Jedną z nich jest OpenMRS. To inicjatywa Open Source, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania medycznego dla szpitali oraz klinik z krajów rozwijających się, między innymi z Afryki czy Azji.

OpenMRS zrzesza wolontariuszy z całego świata pod prostym - ale jakże sugestywnym! - hasłem: "Pisz kod. Ratuj życia (Write Code & Save Lives)".

OpenMRS to jeden z najważniejszych partnerów Fundacji SolDevelo Social Impact, stworzonej po to, by używać wiedzy technologicznej do zmieniania świata na lepsze. Od 2018 roku łączymy branżę IT z marketingiem, public relations oraz budowaniem społeczności.

- Projekty medyczne typu Open Source są nam szczególnie bliskie, dlatego tak mocno wspieramy idee szerzone przez OpenMRS i cieszymy się, gdy niezbędna pomoc może docierać do nowych terenów i potrzebujących na całym świecie - zaznacza Zuzanna Perkowska. - To fantastyczne, gdy cyfrowa praca wolontariuszy pozytywnie wpływa na pracę tysięcy lekarzy, pielęgniarek i funkcjonowanie całych szpitali w odległych zakątkach świata.
Zdjęcie uczestników jednego ze spotkań mentorów, zorganizowanego przez OpenMRS. Zdjęcie uczestników jednego ze spotkań mentorów, zorganizowanego przez OpenMRS.
Czy można sobie wyobrazić bardziej satysfakcjonujące działania niż te, które mają realne przełożenie na życie i zdrowie ludzi w prawdziwym świecie?

- Z tego powodu w Fundacji SolDevelo promujemy ideę Open Source i dzielimy się wiedzą ze wszystkimi, którzy tego potrzebują: przygotowujemy materiały edukacyjne dla organizacji, uczestniczymy w eventach oraz tworzymy oprogramowania, które udostępniamy za darmo - podkreśla Zuzanna Perkowska.
W 2020 roku odbyła się pierwsza edycję pilotażowego programu #OMRS2020 Internships - zdalnego stażu w strukturach OpenMRS.

Wybór OpenMRS nie był przypadkowy: chodziło o wypromowanie idei wolontariatu w projektach typu Open Source wśród programistów, studentów informatyki oraz innych osób chcących rozwijać swoje umiejętności programowania.

- Naprawdę wierzymy, że dzięki kodowi można zrobić dużo dobrego dla globalnej społeczności! - przekonuje Zuzanna Perkowska.
Jeśli ty też chcesz udoskonalić swoje umiejętności programowania i pisania kodu, a jednocześnie dołożyć swoją cegiełkę do wielkiego projektu, który zmienia życie wielu ludzi na całym świecie - zapisz się na Google Summer of Code 2021 i wybierz OpenMRS, jako swoją organizację mentorską.

Wejdź na stronę Summer of Code with Google, aby poznać szczegóły programu i procesu aplikacji.

A jeśli jeszcze masz wątpliwości i chcesz porozmawiać z kimś, kto zna projekt "od podszewki" - pisz na adres kontakt@soldevelofoundation.org. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była autoryzowanym przedstawicielem sieci Era. Obecnie spółka ta prowadzi dystrybucję sprzętu telekomunikacyjnego firm Siemens, Panasonic oraz innych wiodących marek na rynku telefonii komórkowej. W latach 2001-2002 pracował jako Prezes Zarządu w Tele-Net Sp. z o.o. - firmie będącej autoryzowanym dealerem sieci ERA. Od 2002 roku jego kariera zawodowa związana jest ze spółką Eurotel, w której przez...

Najczęściej czytane