• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór zbiorowy w Stoczni Gdańskiej? Związkowcy apelują o mediację

Wioletta Kakowska-Mehring
26 stycznia 2024, godz. 09:15 
Opinie (158)
Przedmiotem działalności projektu "Baltic" jest produkcja konstrukcji stalowych dla energetyki wiatrowej (offshore i onshore) oraz przemysłu okrętowego. Przedmiotem działalności projektu "Baltic" jest produkcja konstrukcji stalowych dla energetyki wiatrowej (offshore i onshore) oraz przemysłu okrętowego.

Załoga Stoczni Gdańskiej grozi wejściem w spór zbiorowy, ponieważ z powodu "trudnej sytuacji spółek" Grupa Przemysłowa Baltic odmawia podwyżek inflacyjnych. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie lepiej nie będzie, bo główny partner zakładów, czyli niemiecki Siemens, z powodu swoich globalnych problemów wstrzymuje zamówienia, a były rząd nie zakończył postępowania w sprawie dokapitalizowania gdańskiej grupy. Związkowcy proszą o mediację wojewodę pomorską.



- Ze względu na trudną sytuację spółek (brak zakończonego postępowania w sprawie dokapitalizowania spółek przez właściciela oraz niezapełniony portfel zamówień na drugą połowę roku w Baltic Operator) nie jest możliwe rozpoczęcie rozmów w sprawie wzrostu wynagrodzeń w chwili obecnej. Proponowany termin rozpoczęcia rozmów to ostatni miesiąc II kwartału 2024 r. - poinformowała Grupa Przemysłowa Baltic.
To odpowiedź na pismo Organizacji Międzyzakładowej NSZZ SolidarnośćStoczni Gdańskiej w sprawie podwyżki inflacyjnej w wysokości 11,4 proc. dla wszystkich pracowników oraz wstrzymania podpisania zakładowego układu zbiorowego i pakietu medycznego.

Stocznia Gdańska znów buduje statki Stocznia Gdańska znów buduje statki

Związkowcy nie rezygnują. Domagają się wzrostu wynagrodzeń od stycznia oraz wprowadzenia nowego układu zbiorowego pracy, który został już wynegocjowany i wprowadzenia nowego pakietu medycznego na warunkach nie gorszych niż obowiązywały wcześniej. Na decyzję czekają do 7 lutego, a w razie niespełnienia oczekiwań, zapowiadają wejście w spór zbiorowy i nie wykluczają protestu ze strajkiem włącznie.


Stocznia Gdańska jest częścią projektu "Baltic" należącego do Agencji Rozwoju Przemysłu. W 2018 r. ARP odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk oraz 50 proc. udziałów GSG Towers, stając się stuprocentowym właścicielem tych spółek. Koncepcja projektu ewoluowała docelowo w kierunku Grupy Przemysłowej Baltic. Jest to holding, w którym działają trzy firmy, tj. Baltic Operator, Stocznia GdańskaEnergomontaż-Północ. Właścicielem dalej jest państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu. Przedmiotem działalności jest produkcja konstrukcji stalowych dla energetyki wiatrowej, projektów offshore i onshore oraz przemysłu okrętowego.

NIK krytycznie o państwowych stoczniach NIK krytycznie o państwowych stoczniach

Przyjęty w projekcie "Baltic" model finansowy zakładał, iż GPB będzie generowała zyski od... 2023 r. Jak widać tak się nie stało. Założenia mówiły, że rentowność zostanie osiągnięta do roku 2020, późniejsze straty tłumaczono jednak pandemią i wybuchem wojny na Ukrainie. Jak donosiła we wrześniu ub. roku Wyborcza Trójmiasto, za rok 2022 Grupa Przemysłowa Baltic zanotowała 209 mln zł straty netto.

O komentarz poprosiliśmy właściciela, czyli Agencję Rozwoju Przemysłu. Czekamy na odpowiedź.

Na obecną sytuację projektu ARP, w tym Stoczni Gdańskiej wpływ mają globalne kłopoty giganta na rynku wież wiatrowych, czyli niemieckiego Siemensa. To o tej firmie zrobiło się ostatnio głośno, kiedy to prawicowi publicyści orzekli, że Polska tylko dlatego dostała środki z KPO, aby wspomóc zleceniami na rynku energetyki wiatrowej niemieckiego giganta. Okazuje się jednak, że zła kondycja Siemensa odbija się bezpośrednio na legendarnej Stoczni Gdańskiej.


Jak się dowiedzieliśmy, firma Siemens wstrzymuje na jakiś czas produkcję nowych wież w Gdańsku. Kłopoty tej firmy są globalne w całej Europie, wstrzymanie produkcji może nastąpić na okres 12 miesięcy. Dla zapewnienia ciągłości produkcji potrzebna jest kontraktacja z innymi firmami, dlatego podjęto rozmowy z  niemiecką firmą Nordex, która obecnie ma wiele kontraktów do zrealizowania.

Jak się dowiedzieliśmy już w ub. roku władze Grupy Przemysłowej Baltic wystąpiły do rządu z prośbą o dokapitalizowanie, aby przygotować się do zmiany kontrahenta. Okazuje się bowiem, że Siemens miał atrakcyjny model współpracy, bo zaliczkował zlecenia. Inaczej jest z firmą Nordex. Ta nie gwarantuje finansowania w trakcie budowy, płaci po wykonaniu zlecenia. Dokapitalizowanie miało być w formie majątku (hale, płyta montażowa, budynki), co pozwoliłoby uniknąć płacenia najmu.

- Siemens zapowiada powrót w przyszłym roku, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby do tego czasu się utrzymać. Teraz mamy kłopoty z częścią "wiatrową", ale konstrukcje stalowe idą świetnie. Tam nawet potrzebujemy "na już" 100 pracowników. Dlatego trzeba działać tu i teraz i nie czekać, aż pojawią się kłopoty. Niestety, poprzedni rząd nie zdążył zająć się tą sprawą. Szkoda. Dlatego z apelem o pomoc i mediację w tej sprawie zwracamy się do Beaty Rutkiewicz wojewody pomorskiej - powiedział nam Karol Guzikiewicz, szef Solidarności w Stoczni Gdańskiej.

Jak napisali związkowcy, dla uzyskania nowego kontraktu potrzebne jest wsparcie właściciela, czyli Skarbu Państwa w celu zbudowania odpowiedniego finansowania.

- Prosimy o mediację, o uzyskanie dokapitalizowania zgodnie z wnioskiem Agencji Rozwoju Przemysłu, które oczekuje na zatwierdzenie przez Urząd Rady Ministrów. Całe to zamieszanie z brakiem dokapitalizowania, mimo złożonych wniosków i konsekwencje braku decyzji, ponosi cała załoga poprzez wstrzymanie wzrostu wynagrodzeń i zagrożenia braku wypłacalności, a nawet zwolnienia z pracy. Jesteśmy również gotowi do przedstawienia naszego stanowiska, jak poprawić efektywność ekonomiczną w naszej firmie, ponieważ mamy wiele zastrzeżeń w tej sprawie - czytamy w apelu do wojewody pomorskiej.

Miejsca

Opinie (158) 4 zablokowane

  • Chcieliście kapitalizm to macie.

    • 3 1

  • Haha tusk pomoże, słyszycie to? To już jadą inwestorzy z Kataru. :)

    Powtórka z historii i inwestorów coraz mniej bo nikt nie chce inwestować w kraju na poziomie Białorusi gdzie zamiast prawa jest uchwała, silni ludzie i sędziowie na telefon. Drodzy stoczniowcy nadchodzi tuskbezrobocie.

    • 7 3

  • O tak od czasów Rakowskiego

    Który zemścil się na stoczni

    • 2 0

  • Remontowa przejmie SG i wtedy będzie praca i silny przemysł stoczniowy.

    • 7 0

  • Stocznia Gdańsk ma niewiele wspólego ze Stocznią Gdańską.

    Guzikiewicz doi Stocznię od ponad 30 lat . Pseudo solidarność należy wyprowadzić za bramę . Pisowcy z solidarnością udowodnili przez 8 , że do rządzenia się nie nadają.Opona Guzikiewicz niech sprowadzi Jaworskiego i sprzeda Stocznię jeszcze raz. Jak Stocznia nie będzie prywatna to nic z tego nie będzie . Przepracowałem w Stoczni Gdańskiej 27 lat i temu co z niej zostało życzę jak najlepiej.

    • 6 0

  • zobaczcie lepiej na tych co zescie 1980 roku z nimi walczyli millery,czarzaste itd.oni znowu sa przy korycie i wpierw zobaczcie dzieki komu oni powrocili.Ja w stoczni lenina bylem chyba jedynyy ktory sie nie zapisal do solidarnosci poniewaz chcial mnie zapisac przewodniczacy socjalistycznej mlodziezy........ktory w cudowny sposob siee nawrocil i znowu ladnie gadal

    • 1 2

  • Za waszą pracę

    Wykonywaną za granicą mielibyście od 10.000 na rękę na miesiąc

    • 2 0

  • Po co nam Stocznie jak są w Papendburgu i Rostocku.

    • 2 4

  • Powrót socjalizmu czy co?

    Pięknie brzmi agencja , to tak po nowemu ?

    • 1 0

  • W kodeksie pracy nie ma słowa o obowiązku dawania podwyżek inflacyjnych.

    Ciągłe podwyżki płacy minimalnej - obowiązkowe! - powodują, że wydajność nie rośnie, bo czy się stoi czy się leży minimalną się należy. Brakuje więc pieniędzy na podwyżki merytoryczne, a tym bardziej inflacyjne.

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy. Działalność Perfect Consulting obejmuje usługi doradztwa personalnego oraz szkolenia interpersonalne. Firma specjalizuje się w stosowaniu oraz wdrażaniu narzędzi wspomagających zarządzanie kapitałem ludzkim. Ukończyła Zarządzanie i Marketing na WSAiB w Gdyni. Studia podyplomowe podjęła na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również absolwentką studiów MBA w Gdańska...

Najczęściej czytane