• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

To już koniec marki Bomi

Wioletta Kakowska-Mehring
6 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
aktualizacja: godz. 11:50 (7 marca 2013)
Jeszcze w ubiegłym roku w Trójmieście funkcjonowało 11 placówek Bomi - 8 w Gdańsku i 3 w Gdyni. Jeszcze w ubiegłym roku w Trójmieście funkcjonowało 11 placówek Bomi - 8 w Gdańsku i 3 w Gdyni.

Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał postanowienie o zmianie trybu upadłości Bomi z układowej na likwidacyjną. Zmiana trybu nastąpiła na wniosek zarządu spółki i była konsekwencją niepozyskania inwestora, który zapewniłby dalszy rozwój.



Aktualizacja: Otrzymaliśmy komunikat od Bomi w upadłości likwidacyjnej. Oto jego treść: "Spółka informuje, że zmiana trybu prowadzenia postępowania upadłościowego BOMI na likwidację nie ma wpływu na funkcjonowanie naszych sklepów franczyzowych. Sklepy te będą nadal funkcjonować pod marką BOMI i RAST. Wskazujemy, iż jesteśmy odrębnym podmiotem prawa handlowego."

***

Czy wybierając sklep, kierujesz się tym, do jakiej sieci należy?


Na początku roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy gdyńskiej spółki Bomi zdecydowało o podwyższeniu kapitału. W kłopotach spółki i zawarciu układu z wierzycielami miała pomóc emisja nowych akcji. Niestety, nie zdołano pozyskać 10 mln zł od inwestorów. Co gorsza, po upublicznieniu informacji na temat zmiany formy upadłości akcje spółki runęły o 66 proc. w dół do 6 groszy za sztukę.

Na początku sierpnia 2012 r. sąd zdecydował o upadłości układowej gdyńskiej spółki Bomi SA. Jest ona winna bankom łącznie 230 mln zł. Główni wierzyciele spółki to PKO, Pekao SA i BRE. To jednak nie jedyni wierzyciele. Sieć jest też winna pieniądze blisko 1,5 tys. dostawców. Sposobem na wyjście z kłopotów i utrzymanie marki miało być znalezienie franczyzobiorców. W Trójmieście w reaktywację Bomi zaangażował się Mieczysław Cierpisz, jeden z założycieli Bomi, dziś jeden z akcjonariuszy. Do tej pory uśpiony, postanowił uratować coś, co tworzył przed laty i włączył się w organizację franczyzobiorców. W konsekwencji spółka ma trzy umowy franczyzowe z firmą Delta Pomorze na działanie sklepów pod logo Bomi Smaki Tradycji. Sklepy na razie funkcjonują. Syndykiem masy upadłościowej została Grażyna Ossowska-Mazurek, która do tej pory pełniła funkcję nadzorcy sądowego spółki. Teraz zajmie się sprzedażą jej majątku.

Skąd wzięły się kłopoty gdyńskiej spółki, która jeszcze kilka lat temu prowadziła delikatesy spożywcze na terenie prawie całego kraju? Jak twierdzą analitycy, zarząd Bomi przyjął zbyt optymistyczne założenia swojego modelu biznesowego i przeinwestował, finansując się w dużej mierze długiem. W okresie zwalniającej gospodarki i problemów sektora bankowego, wiele przedsiębiorstw nie radzi sobie pod ciężarem kredytów, które trzeba na bieżąco obsługiwać. Spółka nie do końca trafiła też ze swoim pomysłem na sklepy do odbiorców. Lekiem na kłopoty miała być też sprzedaż przez internet. Plany były, ale rynek chyba nie uwierzył, bo akcje cały czas spadały.

Miejsca

  • Bomi Gdynia, Gryfa Pomorskiego 71

Opinie (104)

  • Dobra, rzeczowe pytanie: To co , zapominamy / wybaczamy Niemcom

    i zapisujemy się do Reichu ?

    • 0 0

  • hej mam pytanie jaki jest numer do kadr gdynia bo te wszystkie numery w necie to sa ciagle zajete a jeszcze nie dostalm od nich pita

    • 0 0

  • Jelonowski GDZIE 10MILIONÓW?

    Pytam się w imieniu wydymanych drobnych akcjonariuszy; GDZIE JEST 10 MILIONÓW Z EMISJI AKCJI SERII P,R Z 2012 r?
    prezesku rozkradłeś ich kasę w sposób niespotykany...

    • 1 0

  • TYLKO BIEDRONKA

    mam 4 dzieciakow, zarabiam 4900 na reke plus zonka 1200 zl na reke i uwiezcie mi, na nic nas nie stac, oprocz sera, kielbasy, schabowego. Zarcie dla dzieciakow to 2500 zl m-c. Mieszkanie, to kredyt na 35 lat , rata 900 zl, paliwo 500 zl na dojazdy, ciuchy i buty to 500zl. Zostaje mi abym jedne gacie i pare skarpetek mogl kupic. TEN KRAJ nie jest dla rodzin wielodzietynch, a jak widac nie zarabiam wcale najgorzej. Ale powinienem zarabiac conajmniej 30% wiecej aby bylo w miare bezstresowo. Chcialbym przeciez fundnac dzieciakom choc raz na 5 lat wyjazd na narty, jakiego Ipoda czy cos.
    Ta dramatyczna inflacja, drozyzna na kazdym kroku, nawet woda minaeralna drozsza niz w niemczech. w Polandii poleje sie krew , oj bedzie ciezko dla gadajacych glow jak lud sie wscieknie. Mam nadzieje ze poleje sie krew. Wreszcie skur...le musza zaplacic za zdemontowanie przemyslu i wyslanie milionow mlodych na zmywaka.

    • 2 0

  • bomi

    mam miłe wspomnienia co do bomi i założyciele bomi dbali o pracowników sprzedali akcje i bomi upadło a szkoda

    • 0 1

  • i dobrze

    jako były pracownik nie mam miłych wspomnień. szeregowi pracownicy nie mieli nic do gadaniam czesto praca na nie swoim dziale i ciągłe wymagania. zamówienia na towar realizowane bez zastanowienia (zbyt duże ilości, które albo stały na magazynie albo zwracane);pan prezes przyjedzający na kontrole nawet nie umiał zmusić się do powiedzenia zwykłego dzien dobry.
    Nie ma czego żałować. dziwne tylko, że tak długo wytrzymali.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w obszarze badań i rozwoju technologii informatycznych, pełniąc funkcje zarządcze polskich oddziałów czołowych korporacji informatycznych: 1999-2010: Intel Technology Poland (Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu); 1997-1999: Olicom Poland (Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny); 1991-1997: CrossComm-Poland (Dyrektor Finansowy, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny) Pełnił funkcje w organach doradczych: członek...

Najczęściej czytane