• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poczta Polska. Mniej okienek, mniej etatów

Wioletta Kakowska-Mehring
18 kwietnia 2024, godz. 12:10 
Opinie (235)
W Trójmieście działa 110 punktów pocztowych narodowego operatora. W Trójmieście działa 110 punktów pocztowych narodowego operatora.

Będą zwolnienia, ograniczenie liczby otwartych okienek i skrócenie czasu pracy urzędów. Narodowy operator pocztowy zaciska pasa i pracuje nad "długofalowy programem naprawczym". A na razie... reklamuje nową ofertę - produkty patriotyczne i komunijne na majówkę, czyli po staremu.



Czy bywasz w placówkach Poczty Polskiej?

Poczta Polska gotowa jest na... sezon wiosenny. Ostatnio poinformowała w komunikacie, że przygotowała 300 propozycji asortymentowych związanych z najbliższymi świętami państwowymi oraz sezonem komunijnym. W ten sposób kontynuuje długoletnia tradycję, sprzedaży "mydła i powidła". Niestety, w świętowaniu nie pomoże narastający konflikt wewnątrz przedsiębiorstwa. Mówi się o zwolnieniu ok. 5 tys. osób, choć związki zawodowe alarmują, że może to być nawet 10 tys.

Czasy się zmieniają, a na poczcie jak zawsze Czasy się zmieniają, a na poczcie jak zawsze

Działalność Poczty Polskiej jest deficytowa i od lat nikt nie potrafi nic na to zaradzić. Niestety, narodowy operator jest zakładnikiem zobowiązań wobec państwa, które nie ma pomysłu, a może i chęci, na uczynienie z niego nowoczesnego przedsiębiorstwa. Utrzymywanie nierentownych placówek w myśl misji społecznej niestety kosztuje. A prywatna konkurencja nie śpi. Co więcej, nawet państwowy koncern Orlen, wchodząc z ogromnym kapitałem w rynek paczkomatów, jedynie pogorszył sytuację.



- Wbrew pojawiającym się w przestrzeni medialnej fałszywym przekazom zaznaczamy, że Poczta Polska nie prowadzi redukcji etatów poprzez zwalnianie pracowników. Jedynym przyjętym aktualnie dokumentem w zakresie poziomu zatrudnienia jest plan rzeczowo-finansowy, czyli budżet. Powielana w sensacyjnym tonie docelowa liczba redukowanych etatów odnosi się do naturalnej fluktuacji, czyli niezatrudniania na stanowiska, które pozostają nieobsadzone po m.in. przejściu pracowników na emeryturę. W ramach dostosowania profilu działalności do spadających wolumenów listów, Spółka nie odtwarza stanowisk nieobsadzonych po naturalnym wygaśnięciu stosunku pracy. Proces ten jest w pełni zgodny z obowiązującym prawem pracy. Nie kwalifikuje się przy tym jako zwolnienia grupowe. Co należy podkreślić, proces ten nie jest jednorazowy, lecz rozłożony w czasie. Z uwagi na swój charakter, pracownicy np. przechodzący na emeryturę rozstaja się z Firmą zgodnie z wcześniej założonym harmonogramem, co pozwala uprzednio zorganizować pracę w nowych okolicznościach - poinformowało biuro prasowe Poczty Polskiej na początku kwietnia.
Będzie strajk w Poczcie Polskiej? Będzie strajk w Poczcie Polskiej?

Jednak w tym samy komunikacie przyznano, że trwają prace nad długofalowym programem naprawy sytuacji finansowej, który ma zostać przedstawiony Radzie Nadzorczej w najbliższym czasie, ale dopiero po uzyskaniu akceptacji - przedstawiony szerzej.

Do wstępnych ustaleń programu dotarła "Rzeczpospolita", a wynika z nich, że poza ogłoszoną już redukcją zatrudnienia o przeszło 5 tys. osób w skali roku, która ma się odbywać poprzez niezapełnianie wakatów po pracownikach odchodzących na emeryturę czy tych, którym kończą się umowy, dojść ma do zwolnień grupowych. Ich skala na razie nie jest znana, dotyczyłyby głównie administracji. W najbliższych miesiącach ma być wypowiedziany też układ zbiorowy pracy.



"Rzeczpospolita" dotarła do wytycznych dla dyrektorów regionów. Wynika z nich, że urzędy poza dużymi miastami i centrami handlowymi mają być zamykane w soboty, zmniejszona ma być liczba okienek i czas pracy urzędów, więc nie będzie pracy na dwie zmiany.

W okręgu gdańskim, czyli w Gdańsku i Sopocie działa obecnie 73 punkty pocztowe. W Gdyni jest ich 37. Czy część z ich ostatecznie zniknie?

Biura i restauracje zamiast poczty przy dworcu w Gdyni Biura i restauracje zamiast poczty przy dworcu w Gdyni

Od 2012 r. liczba placówek zmalała o jedną piątą, czyli o ponad 1,7 tys. lokalizacji. Jeszcze w 2022 r. było to 7620 punktów. Teraz jest ich już tylko 6727. Choć na razie nie ma sygnałów o planach likwidowania placówek, nowy zarząd zdecydował się jednak na ograniczenie ich funkcjonowania.

Pracownicy poczty domagają się podwyżki Pracownicy poczty domagają się podwyżki

Pracownicy Poczty Polskiej od kilku walczą o lepsze warunki pracy. Trwa spór zbiorowy. Pracownicy domagają się m.in. wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 800 zł czy ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego powyżej płacy minimalnej. Jest to wspólna propozycja siedmiu związków zawodowych działających w PP. Na zmiany nie zgadzał się poprzedni zarząd. Obecny szykuje terapię szokową, ale być może niezbędną.

Opinie (235) ponad 10 zablokowanych

  • Bazar

    nie urząd pocztowy. Ręczniki, rajstopy, makatki, kubki i stare krzesła. Wystrój poczty w NP.

    • 3 1

  • Poczta w Gdyni ul.10 Lutego.

    Okienek chyba 20, a obsługa w 4. To poco taki moloch?

    • 1 1

  • inpost szykuje sie do przejecia majatku Poczty

    Celowo doprowadza się firmę do bankructwa aby przejąć za 1 zl

    • 4 0

  • Motto Poczty: "Odbierz se sam".

    • 2 1

  • Najgorszy syf to we wrzeszczu na poczccie-nieremontowama chyba od 30 lat wyglada jak melina buaha yhy.co za wstyd.zalosne

    • 1 0

  • Czyli zwijanie interesu - potężna baza lokalowa, monopol na przesyłki listowe,tysiące pracowników ...

    i łatwiej zwinąć taką potęgę niż ją sensownie zagospodarować. Pewnie za jakiś czas Pocztę Polską przejmie Deutsche Post - bo tam poczta działa i się opłaca. Wstyd.

    • 2 0

  • Poczta

    Zrobić jeden związek zawodowy a te trzy wywalić na zbity pysk nieroby siedzą na etatach i nic nie robią

    • 0 0

  • Relikt PRLu wciąż żywy

    Gdyby zajmowali się tym co mieli, a nie pomnażaniem stanowisk i wymyślania jakichś d**ilizmów to by trzymali poziom. Oddać prywatnym firmom przesyłki urzędnicze i zobaczymy jak się poprawi jakość. InPost, dpd, dhl itd docierają praktycznie wszędzie to czemu im tego nie powierzyć. Zlikwidować ten relikt ewentualnie zrobić ciężka reformę i wywalić 99% niepotrzebnych stanowisk. W końcu dopuścić obieg elektroniczny

    • 0 0

  • Zawód prezes

    Jestem pracownikiem poczty od 30 lat i prezesów przewinęło się kilkunastu.Prawda jest taka że jest to przytułek dla nieudaczników politycznych od prawej do lewej który jest lojalny wobec partii i nic nie umie dostaje dobrze płatny stołek i otacza się swoją sitwą a dobro firmy ma w głęboko w du**e a i odprawa jest sowita

    • 1 0

  • W dzisiejszych czasach Poczta Polska nie ma racji bytu.

    Dawniej była monopolistą w dostarczaniu listów, paczek, w tzw. okienkach: opłat za czynsz, prąd, gaz itp.
    Dzisiaj nikt nie pisze listów . Są maile. Rachunki za darmo opłaca się przez internet. Mało kto robi to na poczcie. Paczkami zajęły się prywatne firmy. Poczta Polska musi popracować nad rozsyłaniem paczek.
    Ja korzystam z tej usługi. Jest tanio.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mirosław Bieliński

Prezes firmy doradczej Stilo Horizon. Były prezes Grupy Energa. Po ukończeniu studiów (Uniwersytet Gdański, Wydział Ekonomiki Produkcji ) pracował jako robotnik, następnie w działach finansowo-księgowych kilku trójmiejskich firm. W 1989 roku związał się z jedną z najbardziej cenionych polskich firm konsultingowych - Doradca. Przeszedł w niej od pozycji młodszego konsultanta do partnera, członka zarządu i współwłaściciela. Był odpowiedzialny za duże projekty doradcze, wymagające tworzenia...

Najczęściej czytane