• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmarł Witold Andruszkiewicz, pomysłodawca budowy Portu Północnego

Patsz
29 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
aktualizacja: godz. 10:31 (30 października 2014)
Do końca życia aktywny zawodowo, prof. Witold Andruszkiewicz zasłynął przede wszystkim jako twórca koncepcji Portu Północnego w Gdańsku. Do końca życia aktywny zawodowo, prof. Witold Andruszkiewicz zasłynął przede wszystkim jako twórca koncepcji Portu Północnego w Gdańsku.

Do końca aktywny zawodowo, jeden z największych specjalistów w dziedzinie ekonomiki portów i żeglugi. Wielki orędownik ich rozwoju, podkreślający wagę turystyki morskiej - prof. Witold Andruszkiewicz zmarł we wtorek wieczorem w wieku 97 lat. Pogrzeb prof. Witolda Andruszkiewicza odbędzie się w środę, 5 listopada na cmentarzu Łostowice.



Urodził się w 1917 roku w Omsku, na Syberii. Do Polski przybył w 1922 roku. Studia rozpoczął w Akademii Handlowej w Poznaniu w 1937 roku, kończąc je dziewięć lat później z tytułem magistra nauk ekonomiczno-handlowych. W kolejnych latach wykładał w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie.

W latach 1957-1961 pełnił funkcję dyrektora ds. eksploatacji Portu Gdynia, później tworzył Zakład Portów Instytutu Morskiego w Gdańsku. W 1962 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a dziewięć lat później profesora nauk ekonomicznych, stając się jednym z największych specjalistów w dziedzinie ekonomiki portów morskich i żeglugi.

Dzięki jego koncepcji zbudowano m.in. najgłębszy port na Bałtyku - Port Północny zobacz na mapie Gdańska, otwarty w Gdańsku w 1974 roku dla statków o nośności 150 tys. ton. z torem wodnym głębokości 17 m. Pomysł pojawił się już w pracy doktorskiej, którą zaczął pisać w 1947 roku. Opracował też (niezrealizowane) koncepcje budowy Portu Wschodniego w Gdańsku, budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, powiązania autostrady A1 z portem w Gdańsku i terminalem w Wiślince.

Miał na swoim koncie ponad 500 publikacji naukowych z dziedziny ekonomiki portów i żeglugi. Współpracował z ministrem Eugeniuszem Kwiatkowskim, będąc gorącym orędownikiem jego idei. Był m.in. ekspertem ONZ ds. portów morskich i transportu międzynarodowego oraz doradcą premiera Konga. Za zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Profesor Witold Andruszkiewicz do końca swojego życia był aktywny zawodowo.

Zawsze przystępny, podchodzący z szacunkiem do studentów i współpracowników, uznawany za najstarszego aktywnego ekonomistę w Polsce. W ostatnim czasie wykładał m.in. w Europejskiej Szkole Hotelarstwa, Turystyki i Przedsiębiorczości - Szkole Wyższej w Sopocie, a także w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Do końca życia udzielał się się także w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym w Gdańsku. Zmarł w wieku 97 lat.

Pogrzeb prof. Witolda Andruszkiewicza odbędzie się w środę, 5 listopada. Msza rozpocznie godz. 11:00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Matejki we Wrzeszczu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu Łostowickim o godz. 12:30.

Dodatkowo w związku ze śmiercią profesora, w budynku Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku przy ul. Żabi Kruk 16 zobacz na mapie Gdańska, gdzie profesor wykładał, została wystawiona księga kondolencyjna. Wpisy można zamieszczać do wtorku.


Patsz

Miejsca

Opinie (169) 2 zablokowane

  • Człowiek mądry,zawsze uśmiechnięty szlachetny, życzliwy Wielki Patriota, który bardzo kochał Polskę i wiele zrobił dla Ojczyzny.
    Uwielbiałam jego wykłady,które zawsze były ciekawe..
    BYŁ WSPANIAŁYM CZŁOWIEKIEM

    Głębokie wyrazy współczucia składamy całej rodzinie, oraz wszystkim bliskim

    • 2 0

  • TO BYŁ CUDOWNY CZŁOWIEK..

    ..wybitny naukowiec, wspaniały pedagog,
    Człowiek o wielkim sercu i umyśle ... Najbliższym Pana Profesora składam wyrazy szczerego współczucia ..

    • 2 0

  • wdzięczny za wspólnie spędzone chwile

    Profesor Andruszkiewicz był promotorem mojej pracy dyplomowej podczas studiów w WSM. Wg mojej wiedzy ''najgrubszej,, ( przynajmniej do tego czasu) bo bliskiej 200 str. Był przekonany, że nie powinniśmy odchudzać tej pracy dysponując tak obszernym materiałem. Pisałem wówczas o Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni i transeuropejskiej autostradzie północ-południe. Kto znał Profesora, to wie, że TAP-P to był jego konik. Czasami wracając po wykładach późnym wieczorem, jego szarym fiatem 125p opowiadał, jak używał go do pomiarów terenów pod Bazę Pasażersko-Samochodową w Gdańsku, której koncepcję opracował. Fiata zamienił na Poloneza Caro zakupionego za pierwsze zarobione na giełdzie pieniądze, dając tym samym dowód studentom, że z powodzeniem realizuje w praktyce to, co w teorii wykładał na zajęciach :-). Dziś codziennie przez okna mego biura obserwuję rozkwit transportu kontenerowego w Gdyni i korzystam z autostrady A1. Wprawdzie nie zaczyna się ona w Helsinkach i jeszcze nie kończy w Stambule ale jak uczy życie i uczył Profesor kiedyś to nastąpi. Jestem dumny, że mogłem spotkać tak zacnego człowieka w swoim życiu. Jestem przekonany, nie pozostał On obojętny żadnemu studentowi, który miał z Nim do czynienia.
    Łączę wyrazy współczucia dla rodziny :-(

    • 1 0

  • Całkowite zaskoczenie..... (1)

    Przemiły człowiek, kolega mojej śp. Mamy. Miesiąc temu obchodził urodziny i umawialiśmy się na kolejne spotkanie. Z uwagą słuchałem Jego opowieści o przedwojennych czasach w Parczewie. Podziwiałem Jego fantastyczną pamięć.
    Boże, taka jest Twoja wola że już nie wysłucham Jego opowiadań.
    Smutno mi ale pocieszam się, że TAM spotka swoją koleżankę Jankę Dąbrowską.

    • 2 0

    • znajoma

      Tam czyli w niebie spotka tez swoja ukochana zone.

      • 0 0

  • Będzie nam bardzo Ciebie brakować

    Zasnął spokojnie w Panu syty swych dni pomimo tak wielkiego apetytu na życie kochany nasz Pan Profesor Witold Andruszkiewicz. Z żalem i nadzieją musieliśmy oddać Ciebie Niebu. Chociaż stąpałeś po ziemi niestrudzenie to głowę miałeś wysoko w chmurach. Twoje idee z przed 70 laty zmaterializowały się jako Gazoport w Świnoujściu i Port Północny, do którego mogą wpływać nawiększe statki świata i skroplony gaz. Dziś to rozumiemy ale wtedy musiałeś zmagać się z ogromnymi trudnościami. Wiele z Twych cennych pomysłów ciągle czeka na realizację. Z żalem żegnają Ciebie członkowie "Koła Inżynierów i Pasjonatów Nasz Wrzeszcz", którego również byłeś budowniczym. Dopłynałeś do ostatniego portu Twojego życia. Będzie nam bardzo Ciebie brakować.

    • 2 0

  • znajoma

    Bardzo mi przykro ,ze ponieslismy taka wielka strate.
    Mialam zaszczyt poznac Ta mila osobe.
    Mial zal do PO i nie podobaly sie ich zady.
    A byl wielkim patriota ,ktory w sercu oplakiwal zamordowanego Prezydenta Lecha Kaczynskiego.
    Czesc Jego Pamieci

    • 2 0

  • ja

    wykladał tez na politechnice gdanskiej!!!!!!!!!! panie redaktorze

    • 2 0

  • Wielki wspaniały człowiek i niekontrowersyjny

    na 164 opinie,
    2600 popierających opinie,
    tylko 160 niezgadzających się z opinią

    • 2 0

  • Piękny człowiek

    Zawsze powtarzał obietnicę starego harcmistrza z lat młodości, który w zamian za przysięgę czystości przedmałżeńskiej oraz rezygnacji z alkocholu i nikotyny obiecał mu: zwiedzisz cały świat, będziesz czytał bez okularów i dożyjesz prawie 100 lat. Jak nie żałować tak pięknego człowieka, który potrafił dochować wierności złożonemu ślubowi. Do dzisiaj pod jego domem za dawnym Kinem Bajka czekają bezdomni i potrzebujący kiedy wróci z kolejnego sposród licznych spotkań - nikogo nie pozostawiał bez wsparcia. Zapamiętam go jako Profesora z czekoladami w kieszeni , którymi chętnie obdarowywał dzieci i rozmówców.

    • 2 0

  • Jego barwne opowieści dotyczące długiego i nietuzinkowego życia ubarwiały każde spotkanie. Byłam pod wrażeniem tego, żer obsługiwał komputer i czytał bez okularów - to naprawdę ewenement. Szkoda takich ludzi bo naprawdę za szybko odchodzą. Jedyna nadzieja to taka, że wierzył głęboko w życie pozagrobowe i spotka tam swą długoletnią towarzyszkę życia i najmłodszego syna.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Maria Śliwicki

Od 1991 był prezesem Grupy Ergo Hestia, odszedł ze stanowiska pod koniec 2022 roku. Kierował dwoma towarzystwami ubezpieczeniowymi Grupy - Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA, wyróżnionymi wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Godłem „Teraz Polska” i „Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP”. Za zbudowanie od podstaw Grupy Ergo Hestia otrzymał tytuł \"Człowieka dziesięciolecia polskich ubezpieczeń\", a...

Najczęściej czytane