• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prosta droga do darmowej energii słonecznej

3 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania. Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania.

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę? Jest ekologiczna, opłacalna, daje niezależność i świadczy o nowoczesnym podejściu do życia. Własna elektrownia słoneczna na dachu ma też inne zalety - energia ze słońca jest powszechnie dostępna i darmowa, pracuje o każdej porze roku, a instalacje fotowoltaiczne funkcjonują bez usterek przez dziesięciolecia.



Jak działają panele fotowoltaiczne?



Panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca na prąd stały, a inwerter zamienia prąd stały na prąd zmienny, którego można używać w domu. Prąd, który nie zostanie wykorzystany, jest wysyłany do sieci i gromadzony na koncie u dostawcy energii, dzięki czemu można go wykorzystać w dogodnym momencie, w razie zapotrzebowania. 

Panele są wytrzymałe i nie wymagają specjalnej obsługi. Komfort użytkowania zapewnia także gwarancja produktowa, która wynosi nawet do 30 lat. Dużym udogodnieniem jest również możliwość stałego monitorowania funkcjonowania i efektywności paneli. W dedykowanej aplikacji znajdują się informacje dotyczące zarówno produkcji prądu, wykresu mocy wyjściowej, jak i temperatury. 

Zalety własnej instalacji PV



Do najważniejszych korzyści należą:

  • Oszczędność - uniezależnienie od wzrostu cen operatorów i tradycyjnego systemu elektroenergetycznego. Ceny energii elektrycznej w Polsce systematycznie rosną. Tylko w stosunku do minionego roku opłata za kWh wzrosła o ponad 11%, z 55 do 61 gr. W konsekwencji wielu Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych zaczęło rozważać posiadanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej.
  • Opłacalność - dzięki ulgom i dopłatom instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu kilku lat.
  • Trwałość - dobra instalacja działa sprawnie nawet 40 lat, co sprawia, że jednorazowa inwestycja w instalację fotowoltaiczną zabezpiecza potrzeby rodziny na pokolenia.
  • Komfort i wygoda - posiadanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej gwarantuje spokój i pewność; system produkcji prądu jest bezobsługowy.
  • Ekologia - wykorzystanie energii ze środowiska naturalnego, brak emisji CO2, zanieczyszczeń i hałasu.
  • Wzrost wartości nieruchomości - panele na dachu podnoszą wartość domu dla potencjalnych nabywców.

Najważniejszą zaletą własnej instalacji fotowoltaicznej jest oszczędność pieniędzy. Ta inwestycja w dom jest opłacalna w 100 proc., ponieważ dzięki dotacji takiej jak "Mój Prąd" czy skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej w rocznym zeznaniu podatkowym klienci odzyskują znaczną część pieniędzy. Ponadto wszystko wskazuje na to, że ceny prądu będą nadal rosły, więc każda złotówka przeznaczona na uruchomienie własnej instalacji fotowoltaicznej w perspektywie czasu zostanie zaoszczędzona - wyjaśnia Borys Czyżewski, doradca handlowy Sunday Polska na terenie woj. pomorskiego.
Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania. Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania.

Energia ze słońca krok po kroku



By stać się posiadaczem własnej elektrowni słonecznej, pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego dostawcy i umówienie spotkania, podczas którego zostanie oszacowana wielkość instalacji. 

- Po podpisaniu umowy z klientem kompletujemy zamówienie (systemy montażowe, odpowiednie panele i falowniki) i wysyłamy je kurierem. Następnie przyjeżdża ekipa, która w ciągu maksymalnie dwóch dni montuje instalację. Ostatni krok to wymiana licznika na dwukierunkowy, w której również pomagamy klientowi, zgłaszając jego instalację do zakładu energetycznego. Gdy licznik zostanie założony, można uruchomić instalację i korzystać z energii słonecznej. Cały powyższy proces zajmuje ok. półtora miesiąca - dodaje Czyżewski.

Ulgi i dotacje



Własna instalacja fotowoltaiczna to nie tylko oszczędność i niezależność od podwyżek cen prądu. Do korzyści finansowych należą także ulgi i dopłaty związane z jej posiadaniem. System licznych ulg i dopłat sprawia, że inwestycja w przydomową instalację szybko się zwraca - z reguły już w ciągu pięciu-siedmiu lat. Od 2019 r. funkcjonuje program "Mój Prąd", w ramach którego osoba fizyczna będąca właścicielem nowej instalacji fotowoltaicznej może liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 5 tys. zł. Dopłata dotyczy instalacji o maksymalnej mocy 10 kWp.

Wniosek składany jest do NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) osobiście lub we współpracy z nami. Nabór wniosków tegorocznej edycji kończy się już 18 grudnia, jednak Ministerstwo Klimatu ogłosiło przedłużenie programu na 2021 r. Dotacja nie wlicza się do dochodu i nie trzeba uwzględniać jej w zeznaniu podatkowym. Z kolei ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi budynku, na którym zamontowano nową instalację fotowoltaiczną. Aby z niej skorzystać, należy posiadać faktury potwierdzające wydatki na ten cel - na podstawie ich wysokości ustalana jest kwota zwrotu z tytułu ulgi. Maksymalnie wynosi ona 53 tys. zł - w zależności od progu podatkowego. 

Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania. Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania.

Pomocna dłoń Sunday Polska



Każda ulga i dotacja związana z posiadaniem instalacji fotowoltaicznej wymaga złożenia odpowiedniej dokumentacji urzędowej. Doradcy Sunday każdorazowo pomagają klientom odnaleźć się w gąszczu formalności wymaganych przy uzyskaniu dofinansowania, dzięki czemu proces zwrotu lub dopłaty przebiega dużo szybciej i jest łatwiejszy. 

- Mamy doświadczenie w tym, co robimy, a jednocześnie jesteśmy elastyczni, działamy sprawnie i szybko. Mamy ugruntowaną pozycję na rynku, współpraca z nami daje pewność, że wszystko będzie w porządku. Oferujemy pełen zakres usług - od instalacji, przez pomoc w formalnościach, po wsparcie serwisowe. Nigdy nie zostawiamy klienta samego - zakończył Borys Czyżewski z Sunday Polska.
Aby umówić spotkanie z doradcą Sunday Polska, zadzwoń na numer telefonu: 609 711 711 lub skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie internetowej sundaypolska.pl.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była autoryzowanym przedstawicielem sieci Era. Obecnie spółka ta prowadzi dystrybucję sprzętu telekomunikacyjnego firm Siemens, Panasonic oraz innych wiodących marek na rynku telefonii komórkowej. W latach 2001-2002 pracował jako Prezes Zarządu w Tele-Net Sp. z o.o. - firmie będącej autoryzowanym dealerem sieci ERA. Od 2002 roku jego kariera zawodowa związana jest ze spółką Eurotel, w której przez...

Najczęściej czytane