• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Unia dofinansuje magazyny gazu w Kosakowie

erka
27 grudnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
W gminie Kosakowo koło Gdyni Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpocznie rozbudowę podziemnych magazynów gazu. W gminie Kosakowo koło Gdyni Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpocznie rozbudowę podziemnych magazynów gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podpisało ostatnie umowy na dofinansowanie unijne rozbudowy magazynów gazu w pomorskim Kosakowie. Dofinansowanie UE dla kawernowego podziemnego magazynu gazu wyniesie ok. 93,5 mln zł, przy całkowitym koszcie realizacji tej inwestycji szacowanym na ok. 667,1 mln zł.



Podziemne magazyny gazu w Polsce. Podziemne magazyny gazu w Polsce.
Wizualizacja instalacji podziemnego magazynu gazu w Kosakowie. Wizualizacja instalacji podziemnego magazynu gazu w Kosakowie.
Podziemny magazyn gazu Kosakowo zlokalizowany jest we wsi Mosty, gmina Kosakowo, woj. pomorskie. Gaz będzie magazynowany w wytworzonych komorach solnych w pokładowym złożu soli "Mechelinki". Inwestycja obejmuje wykonanie 10 komór magazynowych o łącznej pojemności roboczej 250 mln m.sześc. gazu na głębokości od 1 do 1,2 tys. m oraz budowę niezbędnej infrastruktury naziemnej.

Oficjalne rozpoczęcie budowy odbyło się w maju 2009 roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2020 rok, przy czym do roku 2014 przewiduje się uzyskanie pojemności magazynu na poziomie 100 mln m sześc.

Powiększanie pojemności magazynowych wpływa bezpośrednio na zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez wyrównywanie sezonowych nierówności pomiędzy szczytem zużycia w miesiącach zimowych i niższym wykorzystaniem gazu w okresie letnim. Magazyn w Kosakowie ma w szczególności zapewnić stabilność dostaw gazu dla Trójmiasta i całego województwa pomorskiego.

Kawerna to niewielka, pusta przestrzeń w skałach, powstała w wyniku procesów naturalnych. Magazyny zlokalizowane w kawernach solnych zajmują o wiele mniejszą powierzchnię niż pozostałe rodzaje magazynów. Wynika z tego o wiele łatwiejsze monitorowanie i obsługa magazynu. Również czas budowy jest krótszy.

Magazyn tego typu zastosowano po raz pierwszy w 1961 roku w USA w stanie Michigan. Spośród obecnie czynnych podziemnych magazynów gazu najwcześniej, pod koniec lat 70 XX wieku, rozpoczęto eksploatację PMG Swarzów i PMG Brzeźnica. Obecnie w Polsce funkcjonuje sześć podziemnych magazynów gazu: pięć w wyeksploatowanych złożach i jeden zlokalizowany w kawernach solnych.
erka

Opinie (18)

  • zagrożenie dla zatoki gdańskiej

    a gdzie ekologia? przecież ta sól trzeba było wypłukać i wszystko wpuszczą do zatoki :/

    • 1 2

  • Zbiorniki z gazem? To właśnie to co obowiązkowo musi być koło lotniska.

    Przynajmniej w filmie hollywoodzkim. Dla lepszego BUUUUM!

    • 0 0

  • Kiedy zapłaca za ROBOTY ??

    Tą inwestycję trzeba sprawdzić, bo cwaniacy od roku przetrzymują pieniądze firm podwykonawczych.Te konsorcjum to jakaś machloja !!!Oddajcie pieniądze ZŁODZIEJE !!!!!

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Francis Lapp

Prezes firmy HTEP Polska Sp. z o.o. i stoczni Sunreef Yachts. Pochodzi z Francji Od 1992 roku mieszka w Polsce. W roku 2002 powstała stocznia Sunreef Yachts, która zajmuje się projektowaniem, budową oraz czarterowaniem dużych katamaranów na miarę: motorowych i żaglowych. Jest też założycielem organizacji charytatywnej Handicap Sport Adventures, przygotowującej rajdy po Afryce dla niepełnosprawnych dzieci.

Najczęściej czytane