• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Pocztowa" niedziela w Biedronce

Wioletta Kakowska-Mehring
6 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele? Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele?

Organizacje związkowe w sieciach handlowych mówią o buncie, szefowie sieci o testowaniu nowego rozwiązania za zgodą personelu, a rządzący o potrzebie uszczelnienia przepisów. Do Sejmu został już wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem jest uszczelnienie przepisów. Na razie jednak przed nami niedziela... "pocztowa" w Biedronce. Gdzie w Trójmieście na zakupy?



Jak oceniasz działania sieci handlowych, które zostają punktami pocztowymi?

Patent na tzw. "placówkę pocztową" jako pierwsza, bo jeszcze w 2018 roku wprowadziła sieć Żabka, czyli sieć handlowa działają głównie na zasadzie franczyzy. Dzięki temu za ladą w niedziele nie muszą stać sami właściciele, a przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele tylko właściciele sklepów mogą obsługiwać klientów w te dni. Z czasem placówek pocztowych zaczęło przybywać i zaczęły sięgać po to rozwiązanie kolejne sieci, jak Abc, Lewiatan, Polomarket, Intermarche, Kaufland, a ostatnio Biedronka. I tego już chyba było za dużo, bo po miesiącach zapowiedzi uszczelniania przepisów i nowelizacji, ta w końcu trafiła do Sejmu.

Niedziele handlowe - styczeń 2022. Kiedy zrobisz zakupy?



"Dziurawe" przepisy kontra biznesowa kreatywność



Na czym ma polegać? Uderza bezpośrednio w patent na "placówkę handlową". Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być placówki pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, stanowiącą co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem. Placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności podlegającej wyłączeniu od zakazu i z pozostałej działalności.

Czytaj też:

Akcesoria dla zwierząt w sklepie z naczyniami, spożywcze w RTV AGD



Życie znów pokazało, że nieprecyzyjne zapisy lub zbyt dużo wyjątków to szansa dla... kreatywnych przedsiębiorców. Wyłączenie miało pozwolić na pracę dyżurującym punktom Poczty Polskiej, a stało się wyjściem awaryjnym dla sieci handlowych. Co ciekawe Biedronce bycie placówką pocztową umożliwia umowa z narodowym operatorem, czyli właśnie Pocztą Polską. Nowelizacja czeka na proces legislacyjny, a  media zaczęły informować o buncie pracowników, choć należałoby to raczej określić, że w mediach trwa bunt pracowników sieci handlowych.

Związki zawodowe: "nie" dla pracy w niedziele



- Atmosfera wśród pracowników jest po prostu zła. Mam sygnały, że ludzie uciekają na zwolnienia lekarskie, rzucają papierami. Po prostu przeraża ich ta sytuacja, nie chcą pracować w niedzielę. Z nimi nikt tego nie ustalał. Niektórzy z nich mówią wręcz, że czują się jak cytryna wyciśnięta z soku. W sklepach pracuje wiele matek samotnie wychowujących dzieci, a one skarżą się, że jak mają z dnia na dzień zorganizować opiekę dla maluchów na niedzielę? Przecież nie zostawią ich samych - mówił anonimowo portalowi Wirtualnemedia.pl działacz związku zawodowego NSZZ Solidarność, działającego w spółce.

Za to oficjalnie wypowiada się stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Według tej organizacji dotychczas było spokojnie, bo przez rok organizacja ta odnotowała zaledwie kilka skarg na to, że pracownicy muszą przychodzić do pracy w niedziele. Wszystko zmieniło się, gdy okazało się, że swoje sklepy otwierają takie sieci jak Biedronka czy Dino.

- Może nie możemy jeszcze mówić o wielkiej fali skarg, ale jest ich znacząco więcej. Dotyczą przede wszystkim tego czy pracownicy muszą przychodzić do pracy w niedzielę, czy mogą odmówić oraz czy pracodawca może ich zwolnić jeżeli zdecydują się na pozostanie w domach. Sprawa jest prosta. Jeżeli sklep jest czynny w niedzielę zgodnie z prawem, to pracownik nie ma prawa odmówić pracodawcy stawienia się w pracy. Stąd też uważamy, że konieczne są w tym zakresie regulacje. Niekoniecznie jednak mowa o całkowitym zakazie handlu w niedziel - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.
Czekamy na sygnały od pracowników sieci handlowych, także na ich opinie na temat pracy w niedziele - biznes@trojmiasto.pl

Biedronka: Sprawdzamy nowe możliwości w porozumieniu z pracownikami



A co na to przedstawiciele sieci handlowych, a dokładnie Biedronki, której decyzja przyspieszyła działania rządzących ws. nowelizacji?

- Wprowadzenie nowej usługi jest rozwiązaniem testowym, rozpoczętym w lipcu br., które dotyczy wybranej, niewielkiej liczby sklepów. Uruchomienie testu prowadzonego wspólnie z doświadczonym partnerem - narodowym operatorem pocztowym Pocztą Polską - jest sprawdzeniem nowych możliwości zgodnych z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym, z czego już wcześniej korzystało wiele innych konkurencyjnych sieci - poinformowało nas biuro prasowe sieci Biedronka, należącej do Jeronimo Martins Polska.


Program testowy prowadzony jest w 240 placówka w Polsce. W sumie cała sieć liczy 3031 sklepów (na koniec I połowy 2020 r.) w ponad 1100 miejscowościach. A co z zarzutami o zmuszanie do pracy?

- Zatrudnienie w JMP systematycznie rośnie. Jeśli chodzi o organizację pracy w placówkach z możliwością odbioru przesyłek w niedziele to zaznaczamy, że jest ona realizowana w pełnej zgodzie z kodeksem pracy. Szczegółowy grafik jest ustalany każdorazowo przez kierownika sklepu na podstawie informacji zwrotnej od pracowników. W sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba, dodatkowa obsada sklepu jest kompletowana w oparciu o osoby chętne do pracy z naszych innych pobliskich placówek. W sprawach pracowniczych jesteśmy regularnie w kontakcie z organizacjami związkowymi działającymi w JMP - poinformowało na biuro prasowe sieci Biedronka.

Niedziele handlowe - grudzień 2021. Kiedy wypadają?



Sklepy sieci Biedronka czynne w niedziele



Warto wiedzieć, że również część Biedronek to sieć franczyzowa (działalność prowadzona przez osobnych przedsiębiorców). W tych placówkach to bezpośredni właściciel zdecyduje czy wchodzi w działalność pocztową.

Konflikt konfliktem, a okazja do niedzielnych zakupów jest, a patrząc na sondaże na temat tego jak postrzegamy ustawę o ograniczeniu handlu, chętnych do niedzielnych zakupów nie zabraknie.

Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele?
  • Gdańsk, Aleja Generała Józefa Hallera 233A,
  • Gdańsk, ul. Długie Ogrody 6-14,
  • Gdańsk, ul. Pomorska 25,
  • Gdańsk, ul. Tandeta 1 lok. 78,
  • Gdańsk, ul. Władysława Cieszyńskiego 1A,
  • Gdynia, ul. Świętojańska 36,
  • Sopot, Aleja Niepodległości 813/815,

okolice Trójmiasta
  • Przejazdowo, ul. Główna 27A
  • Pruszcz Gdański, ul. Antoniego Dobrowolskiego 2,
  • Reda, ul. Pucka 5,
  • Rumia, ul. Grunwaldzka 8.

Miejsca

Opinie (364) ponad 10 zablokowanych

  • A Zabka z udziałami Rydzyka ?

    • 8 3

  • do kościoła głąby nie po to druga władza w Polsce czyli kler za pomocą Pisowych związkowców wymusił (1)

    zamknięcie sklepów w niedzielę ( kościoły pustoszeją ) byście tego dnia włóczyli się gdzie indziej, dzieki klechom Pis złapał koryto ,bo nagabywali w kościołach na jaką partię trzeba wiernym głosować ,a teraz klechy chcą rewanż , będą i kolejne rozkazy .....

    • 9 8

    • PL to kraj ateistow wiec w KK nie szukalbym zrodla tej ustawy. Sprawdz kto na niej skorzystal.

      • 1 0

  • Zamiast zakazu handlu (1)

    Czy nie lepiej byloby po prostu dodac do kodeksu pracy, ze pracownik, rowniez ten na umowie smieciowej, moze pracowac w niedziele tylko kiedy sam sie na to zgodzi? Na zasadzie, ze pracodawca czy po prostu strona zatrudniajaca nie ma prawa zmusic do przyjscia do pracy w niedziele, a w razie naciskow, mozna to zglosic do pipu. Sa ludzie, ktorzy chca pracowac w niedziele i tacy, ktorzy nie chca. W ten sposob kazdy zachowa swoje interesy i spedzi czas tak, jak chce. Ale nie, oczywiscie zarąbisty sejm wymyslil najgorsze z rozwiazan, ktore latwo obejsc wielkim sieciom, a ktore zabija male sklepiki odlowe

    • 15 3

    • Mrzonki

      • 1 0

  • W tygodniu pracuje... (5)

    W tygodniu pracuje fizycznie, ale jeśli za taką niedziele bym miał zarobić extra 300zl to bardzo chętnie moge iść do takiej biedronki na kase, by w tygodniu zabrać dzieci na jakiś wypad ,,extra,, a nie liczyć że ktoś mi ,,da,,

    • 16 4

    • (3)

      Czyli jesteś niewolnikiem. Niestety.
      Rozchodzi się o to, żebyś pracując na etacie, w normalnym zakresie godzin ( nie po 12, 14) mógł zapewnić byt swojej rodzinie. I nie chodzi o to, że nie mógłbyś sobie dorobić...dorabiasz, bo musisz, jakoś wiązać koniec z końcem.

      • 2 3

      • (2)

        Przecież liczba godzin na pełnym etacie czy to kasjer czy ksiegowa jest taka sama. Ludzie jak wy liczycie. Tylko te godziny w ciągu miesiąca są inaczej rozłożone. Jaki wyzysk??? Reszta ponad normę to nadgodziny. Potem dziwić się, że w tym kraju jest jak jest.

        • 4 1

        • (1)

          Chłopie,oj chłopie nie wiesz, jak wygląda praca księgowej.

          • 2 0

          • Praca księgowej gorsza niż kasjera. Urlopu nie ma kiedy brać bo albo wypłaty albo zusy albo cit albo VAT....Ma być zrobione i już bo termin i bezpłatne nadgodziny.....

            • 2 0

    • Ja też chętnie bym poszła i są ludzie, którym to odpowiada i chcą sobie dorobić, ale państwo uszczęśliwia na siłe.

      • 2 1

  • Wystarczy wprowadzić 100% stawki za sobotę i niedzielę (9)

    U mnie w pracy tak jest i ludzie zabijają się by przyjść w weekend, choć przymusu nie ma!

    • 183 13

    • (6)

      100% stawki to jest zwykła stawka

      • 20 15

      • stawka + 100% (2)

        nie udawaj głupszego ;)

        • 44 10

        • To pisz poprawnie... (1)

          chyba jest różnica pomiędzy "100% stawki" a "100% więcej"? Piszesz nieprecyzyjnie, a potem masz pretensje, że nie wszyscy chcą się domyślać "co autor miał na myśli"

          • 13 9

          • Z kontekstu bylo jasne, co napisal. Zjedz snickersa.

            • 6 3

      • Nie poprawiaj go, on wie lepiej. W niedziele pracujące jego życie zmieniło się o 360 stopni :) (1)

        • 21 7

        • czyli się nie zmieniło :D

          • 16 4

      • Normalnie ma 50% stawki ... wszyatko sie zgadza

        • 6 1

    • (1)

      Ale w takich sieciówkach dadzą 100% a przytną na premiach to wyjdzie na to samo. Lepiej gdyby pracodawca musiał dać pracownikowi umowę zlecenie na ten dzień i musiał oddzielnie wypłacać z przepracowane niedziele

      • 5 0

      • Bardzo dobry pomysl. Gdyby handel pracowal w niedziele za kase z oddzielnej szufladki bardzo szybko by sie okazalo, jaki jest faktyczny balans miedzy chetnymi do pracy a kupujacymi. Zaloze sie, ze sklepy by sie na duza skale otworzyly.

        • 3 0

  • Skkepy zamknięte w niedzielę to dla mnie tragedia. (4)

    Cały tydzień nie mam czasu na zakupy. Muszę dużo pracować. W sobotę muszę ogarnąć mieszkanie: sprzątanie, pranie itp...
    W niedzielę chętnie zrobiłbym zakupy,a potem relaks. Pracownicy sklepów pracujący w niedzielę dostają dzień wolny w tygodniu. Podobnie jak pracownicy branży gastronomicznej. Gastro może działać, a handel nie ?

    • 21 13

    • Zrób pranie w niedziele, nie spędzaj całej soboty na sprzątaniu.... wyjdź z domu.

      • 5 2

    • Sklepy w tygodniu są czynne od 6 rano do 23-24. Naprawdę nie znajdziesz pół godziny czasu?

      • 3 3

    • No to masz jak pracownicy biedronki, może wyskocz

      Na zakupy w sobote, a sprzataj w niedzielę.

      • 3 0

    • natychmiast otworzyć sklepy w niedziele!!!!!!!!!!!!! gdyż jano nie wyrabia się ze sprzątaniem!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • 0 1

  • (1)

    Jeden dzień w tygodniu wolny dla jak najszerszej części społeczeństwa jest potrzebny. Nic nie zastąpi wolnej niedzieli innym dniem w tygodniu gdy masz rodzine.

    • 16 7

    • Jeśli komuś zależy na 'biurowych' godzinach pracy

      ... to po co idzie do pracy w handlu?

      • 5 2

  • Są osoby które chętnie idą do pracy w niedziele. Wystarczy wprowadzić nakaz zatrudniania w niedziele na dodatkową umowę.

    • 6 2

  • (20)

    Sieć powinna mieć możliwość pracy w niedzielę ale TYLKO z pracownikami zewnętrznymi, którzy nie pracują tam w tygodniu. Więc pracownicy Biedry mogliby a) odpoczywać jeśli chcą b) pójść dorobić do Lidla jeśli chcą - za odpowiednio atrakcyjną stawkę. To by pogodziło wszystkich, nikt nie byłby zmuszony do pracy w niedzielę, tylko chętni.

    • 173 63

    • Ale brednie... (15)

      Rozważania teoretyczne. A może po prostu traktowac ludzi poważnie i dac możliwość pracy i kupowania w niedzielę tym, którzy tego chcą?

      • 35 10

      • (3)

        Tak by było najlepiej, ale taki mamy klimat polityczny obecnie... Też wolałem rozwiązania obowiązujące do czasu ***u

        • 13 2

        • Ty powinieneś pracować przez 8 dni w tygodniu (2)

          Specjalną ustawę powinni zrobić i cie zmusić do podpisania.

          • 7 19

          • A co on prezydent Du*a

            żeby go zmuszać do podpisywania ustaw?

            • 5 1

          • Żaden pracownik nie pracuje 8 dni w tygodniu. Pracownicy sklepów mieli grafiki i przysługiwały im dwa dni wolne w tygodniu , tylko czasami to nie była niedziela.

            • 6 1

      • (3)

        Obyś musiał pracować w soboty i niedziele.

        • 6 11

        • Jak będę miał zamiast tego 2 inne dni wolne to nie mam z tym problemu. Mniejsze tłumy na plażach i mieście.

          • 21 5

        • Ja bardzo czesto tak pracuje. Ma tak mnostwo zawodow. I to bez wynagrodzenia ekstra z powodu niedzieli niebedacej czwartkiem. Moze zamknijmy wszystkie uslugi w weekend? Przeciez do kina czy knajpy mozesz isc w tygodniu!

          • 25 2

        • No popatrz jestem lekarzem i pracuję w soboty i niedziele. Może o moje wolne niedziele powalczysz?

          • 9 2

      • (4)

        Praca to nie miejsce spotkań towarzyskich.
        Człowiek żyje nie po to, żeby tylko pracować ( non stop, świątek, piątek)..ale pracuje, aby żyć. Gdyby wynagrodzenia były godne ( muszę rozwijać tę myśl?) nikt by nie zasuwał dodatkowo w niedzielę. Bo przecież wolałby cieszyć się życiem i robić to co sprawia mu frajdę. Żeby święto miało sens ( już nawet abstrahując od znaczenia religijnego niedzieli) musi on po prostu być szanowane i wolne od zarobkowania.

        • 11 3

        • (1)

          Powiedz to pracownikom kin, kawiarni, elektrowni, komunikacji miejskiej

          • 15 3

          • Ciekawe czy kanary pracują w niedzielę...

            • 5 0

        • Nikt nie pracuje non stop. Z wyjatkiem chetnych.

          • 4 0

        • Tylko nie chodź w niedziele do kina i do kawiarni czy restauracji i pamiętaj , żeby nie korzystać z komunikacji miejskiej lub pociągu bo tam pracują ludzie. Pracownicy sklepów to nie święte krowy. Taki zawód i jak się nie podoba to można go zmienić.

          • 10 1

      • (1)

        Jest różnica między możliwością a przymusem.

        • 7 0

        • Tak trudno udowodnić dobrowolny przymus ,prawda sOlidaruchy ?

          • 1 0

    • Podobnie jak kierowcy 10 godz. i do następnegp praco Dawcy .

      • 0 4

    • ważne że na 500+

      jest i drukują ciągle

      • 16 1

    • (1)

      E tam, niech by mieli gwarancje co najmniej 1 niedzieli w miesiacu wolnej i w kazdym tygodniu 2 dni wolne z rzedu, plus ustawowa stawka +50% za prace w niedziele. Nie byloby zadnych problemow, ludzie by sie zabijali, zeby pracowac w niedziele. Ale w tej ustawie nie o to chodzi, a o katolicki fundamentalizm.

      • 0 0

      • Niedziela nie różni się niczym od wtorku czy czwartku. Żadnych dopłat. Wystarczy zapis o dwóch sąsiednich dniach wolnych w tygodniu.

        • 2 0

  • Ja mogę pracować nie tylko w niedzielę, ale również w święta (1)

    Niech tylko kasę dobrą dadzą.

    • 12 2

    • No i to jest ten wyzysk. Nie widzisz jaka to forma niewolnictwa?

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była autoryzowanym przedstawicielem sieci Era. Obecnie spółka ta prowadzi dystrybucję sprzętu telekomunikacyjnego firm Siemens, Panasonic oraz innych wiodących marek na rynku telefonii komórkowej. W latach 2001-2002 pracował jako Prezes Zarządu w Tele-Net Sp. z o.o. - firmie będącej autoryzowanym dealerem sieci ERA. Od 2002 roku jego kariera zawodowa związana jest ze spółką Eurotel, w której przez...

Najczęściej czytane