• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Architekt na dokładkę

Paweł Hallmann
13 września 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
mieszkanie przed zmianą mieszkanie przed zmianą
i po aranżacji... i po aranżacji...

Jak urządzić mieszkanie lub dom? Czy warto przestawić ścianki działowe? Jak powinno wyglądać każde z pomieszczeń, by i cieszyło oko i było funkcjonalne? W rozwiązaniu problemów może pomóc architekt wnętrz a dobry projekt pozwoli uniknąć popełnienia błędów i poniesienia zbędnych kosztów. Z architekt Barbarą Reiter rozmawia Paweł Hallmann.



- Wielu ludzi ma własny pomysł na wymarzony dom lub mieszkanie. Następnie skutecznie wcielają go w życie podczas budowy lub remontu. Czy zatem architekt może coś im zaoferować?
- Udział architekta w takim przedsięwzięciu może być bezcenny. Wiedza i doświadczenie pozwoli uniknąć wielu błędów w powstałym domu lub mieszkaniu. Dotyczy to zarówno najważniejszych cech mieszkania lub domu jak i detali wykończenia.

- Jaka może być rola architekta w realizacji domku jednorodzinnego?
- To zadanie ma wiele aspektów. Architekt może stworzyć indywidualny projekt wykonany całkowicie na potrzeby konkretnego klienta, lub też podjąć się jedynie adaptacji projektu katalogowego. W pierwszym wypadku dzięki współpracy powstają projekty pełniejsze i lepiej odpowiadające na potrzeby zamawiającego. W drugim większość pracy twórczej jest już wykona, pozostaje jedynie jak najkorzystniejsze przekształcenie istniejącego projektu by dopasować go konkretnych warunków.

- Jak wygląda proces projektowania w przypadku projektu indywidualnego?
- Głównym celem jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni życiowej dobrze komponującej się z otoczeniem. Zaczyna się od określenia ograniczeń i wytycznych koniecznych. Następnie tworzy się koncepcję architektoniczną; rozplanowanie wnętrz, estetyczna koncepcja bryły i detalu. W następnym etapie rozrysowywany jest projekt budowlany. Dla uzyskania spójnej przestrzeni architekt może zaproponować także zagospodarowanie najbliższego otoczenia i ogrodu. Dopełnieniem pracy architekta jest nadzór nad realizacją. Oczywiście klient może zdecydować się w tylko określony etap prac projektowych.

- Czy projektowanie mieszkania jest równie ciekawym zadaniem?
- Owszem, a pod pewnymi względami jest to wyzwanie większe niż budowa domu. W takim przypadku jest znacznie więcej ograniczeń. Nie można przecież zmienić jego powierzchni, rozmieszczenia ścian zewnętrznych i okien. W takim przypadku architekt może zaoferować projekt obejmujący przebudowę ścian, rozmieszczenie punktów świetlnych, szczegółowe zagospodarowanie poszczególnych pomieszczeń z uwzględnieniem detali wyposażenia i wykończenia. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt w pełnej ofercie może być także projekt mebli, w tym kuchennych i łazienkowych.

- Czy może pani zdradzić jakie trendy czy style są aktualnie popularne?
- Projekty które proponuję moim klientom często uprzedzają ich gusta. Praca z elastycznym klientem pozawala na pełne zrealizowanie odważnych nowoczesnych wizji. Mam na myśli styl nowoczesny czerpiący z najnowszych trendów ale niepozbawiony delikatnej elegancji. Oczywiście nie każdy pragnie mieszkać w sterylnych pomieszczaniach kreowanych przez modę. Zdobienie kolorem, fakturą i umiejętne dobranie detalu pozwala na uzyskanie przytulnego wnętrza. Zawsze szanujemy upodobania estetyczne odbiorcy, ale nie rezygnujemy z korzystania ze współczesnych osiągnięć wzornictwa. W projektowaniu domków jednorodzinnych nadal panuje "wolna amerykanka" . Z powodu liberalnych planów zagospodarowania na jednej ulicy sąsiaduje ultranowoczesna bryła i budyneczek odwołujący się do tradycji polskiego wiejskiego dworku. Niestety taki stan rzeczy zależy od regulacji prawnych gdyż trudno zmuszać każdego właściciela działki budowlanej by rezygnował z marzenia swego życia, tylko dlatego że efekt końcowy nie podnosi walorów krajobrazowych otoczenia.

- Indywidualnie projektowane domy i mieszkania kojarzą się z luksusem.
- Koszt realizacji powinien być dostosowany do możliwości klienta. Bardzo ważny jest dobry kontakt między inwestorem a architektem. Dzięki temu powstają wygodne i efektowne, a przy tym niedrogie mieszkania czy też luksusowe, nowoczesne willę. Dobry projekt pozwoli uniknąć popełnienia błędów i poniesienia zbędnych kosztów.
Paweł Hallmann

Opinie (4) 1 zablokowana

  • Taaa i potem powstają takie gnioty...

    architekt stwierdził, że panel sterowania ogrzewania podłogowego ma być gdzieś przy podłodze bo nie pasuje do reszty otoczenia, o prawidłowym wentylowaniu pomieszczenia zapomniał a na uwagi, że to będzie nie praktyczne stwierdził, że burzy mu to koncepcje estetyczną.

    • 4 1

  • projekt typowy = makulatura, tylko indywidualne projekty (1)

    brak zgodności z wymaganiami norm (nieaktualne, przestarzałe) i chęciami inwestora, często błędy w rozwiązaniu funkcjonalnym, konstrukcji, instalacjach. Nie sposób potem umeblować pokoi, drogie systemowe materiały budowlane które ciężko zastąpić bo kwitnie współpraca projektantów z producentami tych materiałów i hurtowniami które je sprzedają - jednym słowem za małe pieniądze wielkie nic i dojenie klienta, który jest zmuszony do adaptacji projektu co oznacza jego zrobienie od nowa i poniesienie nowych kosztów.

    • 1 0

    • wykształcenie kierunkowe

      radziłabym sprawdzać kompetencje i wykształcenie, jeśli się trafi na psełdo-dekoratora to ma się problem murowany

      • 0 0

  • lepsze przed niż po

    Po co było z całkiem udanego układu mieszkania robić takiego gniota, przecież to jakaś funkcjonalna pomyłka. Właśnie przez takich pseudo-dekoratorów klienci mają negatywne zdanie o architektach czy projektantach wnętrz. Tak naprawdę jeśli klient chce być pewny że dostanie rzetelny, dobrze opracowany projekt z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych elementów nie tylko pod kątem estetycznym ale również funkcjonalnym oraz technicznym powinien zatrudnić Architekta który specjalizuje się w projektowaniu wnętrz i jest również kompetentny pod względem wiedzy technicznej.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane