• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejski Portfel Inwestycyjny: dylemat urlopowicza

Michał Sielski
21 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Żegnamy Trójmiejski Portfel Inwestycyjny
Na urlopie z różnych względów lepiej nie zajmować się inwestycjami na giełdzie. Na urlopie z różnych względów lepiej nie zajmować się inwestycjami na giełdzie.

Stajemy właśnie przed dylematem, przed którym prędzej czy później stanie każdy inwestor giełdowy: sprzedać akcje przed wyjazdem na urlop, czy jednak nie?



Co robisz z inwestycjami, gdy wyjeżdżasz na urlop?

Oczywiście wszyscy uwielbiamy spędzać w pracy po 12 godzin dziennie, odpowiadać na maile wieczorami, a w weekendy brać dodatkowe dyżury. Tyle wstępu dla szefów - gdyby akurat czytali. Prawda jest jednak taka, że wielu pracowników odlicza dni, gdy na horyzoncie jest wyjazd na urlop. I pojawia się zasadnicze pytanie: co zrobić z akcjami?

Właśnie stajemy przed takim dylematem. Tygodniowy wyjazd, na którym telefon zostanie ustawiony wyłącznie na rozmowy i nie pobierze ani jednego - niezależnie od jego "pilności" - maila. Zero internetu, brak zmartwień, oderwanie od przyziemnych problemów i odpoczynek od codzienności. Więc co z akcjami? Sprzedać czy trzymać?

To idealny moment na takie pytanie. Wartość naszego portfela zmienia się dynamicznie, ale po minionym tygodniu ostatnia inwestycja wyceniana jest tak, że praktycznie jesteśmy na zero. Mamy cztery dni na podjęcie decyzji czy przez kolejne dwa tygodnie będziemy spokojnie odpoczywać, czy jednak z tyłu głowy pojawi się pytanie: "spada czy rośnie?"

Analitycy i doradcy finansowi są w takich przypadkach zgodni. Należy ustawić opcję stop loss, czyli zlecenie sprzedaży, które aktywuje się, gdy kurs spadnie do określonej kwoty. I wielu inwestorów, którzy nie mają czasu doglądać notowań, tak właśnie robi.

Jest jednak tylko jedno - za to wcale niemałe - "ale". Giełda to nie zabawa dla grzecznych chłopców, więc często zdarza się, że duzi gracze celowo obniżają kurs wyłącznie po to, by skupić akcje, które pojawią się w karnecie po aktywacji takich zleceń. Na Polnordzie mieliśmy w ostatnich dniach sporo dziwnych zagrywek, więc i taka jest niewykluczona.

Dlatego gramy va banque i jeśli w ciągu czterech najbliższych dni nie sprzedamy akcji, to ich kurs poznamy po kolejnych 10 dniach. Wierzymy, że straty nie będzie, a nawet jeśli - to przecież po to rozpoczęliśmy ten cykl, byście mogli uczyć się na naszych błędach. O efektach poinformujemy za dwa tygodnie.

Miejsca

  • Polnord Gdańsk, Franciszka Rakoczego

Opinie (16)

  • akcje są policzalne!

    W waszym opisie portfela inwestycyjnego macie błąd, nie pisze się "ilość" akcji lecz "LICZBA" akcji!
    A poza tym to polnord spada :P teraz jest po 10,49zł.

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych; od 1992 do 2012 roku prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Od 2001 członek, od 2005 sekretarz Rady Dyrektorów World Council of Credit Union w Madison, USA. Honorowy obywatel kilku miast amerykańskich, laureat nagród ekonomicznych w Polsce i USA; wyróżniony m.in odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski...

Najczęściej czytane