• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Domy z bali

TeBe
25 sierpnia 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
W ostatnich latach niesamowitym powodzeniem cieszą się obiekty budowlane, których podstawowym materiałem są bale drewniane (daleko nie szukając Koliba w Sopocie).

Piękno takich obiektów jest uniwersalne pasuje niemal do każdego krajobrazu, ponadto sam mikroklimat sprzyja odpoczynkowi i relaksowi.
Zasadniczo wyróżniamy: domy z bali ciosanych (najstarsza technologia), domy z bali toczonych i bali klejonych.

Materiałem wyjściowym do budowy obiektów tego rodzaju są drzewa cedru czerwonego, sosny lub świerku, o średnicach u podstawy około pół metra. Szczególnie godne polecenia są bale z cedru ze względu na jego odporność na szkodniki i butwienie. Drewno te jest lekkie, ma równomiernie rozłożone włókna, jest łatwe do nasączania i malowania. Ponadto cedr ma bardzo ładny zapach (stosowany jest w wielu olejkach zapachowych a nawet w kosmetykach). Drugim, częściej stosowanym w naszym kraju, rodzajem drewna są bale sosnowe, które jednakże należy odpowiednio wysuszyć i zabezpieczyć środkami przed szkodnikami. Suszenie surowych bali odbywa się w piecu podciśnieniowym przez okres od 10 do 14 dni, gdzie za pomocą przegrzanej pary osiąga się wilgotność bali poniżej 15%. Takie suszenia eliminuje możliwość pęknięć i krzywienia się bali w okresie budowy (to, co miało pęknąć nastąpi podczas suszenia), zapewnia stabilność i szczelność późniejszych ścian, niszczy larwy owadów. Co ciekawe, popularne suszenie na powietrzu nie eliminuje ukrytych larw.

Bale układane są i pasowane na przemian, przy zastosowaniu owalnej obróbki. Pomiędzy każde kolejne bale wkłada się przekładkę uszczelniająca, najczęściej z pianki, która nie wchłania i nie przepuszcza wilgoci. Choć równie dobrze można zastosować inny materiał włóknisty jak: mach, pakuły. W każdym przypadku bale ściąga się dodatkowo w narożach za pomocą śrub. W celu uniknięcia zamakania ścian stosuje się daleko wysunięte okapy. Ściany układa się na belkach podwalinowych, spoczywających na cokole, wysokości przeważnie 40cm.

W związku z koniecznością ręcznego dopasowywania bali przy ich montażu, czas wykonania domu z bali ciosanych wynosi około 5 tygodni. Natomiast wykonanie domu z bali toczonych wynosi około 5-14 dni (w zależności od typu domu). Jednakże przy zastosowaniu bali toczonych uzyskujemy znacznie więcej odpadów, co zazwyczaj podnosi cenę domu. Wg danych otrzymanych od producentów domy z bali drewnianych zużywają 30% mniej energii na ogrzewanie i klimatyzacje niż domy z cegły, są trwałe, ciepłochronne, nie przemarzają i stabilizują wilgotność pomieszczeń, co wpływa na dobre samopoczucie domowników. A ponadto można je wznosić w dowolnej porze roku - nawet zimą i co przemawia do inwestora czas ich realizacji jest niezwykle krótki. Cena domu wykonanego z bali, w zależności od wielkości a także indywidualnych rozwiązań waha się pomiędzy 1500 zł/m2 a 1900 zł/m2. Cena ta nie zawiera wykonania fundamentów, wykonania przyłączy instalacji: gazowej, elektrycznej, c.o., wodno-kanalizacyjnej jak i jej rozprowadzenia w budynku.
TeBe

Opinie (27) ponad 10 zablokowanych

  • Dziadek

    A ja polecam mamy sękacza (projekt archido) cudownie wygląda, pięknie się prezentuje a co najważniejsze wspaniale się w nim mieszka. Drewno naprawdę stwarza niepowtarzalny mikroklimat!!

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane