• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W co inwestowali Polacy w 2023 r.?

VIK
23 grudnia 2023, godz. 10:00 
Opinie (234)
Ankietowani inwestujący zapytani o to, co dodaliby do swojego portfela, wskazali nieruchomości (35 proc.), obligacje i akcje zagraniczne (33 proc.) i kruszce (30 proc.). Ankietowani inwestujący zapytani o to, co dodaliby do swojego portfela, wskazali nieruchomości (35 proc.), obligacje i akcje zagraniczne (33 proc.) i kruszce (30 proc.).

Czy wiemy, w jaki sposób pomnażać swój majątek? Dlaczego złoto zyskuje na popularności? Finanse osobiste to temat, który od kilku lat interesuje coraz więcej osób. Wielu z nas szuka sposobu na odkładanie, oszczędzanie, inwestowanie, brakuje jednak ciągle wiedzy na temat ekonomii. Jak do tematu podchodzą Polacy? W co najchętniej inwestuje statystyczny Kowalski? Czy wiemy, co jest bezpieczne w czasach inflacji? Skąd czerpiemy wiedzę na temat pieniędzy? Odpowiedzi znajdujemy w najnowszym Raporcie "Polak Inwestor".



Czy wiesz, w co inwestować swoje oszczędności?

41,2 proc. ankietowanych w badaniu wskazało, że inwestują regularnie, 35 proc., że nieregularnie, a 18,3 proc. stwierdziło, że nie inwestuje, ale chce zacząć. Jedynie 7,1 proc. odpowiedziało, że nie mają możliwości finansowych na inwestowanie, a 0,3 proc. nie zamierza inwestować.

Jak wynika z raportu "Polak Inwestor" firmy Goldsaver, dominujący portfel inwestycyjny ma wartość do 100 tys. zł. Co ciekawe, wśród wymienianych aktywów ankietowani wskazują głównie własną edukację (50 proc.), kruszce (45,9 proc.) i obligacje (44 proc.).


- Jak wskazuje raport, Polacy uważają inwestycję w kruszce jako najważniejsze tradycyjne aktywo, która ma zapewnić bezpieczeństwo. Wiąże się to z tym, że kruszec, czyli przeważnie złoto, jest to coś, co fizycznie posiadamy "w ręku" i w każdej chwili możemy użyć, wykorzystać, spieniężyć. W związku z wojną na Ukrainie znacznie zwiększyło się zainteresowanie kupnem złota właśnie, bo to daje nam poczucie pewności. Jest to słuszne rozumowanie. Złoto chroni nasze oszczędności przed inflacją, a jego wartość, zwłaszcza długoterminowo, najprawdopodobniej wzrośnie - komentuje Marta Dębska, ekspertka rynku złota, Goldsaver.pl.

- Interesujące jest także to, czym kierują się inwestorzy przy podejmowaniu decyzji, a co jest dla nich czynnikiem istotnym dla atrakcyjności danego aktywa. Jak się okazuje, Polacy niewątpliwie w największym stopniu ufają swojej własnej wiedzy i intuicji, a także wymianie doświadczeń z innymi inwestorami. Jednocześnie tym, co najbardziej podnosi zaufanie do danego rodzaju inwestycji, jest po prostu jasna i przejrzysta oferta, a dopiero na drugim miejscu analizy ekspertów - mówi Michał Tekliński, ekspert rynku złota, Goldsaver.pl.

Najprostsze sposoby na inwestowanie, czyli inwestycja we własną edukację, którą wskazują ankietowani w raporcie, to pozytywny trend, gdyż Polacy w dziedzinie finansów czy ekonomii wierzą głównie swojemu researchowi i mediom (portale branżowe, blogi, vlogi). Ankietowani inwestujący zapytani o to, co dodaliby do swojego portfela, wskazali nieruchomości (35 proc.), obligacje i akcje zagraniczne (33 proc.) i kruszce (30 proc.).


- Co bardzo ciekawe, ankietowani nieinwestujący jako pierwszą rzecz, w którą chcieliby zainwestować, wskazali kruszce (55 proc.). Wiąże się to na pewno z niższą ceną niż np. kupno nieruchomości i łatwością nabycia. Złoto znalazło się także na pierwszym miejscu wśród badanych we wszystkich kategoriach, jeśli chodzi o wskazanie aktywa chroniącego przed inflacją (75 proc.), za nimi są nieruchomości (55 proc.) i obligacje skarbowe (50 proc.) - tłumaczy Marta Dębska.
VIK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (234)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Podleśny

Sprawował funkcję Prezesa ATENY w latach 2007-2014. Doskonale zna branżę ubezpieczeniową - wcześniej pracował w Zarządzie Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA, uczestniczył także w rozwoju STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej. Ukończył również wiele prestiżowych, międzynarodowych kursów z dziedziny ubezpieczeń i zarządzania.

Najczęściej czytane