• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Energia skojarzona na nowych zasadach

11 września 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Wszyscy po równo
Do 1 lipca 2003 obowiązek zakupu energii produkowanej w skojarzeniu spoczywał jedynie na spółkach dystrybucyjnych, na terenie, których producent takiej energii był zlokalizowany. Zmiana przepisów oznacza, że obowiązek taki mają obecnie wszystkie spółki. Nowa ustawa określa minimalny udział energii produkowanej w skojarzeniu w całości sprzedaży. Limity te co roku będą się zwiększać.

15 grudnia 2000 roku Minister Gospodarki wydał rozporządzenie w sprawie obowiązkowego zakupu energii elektrycznej ze źródeł niekonwencjonalnych i odnawialnych oraz wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła, a także ciepła z niekonwencjonalnych źródeł i odnawialnych oraz zakresu tego obowiązku. W rozporządzeniu tym między innymi określono ogólne zasady obowiązkowego zakupu energii elektrycznej wytworzonej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła. W myśl tego dokumentu przedsiębiorstwo energetyczne, na którego terenie przyłączone są źródła spełniające wymogi rozporządzenia zobowiązane było do zakupu całej oferowanej przez wytwórcę energii wyprodukowanej w skojarzeniu. Ilość zakupu określona została na poziomie 25 proc. całkowitej sprzedaży odbiorcom finalnym, a ewentualną nadwyżkę energii, przedsiębiorstwo energetyczne mogło odsprzedać operatorowi sieci przesyłowej czyli Polskim Sieciom Energetycznym SA. Warunkiem obowiązkowego zakupu było produkowanie energii ze sprawnością przemiany chemicznej paliwa brutto w energię elektryczną i ciepło łącznie nie mniejszą niż 65 proc. liczoną średniorocznie.
Wejście w życie tego rozporządzenia już po okresie kontraktacji przez przedsiębiorstwa energetyczne energii na rok 2001 spowodowało znaczące zachwianie portfela zakupów. Sytuacja ta dotyczyła znaczących na rynku energii spółek dystrybucyjnych tj. Warszawskiego STOENU, Zakładu Energetycznego Wrocław S.A., Łódzkiego Zakładu Energetycznego S.A. i ENERGI Gdańskiej Kompanii Energetycznej S.A. i była o tyle trudna, że dotyczyła tylko niektórych spółek dystrybucyjnych, a wyższe koszty zakupu energii, w konsekwencji trwania roku taryfowego nie zostały odzwierciedlone w taryfie dystrybutora.

- Od 1 lipca br. funkcjonuje nowe Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 maja 2003 roku w sprawie szczegółowego zakresu zakupu energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł oraz energii elektrycznej wytworzonej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła, w którym zmienia się w znaczący sposób zasady sprzedaży-zakupu energii pochodzącej ze skojarzenia - informuje Leszek Mrazek, kierownik Biura Obrotu Energią Elektryczną ENERGI Gdańskiej Kompani Energetycznej. - Zmianie ulega również próg wymaganej sprawności przemiany energii chemicznej paliwa brutto w energię elektryczną i ciepło łącznie z dotychczasowych 65 proc. do 70 proc.

W nowym rozporządzeniu zmieniono zasady obowiązkowego zakupu energii wytworzonej w skojarzeniu i rozłożono go w sposób równomierny na wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne - spółki dystrybucyjne, niezależnie czy na danym terenie przyłączone są źródła produkujące energię podlegającą obowiązkowemu zakupowi czy nie. W celu zapewnienia rozwoju tych źródeł przewidziano również stopniowy wzrost udziału obowiązkowego zakupu w sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom finalnym, jednocześnie zakładając zmniejszanie się volumenu energii pochodzącej z kontraktów długoterminowych zawartych przez Polskie Sieci Energetyczne S.A., i tak:

- w okresie od 01.07.2003r. do 31.12.2003r. zakup na poziomie 12,4%
- w 2004r. - 12,4%
- w 2005r. - 15,0%
- w 2006r. - 15,2%
- w 2007r. - 15,4%
- w 2008r. - 15,6%
- w 2009r. - 15,8%
- w 2010r. - 16,0%.

Nowe rozporządzenie w odróżnieniu od poprzedniego w miarę precyzyjnie określa zasady uczestnictwa wytwórców energii skojarzonej w rynku energii elektrycznej. Podmioty te są obowiązane do pełnego uczestnictwa w rynku energii elektrycznej. Uczestnictwo polega między innymi na składaniu grafików godzinowych ilości oferowanej energii elektrycznej do odpowiedniego operatora systemu dystrybucyjnego oraz respektowaniu zasad obowiązujących na rynku bilansującym. Zrezygnowano też z możliwości odsprzedawania nadwyżki energii do operatora sieci przesyłowej tj. PSE S.A. Jest to jednoznaczne z faktem, że teraz wytwórca sam będzie mógł czynnie uczestniczyć w rynku energii szukając nabywców na ten rodzaj energii.

- Mając jednak na uwadze, że w dość znaczący sposób z roku na rok wzrastał będzie popyt na energię skojarzoną, w kraju powinny pojawić się nowe źródła energii spełniające ww. rozporządzenie, gdyż w przeciwnym wypadku energia ta stanie się towarem deficytowym co w dalszej konsekwencji może prowadzić do dziwnych i nieprzewidywalnych zachowań na rynku energii skojarzonej - mówi Leszek Mrazek. - Zazwyczaj znaczącym problem związanym z rozwojem tych źródeł energii jest cena, która jest zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W tym miejscu pamiętać należy o tym, że cena 1 MWh energii skojarzonej w zależności od dostawcy kształtuje się na poziomie ok. 130-150 zł/MWh. Każda spółka dystrybucyjna, która kupuje od wytwórcy energię elektryczną skojarzoną na mocy innych rozporządzeń wydanych na bazie prawa energetycznego otrzymuje rekompensatę do poziomu 120 zł/MWh, który stanowi podstawę do wyliczenia uzasadnionych kosztów zakupu tej energii w Taryfie dystrybutora. To właśnie te ceny i zasady indeksacji ich będą miały w przyszłości znaczący wpływ na rozwój obecnych i nowych źródeł energii elektrycznej skojarzonej na Polskim rynku energii.
Głos Wybrzeża

Opinie

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane