• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekspert o cieple… Możesz mieć ciepło przez cały rok. Część ósma

28 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Policz ile zyskujesz

Od początku września w rubryce "Ekspert o cieple" przekonujemy, że warto korzystać z ciepła z sieci GPEC przez cały rok, a nie tylko w jesiennych i zimowych miesiącach. Odbiorcy ciepła z Gdańska
i Sopotu, którzy w poprzednich latach mieli okazję skorzystać z oferty dostępności ciepła przez cały rok, przekonali się do niej i nie zakręca ogrzewania po zimie.

Przypominamy dlaczego warto przekonać administratora lub zarząd spółdzielni, aby ogrzewanie było dostępne przez cały rok:

- Komfort 
• Ciepłe grzejniki są potrzebne w wielu sytuacjach: kiedy trzeba ogrzać się po spacerze w chłodny wieczór, kiedy trzeba wysuszyć pranie w deszczowy dzień, a jesienią pomagają one wysuszyć grzyby i owoce. 
• Nie ma potrzeby, aby użytkownik ingerował w ustawienia parametrów ogrzewania, kiedy temperatura na zewnątrz spada. Pracę tą wykonuje za niego automatyka pogodowa, która zainstalowana jest we wszystkich węzłach ciepłowniczych należących do GPEC.

Zdrowie rodziny
• Odpowiednia temperatura w domu pozwala uniknąć przeziębień, które są szczególnie częste w tzw. okresach przejściowych, a więc wiosną i jesienią.
• Ciepło ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia i pełnego komfortu dzieci i osób starszych. Jest także szczególnie ważne dla osób, które cierpią na schorzenia reumatyczne. 

Zadbaj o budynek
• Warto zdać sobie sprawę z tego jak wygląda ogrzewanie pomieszczeń od strony technicznej: tak naprawdę ogrzewamy nie tylko powietrze w mieszkaniu, ale również ściany. Gdy nie dogrzewamy mieszkania latem, wystarczy zbliżyć rękę do ściany, żeby poczuć chłód. W sytuacji gdy regulację temperatury w mieszkaniu powierzymy automatyce - ściany nie wychładzają się tak szybko, a temperatura w pomieszczeniach utrzymuje się na stałym poziomie.

Warto również pamiętać, że wychłodzone mieszkania będzie trudniej ogrzać gdy na zewnątrz zrobi się naprawdę zimno - trzeba będzie dostarczyć więcej ciepła - a tym samym koszty będą wyższe.       
• Utrzymanie stałej temperatury w budynku oznacza także, że ściany i stropy nie wilgotnieją, a zatem zabezpieczamy się przed rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia i konstrukcji budynku mikroorganizmów.

Niskie koszty
• Choć trudno w to uwierzyć, pozostawienie utrzymania komfortowej temperatury przez cały rok automatyce zainstalowanej w węźle, podnosi roczny koszt ogrzewania zaledwie o 0,3 - 4,4 proc.! GPEC sprawdził to przeprowadzając eksperyment w dwóch kolejnych latach. To, o ile podnoszą się roczne koszty ogrzewania, w sytuacji gdy korzysta się z niego przez cały rok, zależy od: wieku, stanu technicznego i położenia budynku. Takie rozwiązanie opłaca się zwłaszcza jeśli do tej pory w chłodne dni korzystaliśmy z przenośnych urządzeń elektrycznych (piecyków, termowentylatorów), których eksploatacja jest kosztowna - zwłaszcza w dobie rosnących cen energii elektrycznej. 

Co zrobić, aby skorzystać z całorocznego ciepła? 
Z całorocznego ciepła może korzystać każdy mieszkaniec Gdańska i Sopotu, którego budynek jest podłączony do sieci GPEC.  
Decyzja o korzystaniu z ciepła sieciowego przez cały rok należy do mieszkańców budynku. Wystarczy zgłosić się do administratora obiektu (np. Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej, Wspólnoty Mieszkaniowej).
W przypadku budynków, zasilanych z grupowego węzła cieplnego, konieczne jest aby zapotrzebowanie na ciepło budynków, które chcą się ogrzewać, stanowiło co najmniej 20 % wartości mocy cieplnej tego węzła.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń! Nasi eksperci czekają na twoje pytania pod numerem telefonu: 0 801 150 801
Odpowiadamy na pytania zadane drogą elektroniczną: ekspert@gpec.gda.pl


* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Dzień na budowie Odea Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane