• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwolnienia w Polskiej Spółce Gazownictwa. Związki szykują protest

Robert Kiewlicz
28 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Jak twierdzą związkowcy, o skali problemów w Polskiej Spółce Gazownictwa ma świadczyć fakt, iż w III i IV kwartale 2014 roku oraz w pierwszych dwóch kwartałach 2015 roku odeszło lub odejdzie z Polskiej Spółki Gazownictwa ponad 2 tys. pracowników z blisko 13 tys. zatrudnionych. Jak twierdzą związkowcy, o skali problemów w Polskiej Spółce Gazownictwa ma świadczyć fakt, iż w III i IV kwartale 2014 roku oraz w pierwszych dwóch kwartałach 2015 roku odeszło lub odejdzie z Polskiej Spółki Gazownictwa ponad 2 tys. pracowników z blisko 13 tys. zatrudnionych.

Z Polskiej Spółki Gazownictwa, spółki zależnej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, odeszło już ok. 2 tys. osób. - w tym ponad 220 z gdańskiego oddziału. Część z nich skorzystała z zakończonego niedawno Programu Dobrowolnych Odejść. Władze PSG twierdzą, ze restrukturyzacja wpłynie pozytywnie na konkurencyjność spółki. Związkowcy mówią, że chodzi jedynie o redukcję etatów i wyprowadzenie części procesów do spółek zewnętrznych.


Związki zawodowe są:


- Sukces Programu Dobrowolnych Odejść przeszedł nasze oczekiwania. Zgłosiło się przeszło 1,3 tys. osób. Ta forma optymalizacji zatrudnienia pozwoliła zrealizować założone przez spółkę cele restrukturyzacyjne, z korzyścią dla pracowników - tłumaczy prezes PSG Sylwester Bogacki w oficjalnym komunikacie spółki. - Korzyści dla spółki z przeprowadzonego PDO należy traktować długofalowo. Restrukturyzacja zatrudnienia to jeden z elementów strategii zakładającej poprawę efektywności i podniesienie konkurencyjności spółki. Wyzwania, jakie czekają PSG w następnych latach to utrzymanie pozycji lidera na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, a także konieczność wygenerowania dodatkowych środków finansowych na inwestycje w infrastrukturę.

Inne zdanie na ten temat mają związki zawodowe działające w PSG. Jak twierdzą związkowcy, o skali problemów w spółce ma świadczyć fakt, iż w III i IV kwartale 2014 roku oraz w pierwszych dwóch kwartałach 2015 roku odeszło lub odejdzie z Polskiej Spółki Gazownictwa ponad 2 tys. pracowników z blisko 13 tys. zatrudnionych. W tej grupie znalazło się wielu wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników gazownictwa, co w powiązaniu z likwidacją 80 jednostek terenowych - Rejonów Dystrybucji Gazu oraz innych jednostek obsługi technicznej - stwarzać może ogromne problemy dotyczące właściwego funkcjonowania całego sektora dystrybucji gazu.

- Scenariusz restrukturyzacji jest podobny, jak w innych spółkach skarbu państwa. Likwiduje się w firmie jednostki terenowe, zmniejsza się zatrudnienie, by po pewnym czasie stwierdzić, że firma nie radzi sobie z poszczególnymi zadaniami i należy te zadania oddać podmiotom zewnętrznym. Podobne przekształcenia zostały dokonane w innych podmiotach Grupy Kapitałowej PGNiG, m.in. w PGNiG Technologie oraz EXALO Drylling. Zakończyły się one porażką organizacyjną i biznesową przy  ogromnych kosztach społecznych, jakie ponieśli byli i obecni pracownicy tych firm - twierdzą w oświadczeniu związkowcy - Polska Spółka Gazownictwa realizuje na dziś swoje zadania jako krajowy operator systemu dystrybucyjnego w sposób właściwy i bezpieczny, wypracowując, co nie jest bez znaczenia, godny zysk dla właściciela, czyli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, w kwocie ponad 1,1 mld złotych rocznie.

Pracownicy PSG już 8 maja 2015 roku mają zamiar przeprowadzić demonstrację przed siedzibą Ministerstwa Skarbu Państwa oraz wręczyć petycję na ręce ministra Włodzimierza Karpińskiego. Związkowcy żądają wycofania się pracodawcy z działań mających na celu wydzielenia pracowników i funkcji poza Polską Spółkę Gazownictwa oraz z redukcji zatrudnienia, wycofania się z działań zarządu spółki, które doprowadzą do obniżenia poziomu bezpieczeństwa funkcjonowania systemu gazowego i wycofania się z podjętych działań mających na celu likwidację jednostek terenowych.

Oddział PSG w Gdańsku (dawniej Pomorska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.) rozpoczął działalność 1 lipca 2013 roku. Przekształcenie spółki w oddział było rezultatem konsolidacji obszaru dystrybucji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, w efekcie której sześć spółek gazownictwa zajmujących się dystrybucją gazu ziemnego w Polsce zostało połączonych w jedną spółkę ogólnopolską. Oddział w Gdańsku obejmuje województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, część warmińsko-mazurskiego oraz trzy gminy z województwa zachodnio-pomorskiego.

Miejsca

Opinie (49) 1 zablokowana

  • Bierzesz wielotysieczna odprawe-to nie masz prawa pracowac w nowo powstalej spolce.

    Dlaczego tak jest ,ze gornicy ,czy gazownicy moga sobie wziazc po 40-50 tys odprawy a pozniej koledzy prezesi-wylonieni z p0dzielonej firmy matki..zatrudniaja ich na nowo w nowopowstalych spolkach corkach?Czy nie jest to strata dla skarbu panstwa i czy nie powinno sie tym zajac cbs?Takie dzialanie wyglada na uklad i powinno byc scigane z urzedu.Ile milionow w ten wlasnie sposob wyplywa przy takich odprawach?Dlatego tak wielu z pocalowaniem w reke bierze te odprawy,,,a czy jest to zysk wypracowany przez spolki czy moze sa to pieniazki wszystkich podatnikow?

    • 13 1

  • Zielona wyspa

    niewolników

    • 15 0

  • A jakie działania podejmują Związki Zawodowe. (1)

    Jak wynika z dotychczasowej obserwacji to 3 Centrale Związkowe działające w PGNiG to jedna komitywa z dawnymi i dotychczasowymi Zarządami Spółki. Wystarczy ,że Przewodniczący mają wysokie uposażenia i są na pełnych etatach związkowych. Podejmowane działania mają efekt znikomy aby coś robić bez znaczących efektów.Centrale Związkowe zatraciły swoją tożsamość i nie podejmują działań gwarantowanych im przez Ustawę o Związkach Zawodowych a działania pozorne do niczego nie doprowadzą a tylko są wodą na młyn Zarządowi Spółki.

    • 9 9

    • chyba ktos ci zle srednice nominalna dobral

      • 8 1

  • głosujcie dalej na PO idioci (2)

    • 19 4

    • A co ci da Pis? (1)

      • 3 7

      • to czego nie dało PO

        • 6 0

  • Najgorsze w tym wszystkim jest to, że odchodzą fachowcy

    a zostają znajomi królika.

    • 18 0

  • gaz (1)

    Patologia w PSG !!! Pseudo specjaliści i kierownicy tyle w temacie!!!

    • 18 4

    • wieksza jest w LOTOSIE

      • 8 0

  • Odejścia

    -taki sam scenariusz był , jest w Orange .Zwalniani są ludzie , którzy coś potrafią a zostają znajomi , związkowcy , sipowcy itp.

    • 12 1

  • za 18 lat pracy

    dostali 150 000 odprawy - kto tak ma ?

    • 2 5

  • Indie Europy najtańsza siła robocza

    • 5 0

  • Do przedmówcy....

    Nie wystarczy mieć opinię ...przydałoby się jeszcze mieć rację. Najpierw trzeba przyjrzeć się sytuacji a potem mędrkować. Ciekawe jaką wiedzę na temat specyfiki gazownictwa i sytuacji w firmie posiadasz skoro piszesz takie farmazony. Ludzie tobie podobni "ciągną" pomysły na życie oraz rozwiązania problemów z głowy czyli w Twoim przypadku z niczego. Rusz się zza kompa... jedź, pozwiedzaj, obserwuj otoczenie ale nie w Hurgadzie czy podobnym "kurorcie" tylko odważ się na samodzielną wycieczkę po kilku krajach zachodniej Europy. Jeśli potrafisz porozmawiaj z ludźmi, którzy tam mieszkają a przekonasz się jak daleko są Twoje opinie od rzeczywistości. Ostatnio byłem prawie 20 dni w Niemczech na wycieczce objazdowej. Nawet małe miasteczko stara się coś produkować i zatrudniać ludzi. Wisz co mi powiedzieli pracownicy z którymi wychyliłem niejedno piwo?...."Nie może być dobrze w kraju ,w którym na 100 osób, pracuje 40 i te 40 utrzymuje siebie i 60 pozostałych". Tam też istnieje pojęcie rentowności i zatrudnienia...ale jakoś zupełnie inaczej rozumiane. Szanuję się ludzi i tych pracujących nisko i tych wysoko. Mój syn zarabia 2200 Euro a jego szef 3100 a nie jak u nas pracownik 2500 a jego szef 6500. Jesteś typem człowieka ,któremu się wydaje, że internet w komórze i karta debetowa da Ci wszystko czego potrzebujesz. Najlepiej prawie wszystkich pozwalniać a resztę zastraszyć i niech zasuwają za marne grosze - tylko ciekawe jak długo? Ciekawe kto będzie pracował na Twoją nie daj Boże rentę jak okaże się ,że nie będziesz mógł wykazać się w pracy? Państwo utrzymuje się z podatków....to chyba lepiej żeby płaciło je więcej ludzi...co? A co do rentowności PSG...najpierw poczytaj a potem rób z siebie głąba.

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była autoryzowanym przedstawicielem sieci Era. Obecnie spółka ta prowadzi dystrybucję sprzętu telekomunikacyjnego firm Siemens, Panasonic oraz innych wiodących marek na rynku telefonii komórkowej. W latach 2001-2002 pracował jako Prezes Zarządu w Tele-Net Sp. z o.o. - firmie będącej autoryzowanym dealerem sieci ERA. Od 2002 roku jego kariera zawodowa związana jest ze spółką Eurotel, w której przez...

Najczęściej czytane