• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stopy procentowe znów wyższe. Stopa referencyjna 6,75 proc.

Robert Kiewlicz
7 września 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Inflacja w sierpniu lekko w górę
Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe.

Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe z poziomu 6,50 do 6,75 proc. To już po raz 11. z rzędu od października 2021 r. W sierpniu odbyło się jedynie niedecyzyjne posiedzenie RPP. Podwyżka nie była zaskoczeniem po szacunkowym odczycie inflacji za sierpień 2022 r., jaki podał Główny Urząd Statystyczny. Inflacja wyniosła 16,1 proc. rok do roku. Ostateczny odczyt inflacji CPI za sierpień wraz z pełną strukturą inflacyjnego koszyka GUS poda 15 września 2022 r.



WIRD zastąpi WIBOR. Nowy wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIRD zastąpi WIBOR. Nowy wskaźnik referencyjny stopy procentowej

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:

  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Załamanie na rynku kredytów


- Kolejne podwyżki stóp procentowych mają ograniczony wpływ na rynek, ponieważ obserwujemy absolutne załamanie na rynku kredytów. Według danych BIK w lipcu 2022 r. w porównaniu do lipca 2021 r., w ujęciu liczbowym, banki i SKOK-i udzieliły więcej tylko kredytów ratalnych o (+27,4 proc.). Spadki liczbowe odnotowały: kredyty mieszkaniowe (-62,7 proc.), limity na kartach kredytowych (-25,7 proc.) i kredyty gotówkowe (-8,9 proc.). Ponadto widzimy zmniejszenie akcji kredytowej wśród banków. Ograniczanie inflacji poprzez wzrost kosztu pieniądza jest więc bliski wyczerpaniu. Co więcej, kolejne, zwyżkowe ruchy RPP bardzo mocno zwiększają ryzyko scenariuszy stagflacyjnych - mówi Aleksander Pawlak, prezes zarządu Tavex.
Wysoka inflacja i spowolnienie. Stagflacja w Polsce bardzo realna Wysoka inflacja i spowolnienie. Stagflacja w Polsce bardzo realna

Inflacja nie zahamowała. Będą dalsze podwyżki stóp procentowych



- Inflacja w wakacje nie zaczęła hamować, co mogłoby pozwolić RPP na powstrzymanie się przed dalszymi podwyżkami. Wręcz przeciwnie, skok cen opału i zwyżka cen żywności przełożyły się na przyspieszenie dynamiki CPI z 15,6 do 16,1 proc. rok do roku, co oznacza najszybszy wzrost cen od 25 lat. Drożejące węgielcukier przyczyniły się do kolejnego rekordu. Warto odnotować też nowe maksima wskaźnika cen bazowych, który osiągnął 10 proc. po raz pierwszy w XXI wieku. Sprawia to, że ścieżka dynamiki cen dodatkowo podnosi się, a jej opadanie będzie powolne. W końcówce tego roku spadek inflacji poniżej 15 proc. rok do roku jest mało realny. Za to już za kilka miesięcy, gdy wejdą w życie wiszące w powietrzu rewizje taryf energii elektrycznej, wzrost cen ogrzewania może sięgać 20 proc. rok do roku. W takich warunkach Rada Polityki Pieniężnej ma przestrzeń do kontynuacji zacieśniania pomimo ewidentnych oznak hamowania gospodarki - wyjaśnia Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (226)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jan Zarębski

Działalność gospodarczą rozpoczął już na początku lat 80. Stworzył firmy takie jak Lonzę i Natę, które od lat 90. należą do głównych producentów napojów bezalkoholowych w Polsce. Związane z nim przedsiębiorstwa zajmują się również m.in. wytwarzaniem maszyn i oprzyrządowanie do produkcji opakowań. Kieruje Gdańskim Związkiem Pracodawców, działa też w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Najczęściej czytane