• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozpoczęła się budowa fabryki na Wyspie Ostrów

VIK
1 września 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (166)

Aż 500 miejsc pracy i 150 wież rocznie - w Gdańsku rozpoczęła się budowa zapowiadanej już półtora roku temu fabryki wież wiatrowych dla morskiej energetyki wiatrowej. Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to rok 2025.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Agencja Rozwoju Przemysłu oraz hiszpańska spółka GRI Renewable Industries, S.L. rozpoczynają budowę wytwórni wież wiatrowych. Przedsięwzięcie realizuje specjalnie powołana spółka Baltic Towers. Zakład powstanie na Wyspie OstrówMapka, w sąsiedztwie Stoczni Gdańskiej.

Uniwersytet Morski otwiera Centrum Offshore. Rusza nowoczesne laboratorium badawcze Uniwersytet Morski otwiera Centrum Offshore. Rusza nowoczesne laboratorium badawcze

O tym, że prowadzone są rozmowy w sprawie fabryki, ARP informowała już w marcu 2022 roku. Potem na wiele miesięcy zapadła cisza, w końcu w styczniu 2023, w Warszawie, w obecności wiceministra klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, umowę podpisano.


- W ramach tej nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie zbudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW, a nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany w myśl standardu Industry 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 150 wież rocznie - poinformował Cezariusz Lesisz, prezes ARP.
Utworzone zostanie ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy w nowoczesnej i perspektywicznej branży energetyki wiatrowej offshore.

- GRI z dumą bierze udział w tym ważnym projekcie energii wiatrowej w Polsce, dążąc do zrównoważonego rozwoju i neutralności węglowej. Wspólne przedsięwzięcie w Polsce stworzy światowego lidera na rynku energetyki offshore, co przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów dotyczących zainstalowanej energii odnawialnej w przyszłej dekadzie - powiedział Jon Riberas, właściciel spółki GRI Renewable Industries, S.L.

GRI Renewable Industries, S.L. od 2008 roku rozwija działalność produkcyjną wież wiatrowych i kołnierzy w sektorze energii wiatrowej. Obecnie posiada 18 zakładów produkcyjnych w Hiszpanii, USA, Brazylii, Argentynie, Chinach, Turcji, Indiach i RPA dostarczających wysokiej jakości wieże wiatrowe i kołnierze dla przemysłu energetyki wiatrowej na całym świecie.

- Efekty tej inwestycji będą widoczne i odczuwalne na poziomie lokalnym, wspierając rozwój miejscowych zasobów oraz przyczyniając się do tworzenia trwałego dziedzictwa dla społeczności gdańskiej i nie tylko. To inwestycja, która wpiszę się na lata w krajobraz gospodarczy Trójmiasta, przywracając funkcje przemysłowe w obszarze południowego krańca Wyspy Ostrów - napisano w komunikacie.

- Gdańsk, poprzez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA), od początku wspiera projekt budowy fabryki wież offshore. Zależy nam na rozwoju wszystkich przedsięwzięć związanych z energetyką odnawialną w Gdańsku i regionie. Szczególne znaczenie ma dla nas powstanie zakładu właśnie w tym konkretnym miejscu na mapie Gdańska, na terenie dawnej stoczni gdańskiej, gdzie tuż za rogiem działa się współczesna historia tysiącletniego miasta. Inwestor zawsze może liczyć na wsparcie miasta oraz naszej spółki - mówi Alan Aleksandrowicz, prezes zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.
VIK

Opinie (166) 7 zablokowanych

  • Czy będzie taki sam finał jak z fabryką na wyspie Gryfia w Szczecinie?

    Miała byc fabryka fundamentów pod morskie farmy i co. Mars FIZ wtopił miliony. Nikt tych fundamentów nie chce czy na polskie farmy wieże pójdą z Gdańska czy będą wożone z Chin?

    • 4 1

  • Opinia wyróżniona

    Most i drogi na wyspę.

    Jestem ciekawy czy i jak zostanie rozwiązany temat dojazdu do tej inwestycji... czy planuje sie remont ulicy Swojskiej i Na Ostrowiu, które są w fatalnym stanie i wąskie? Teraz gdy wiozą maszty i inne większe gabaryty, to tylko nocą i wtedy jest zamykany odcinek od stoczni do ul. Marynarki Polskiej. Do tego jedyny most w fatalnym stanie o nośności do 30 ton (drugi most to zwodzony ). Każdy tir jadący do stoczni z blachami, czy do młynów ze zbożem wazy ponad 40 ton. Czy inwestorzy maja w planach remonty tych obiektów lub budowę nowych? Droga do stoczni i tak jest już zawsze zablokowana rano i popołudniu gdy jadą pracownicy.

    • 9 2

  • Kto to teraz bedzie zatrudnial ? , jak mu postawię swoje warunki Zatrudnienia, to on chyba nie wytrzymie

    Mam wszelakie kursy.

    • 0 2

  • Smutne.

    Inwestycja zagraniczna. Zyski wyjadą z Polski. Tutaj zostaną koszty i śmieci.

    • 2 3

  • Ja Rem

    Jarosław Walczyk z Wislinki to chory psychicznie człowiek.Codziennie śmierdzi wódka,nie myje zębów gdzie gada od rzeczy,brednie.Podejmuje sie zleceń budowlanych gdzie ciagle popełnia błędy nie trzyma sie technologi,norm,przepisów budowlanych odwala fuszerkę,improwizorke gdzie potem wymagane sa poprawki.Bierze pieniądze i kontakt urywa sie po nim Pan szczena.

    • 2 0

  • no joo

    ale wy wszyscy wiecie ze najblizszy wolny termin na platforme ktora te wiatraki bedzie transportowac i montowac jest na ok 2034rok,nie? :)

    szkoda ze jeden czy drugi redaktorzyna nie zainteresuje sie tematem, bo ciekawe wałki lecą juz na starcie..

    • 1 3

  • Ciekawe

    Kto będzie pracował 500 osób już widzę Las rąk w górze

    • 1 1

  • A w standardzie...

    Najniższa stawka i robota po 10, 12 h dziennie...

    • 0 1

  • W takim stroju i z takimi narzędziami to i za 100 lat nie wybudują

    • 0 1

  • Uwaga Trująca produkcja farm.

    Duńska gazeta poinformowała 2.05.2016 , że pracownicy duńskiej fabryki turbin wiatrowych Siemensa od lat zapadają na chroniczne choroby. Potwierdzono co najmniej 64 przypadków zachorowań pracowników w wyniku narażenia na kontakt z niebezpiecznymi chemikaliami w trakcie wykonywania obowiązków służbowych w fabryce Siemensa.

    Duńscy specjaliści ds. bezpieczeństwa i higieny pracy określają jako skandaliczny fakt, że kierownictwo zakłada ignorowało przez wiele lat dolegliwości zgłaszane przez pracowników produkcyjnych. Peter Hasle, profesor medycyny pracy na Uniwersytecie Aalborgu powiedział, że skandalem jest, że było tak wiele zachorowań i że ta sytuacja trwała tak wiele lat.

    U pracowników fabryki stwierdzono rozmaite schorzenia od astmy po egzemę. Przyczyną chorób pracowników są żywice epoksydowe i izocyjaniany stosowane w produkcji turbin wiatrowych. Izocyjaniany znajdują się na urzędowym wykazie Unii Europejskiej dotyczącym substancji powodujących raka. W fabryce Siemensa nielegalnie spryskiwano izocyjanianami łopaty turbin w okresie 2003 2011.

    Według specjalistów, fabryka Siemensa łamała szereg przepisów prawa, w tym dotyczących narażenia pracowników na kontakt z niebezpiecznymi substancjami, przez zadziwiająco długi czas.

    Niektórzy duńscy eksperci, jak profesor Hasle, sądzą, że dotychczasowe postępowanie Siemensa nie daje żadnych gwarancji, że firma zacznie teraz przestrzegać regulacji w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy. Działalność Perfect Consulting obejmuje usługi doradztwa personalnego oraz szkolenia interpersonalne. Firma specjalizuje się w stosowaniu oraz wdrażaniu narzędzi wspomagających zarządzanie kapitałem ludzkim. Ukończyła Zarządzanie i Marketing na WSAiB w Gdyni. Studia podyplomowe podjęła na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również absolwentką studiów MBA w Gdańska...

Najczęściej czytane