• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Port Service likwiduje nielegalne składowisko chemikaliów w Kowalach

10 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Nielegalne składowiska śmieci i niebezpiecznych chemikaliów, to problem w całej Polsce. Nielegalne składowiska śmieci i niebezpiecznych chemikaliów, to problem w całej Polsce.

Każdego roku w Polsce likwidowanych jest kilkanaście tysięcy nielegalnych składowisk odpadów. Niemal codziennie urzędnicy miast i gmin zmagają się z wiadomościami na temat nowych, niezorganizowanych i stworzonych bezprawnie wysypisk. Niestety, na części z nich dodatkowo znaleźć można odpady niebezpieczne - łatwopalne, mogące skazić środowisko naturalne, będące zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego. Tak było m.in. w Kowalach, w gminie Kolbudy, gdzie 4 sierpnia pracownicy Port Service zlikwidowali składowisko chemikaliów. Jak z nielegalnymi wysypiskami radzi sobie Pomorze?



Według danych GUS, tylko w latach 2009-2018, zlikwidowano ponad 124,8 tys. nielegalnych składowisk śmieci, na których zalegało ponad 600 tys. ton odpadów. Według informacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do 20 listopada 2020 roku, w całej Polsce było jeszcze 768 udokumentowanych miejsc porzucenia odpadów, w tym 231, na których znajdowały się odpady niebezpieczne. Łącznie to przeszło 4 mln ton śmieci, z czego około 800 tys. stwarzających poważne zagrożenie.

Niedawno jedno z takich dzikich składowisk zostało zlikwidowane w Kowalach na terenie gminy Kolbudy.

- W Gminie Kolbudy to pierwszy taki przypadek na tak dużą skalę. To oczywiście duży problem dla samorządu. Czyjeś nierozsądne działalnie sprowadza zagrożenie dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców, a gmina ponosi duże koszty z tytułu usunięcia i zagospodarowania odpadów. Nie jest tajemnicą, że poniesiony przez samorząd wydatek w tego typu sprawach jest trudny do wyegzekwowania - wyjaśnia nam Robert Nowak z Urzędu Gminy Kolbudy.
Skala zjawiska w Polsce jest tak duża, że media mówią już o powstawaniu "mafii śmieciowych" - nieformalnych organizacji, które zajmują się wywozem i porzucaniem odpadów. Często są to jednostki działające ponadnarodowo, które - według przypuszczeń - odpowiadają także za podpalenia tego typu miejsc.

Kto usuwa niebezpieczne odpady?



Siedziba Port Service. Siedziba Port Service.
Na nielegalnych składowiskach zalega m.in. azbest, tworzywa sztuczne czy substancje ropopochodne.

Miasta - w tym Gdynia i Gdańsk - zachęcają mieszkańców do zgłaszania zauważonych, nielegalnych wysypisk za pomocą stron internetowych i aplikacji. Ale zgłoszenie to tylko początek drogi. Nielegalne składowisko odpadów - szczególnie tych niebezpiecznych - trzeba usunąć. Wówczas na Pomorzu do akcji wkracza Port Service, z którego oferty zdecydowały się skorzystać także Kolbudy.

- Jeżeli chodzi o wybór firmy Port Service do realizacji zadania mającego na celu usunięcie i utylizację odpadów niebezpiecznych w miejscowości Kowale, została ona wyłoniona na podstawie zapytania ofertowego, wystosowanego przez urząd. Firma przedstawiła najkorzystniejsze warunki realizacji zadania i bardzo sprawnie oraz w krótkim terminie dokonała usunięcia i utylizacji odpadów niebezpiecznych zagrażających zdrowi, życiu i środowisku - tłumaczy Robert Nowak, wyjaśniając dlaczego zdecydowano się właśnie na wybór tej, a nie innej firmy.
Port Service to lokalny zakład termicznej utylizacji odpadów, dysponujący - jako jedna z niewielu podobnych jednostek w Polsce - profesjonalną aparaturą, umożliwiającą zniszczenie odpadów niebezpiecznych w temperaturze 1100 stopni Celsjusza. Spalanie odpadów sprawia, że do środowiska trafiają nieszkodliwe gazy lotne, a zutylizowane w ten sposób śmieci redukują swoją masę o 90 procent.

- Z terenu gminy Kolbudy usunęliśmy 14,520 Mg nielegalnie składowanych chemikaliów. Profesjonalne spalanie jest najbardziej efektywnym sposobem utylizacji odpadów - w tym odpadów niebezpiecznych - mówi Anna Lewandowska, rzecznik prasowy firmy Port Service. - Pochodną niszczenia śmieci w wysokiej temperaturze są wyłącznie nieszkodliwe gazy lotne oraz żużle poddawane dalszej obróbce. Podejmując się trudnego wyzwania likwidacji odpadów niebezpiecznych, Port Service w sposób w pełni kontrolowany i neutralny dla środowiska naturalnego likwiduje zagrożenie, jakie stanowią nielegalne składowiska odpadów - dodaje Anna Lewandowska.
Zobacz, jak wygląda proces likwidacji nielegalnego składowiska chemikaliów w Kowalach:

  • Usuwaniem niebezpiecznych odpadów zajmują się specjaliści. Najważniejsze jest zneutralizowanie ich zagrożenia dla środowiska naturalnego.
  • Usuwaniem niebezpiecznych odpadów zajmują się specjaliści. Najważniejsze jest zneutralizowanie ich zagrożenia dla środowiska naturalnego.
  • Usuwaniem niebezpiecznych odpadów zajmują się specjaliści. Najważniejsze jest zneutralizowanie ich zagrożenia dla środowiska naturalnego.
  • Usuwaniem niebezpiecznych odpadów zajmują się specjaliści. Najważniejsze jest zneutralizowanie ich zagrożenia dla środowiska naturalnego.
  • Usuwaniem niebezpiecznych odpadów zajmują się specjaliści. Najważniejsze jest zneutralizowanie ich zagrożenia dla środowiska naturalnego.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych; od 1992 do 2012 roku prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Od 2001 członek, od 2005 sekretarz Rady Dyrektorów World Council of Credit Union w Madison, USA. Honorowy obywatel kilku miast amerykańskich, laureat nagród ekonomicznych w Polsce i USA; wyróżniony m.in odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski...

Najczęściej czytane