• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmieci z Grudziądza będą przyjeżdżać do Gdańska

Ewelina Oleksy
28 sierpnia 2024, godz. 17:30 
Opinie (139)
Do Portu Czystej Energii będą przywożone odpady z Grudziądza. Do Portu Czystej Energii będą przywożone odpady z Grudziądza.

Śmieci z Grudziądza, które nie nadają się do recyklingu, będą przyjeżdżać do Gdańska. Trafią tu do będącej w fazie rozruchów elektrociepłowni i spalarni odpadów, czyli Portu Czystej EnergiiMapka. Instalacja ma na razie za mało "paliwa", więc zawrze w tej sprawie z Grudziądzem tymczasową umowę.



Czy do Portu Czystej Energii w Gdańsku powinny trafiać odpady spoza woj. pomorskiego?

Uchwałę ws. zawarcia porozumienia międzygminnego pomiędzy Gdańskiem a Grudziądzem w zakresie "zagospodarowania frakcji energetycznej z odpadów komunalnych" miejscy radni przyjmą na sesji w czwartek, 29 sierpnia.

W Grudziądzu taka sama uchwała przyjmowana była dziś.

Zgodnie z tym dokumentem do Gdańska, a konkretnie do Portu Czystej Energii, trafiać będą śmieci z Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie), choć miasto to nie było wcześniej w gronie tych, które z gdańskiej spalarni mają korzystać. Ale przez jakiś czas będzie, bo śmieci dostarczanych tam obecnie jest za mało.



Do Portu Czystej Energii docelowo trafiać będą odpady z ok. 40 gmin skupionych wokół trzech pomorskich składowisk odpadów - w Tczewie, Gliwie Małej i Gdańsku. Na tyle obliczona jest moc instalacji, która zakłada przyjmowanie ok. 160 000 ton odpadów rocznie z powyższych trzech składowisk.

Spalarnia Port Service zostaje w Gdańsku. Jest decyzja wojewody Spalarnia Port Service zostaje w Gdańsku. Jest decyzja wojewody

Dostawa śmieci z Grudziądza potrzebna przez ok. pół roku



Obecnie, od lipca, w PCE trwają tzw. gorące rozruchy. A śmieci dostarczane są póki co tylko z Gdańska - to za mało.

Od 12 lipca do 22 sierpnia w Porcie Czystej Energii spalono 6 900 ton nienadających się do recyklingu odpadów.



- Przyjmujemy od początku lipca odpady po procesie segregacji z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. W tym momencie, na czas ok. pół roku, potrzebujemy pełnego strumienia odpadów, które zapewnią nieprzerwaną pracę instalacji pod docelowym obciążeniem. Przyjmowanie odpadów z Grudziądza jest więc rozwiązaniem tymczasowym - informuje portal Trojmiasto.pl Marta Bańka, rzeczniczka PCE.
Do Portu Czystej Energii będą przywożone odpady z Grudziądza. Do Portu Czystej Energii będą przywożone odpady z Grudziądza.
Jak tłumaczy Marta Bańka, odpady z Grudziądza będą trafiały do PCE do czasu uporządkowania przez gminy skupione wokół instalacji komunalnych w Tczewie i Gilwie Małej formalności związanych z dostarczaniem śmieci do PCE.

Stalowa Stalowa "łapa" w spalarni może dźwignąć 5 ton odpadów naraz

- Planujemy, że ten okres nie potrwa dłużej niż pół roku. Spółka Port Czystej Energii i jej właściciel - Gmina Miasta Gdańska nie ma w planach obsługi gmin spoza województwa pomorskiego, a obecna sytuacja służy jedynie zoptymalizowaniu pracy do czasu spełnienia warunków przez pozostałych partnerów, którzy od lat współtworzą gdański projekt - podkreśla Bańka.- Współpraca z Gminą Grudziądz potrwa do czasu formalnego przygotowania się pozostałych partnerów do wymogów prawnych wspólnego przedsięwzięcia.
Do Portu Czystej Energii będą przywożone odpady z Grudziądza. Do Portu Czystej Energii będą przywożone odpady z Grudziądza.

Do końca przyszłego roku decyzja, czy będzie potrzeba szukania nowych gmin



Do końca przyszłego roku ma zapaść decyzja, czy do PCE będzie trzeba dostarczać odpady od większej liczby gmin, niż to obecnie zaplanowano.



Jakie ceny za palenie odpadów?



Jak podaje PCE, cena ze realizację usługi termicznego przekształcenia odpadów w początkowej fazie obsługi będzie najwyższa ze względu na ograniczone źródła przychodów (sprzedaż energii elektrycznej i ciepła), które w późniejszym czasie obniżą cenę zagospodarowania odpadów.

- Gmina Grudziądz płaci za tę usługę obecnie 775 zł netto za tonę, cena w PCE nie przekroczy 500 zł netto za tonę - wylicza Marta Bańka.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (139)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną firmą, posiadająca oddziały w 10 krajach, produkującą nisko- oraz wysokociśnieniowe przewody transferowe, wykonane z gumy, plastiku i teflonu. POLYHOSE Poland została pierwotnie założona jako EXITFLEX Polska – spółka córka szwajcarskiej fabryki, istniejącej od 1971 roku. Członek zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa AIRBLAST Poland. Firma AIRBLAST, posiadająca oddziały w 12 krajach, jest od ponad...

Najczęściej czytane