• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fotowoltaika. Jakie rozwiązania są chętnie wybierane?

Joanna Stolp
22 kwietnia 2024, godz. 08:00 
Opinie (84)
Stale rośnie popularność fotowoltaiki w Polsce. Aktualnie na rynku najbardziej popularne są moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne typu N-type. Stale rośnie popularność fotowoltaiki w Polsce. Aktualnie na rynku najbardziej popularne są moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne typu N-type.

Stale rośnie popularność fotowoltaiki w Polsce, co umacnia ją na pozycji lidera odnawialnych źródeł energii. Klienci indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie dążą do maksymalizacji autokonsumpcji i maksymalnego wykorzystania wyprodukowanej energii w domach i wspólnotach, a to przekłada się na ciągły wzrost zainteresowania instalacjami. Sprawdzamy, w którą stronę zmierzają "trendy fotowoltaiczne" oraz na jakie dofinansowanie można liczyć.




Fotowoltaika 2024 - jakie rozwiązania są najbardziej popularne?



Czy warto montować panele fotowoltaiczne?

Jak zgodnie twierdzą nasi rozmówcy, aktualnie na rynku najbardziej popularne są moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne typu N-type.

- Podobnie jak dotychczas najpopularniejsze moduły P-type to moduły monokrystaliczne w technologii PERC, czyli technologii, w której dolna powierzchnia ogniwa ma dodatkową warstwę odbijającą promieniowanie słoneczne. Dzięki zmianie w spolaryzowaniu krzemu można uzyskać tu większą sprawność modułu - mówi Krzysztof Kopeć, dyrektor biura prasowego Energa.
W praktyce większa sprawność modułów przekłada się na uzyskanie większej mocy modułu fotowoltaicznego na metr kwadratowy.

- Ze względu na swoje cechy i przystępną cenę naszym topowym produktem stały się komponenty marki Jinko - wskazuje doradca SunSol.

Sprawdzone moduły fotowoltaiczne



Coraz popularniejsze staje się także stosowanie modułów fotowoltaicznych w technologii ABC (ang. all back contact), co oznacza przesunięcie połączeń między ogniwami krzemowymi z przodu modułu na tył.

- Zabieg ten sprawia, że połączenia między ogniwami są niewidoczne, co przekłada się pozytywnie na sprawność modułu, jak i jego wygląd. Panele wykonane w technologii ABC cechują się jeszcze większą sprawnością, ponieważ połączenia między ogniwami nie przysłaniają samych ogniw - dodaje Krzysztof Kopeć.


Ma to także walory estetyczne, ponieważ widać wyłącznie same ogniwa. Co istotne, rośnie także popularność również droższych technologii.

- Zważywszy na fakt, że mamy obecnie najniższe ceny komponentów, a zniżki sięgają nawet 50 proc. wcześniejszej ceny, to nawet droższe technologie typu SunPower stały się dostępne dla klientów - mówi doradca SunSol.
SunPower to panele fotowoltaiczne, które charakteryzują się wysoką sprawnością na poziomie ponad 22 proc.

Fotowoltaika. Co najczęściej wybierają klienci?



Klienci indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie dążą do maksymalizacji autokonsumpcji i maksymalnego wykorzystania wyprodukowanej energii w domach i wspólnotach, dlatego coraz bardziej popularne są instalacje z domowymi magazynami energii oraz takie, które posiadają falowniki hybrydowe z możliwością przyszłej rozbudowy o magazyn energii.

Ranking 2024: najlepsza fotowoltaika w Trójmieście Ranking 2024: najlepsza fotowoltaika w Trójmieście

- Dla klientów ważne jest również bezpieczeństwo samych instalacji PV zwłaszcza w kontekście ryzyka pożarowego. Z tego powodu wciąż bardzo popularne są mikroinwertery, dzięki którym w środku domu nie ma przewodów z prądem stałym, który może stwarzać niebezpieczeństwo - dodaje Krzysztof Kopeć.
To właśnie kwestie przeciwpożarowe są najważniejsze dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, z tego powodu częściej są stosowane instalacje z mikroinwerterami lub z optymalizatorami mocy na poziomie każdego z modułów fotowoltaicznych. Głównym zastosowaniem instalacji fotowoltaicznych w przypadku wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych jest zasilanie części wspólnych budynków.



Klienci indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie dążą do maksymalizacji autokonsumpcji i maksymalnego wykorzystania wyprodukowanej energii. Klienci indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie dążą do maksymalizacji autokonsumpcji i maksymalnego wykorzystania wyprodukowanej energii.

Fotowoltaika. Jakie dofinansowanie można pozyskać?



Osoby fizyczne mogą starać się o 85 proc. dotacji na termomodernizację. W drugiej połowie roku ma wystartować szósta edycja programu Mój Prąd, w ramach której można będzie pozyskać 58 tys. zł bezzwrotnej dotacji, w tym 31 tys. zł na fotowoltaikę z magazynem energii.

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą skorzystać z programu Grant OZE, który pozwala uzyskać 50 proc. dofinansowania na części wspólne. Nie ma przy tym ograniczeń co do wielkości zakładanej instalacji.

Przewodnik po dotacjach na poprawę efektywności energetycznej budynków Przewodnik po dotacjach na poprawę efektywności energetycznej budynków

- Zatem jeśli wspólnota zdecyduje się postawić większą instalację niż potrzeba na autokonsumpcję może sprzedawać 100 proc. nadwyżek do sieci, za co otrzyma środki na konto, które będzie mogła przeznaczyć na opłaty administracyjne lub remonty. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie jeśli wspólnota ma duże koszty energii za części wspólne - tłumaczy doradca SunSol.

Miejsca

Opinie (84)

  • Opinia wyróżniona

    Obliczyłem sobie (4)

    Ile rocznie płacę za prąd obecnie i ile bym zapłacił za dobrą instalację (sprzęt plus robocizna). Wyszło mi, że to drugie byłoby kosztem 10 letnich obecnych rachunków.
    Po tych 10 latach musiałbym praktycznie wymienić zamontowaną instalację by utrzymać jej wydolność energetyczną. Do tego pewnie za 10 lat będzie już nowa technologia, a moja już dawno przestarzała.
    Innymi słowy, inwestycja prawdopodobnie nigdy się nie zwróci. Acha, no i brak pewności odnośnie stabilności przepisów itp.
    Dziękuję, postoję

    • 13 2

    • tak by było, teraz to nieopył, aczkolwiek po 10 latach nic nie trzeba wymieniać (2)

      sprawność instalacji po 20 latach spada do około 80%. Są już badania na ten temat dla zdaje się 30 największych producentów. U mnie po 5 latach nie jestem w stanie sprawdzić czy spadła wydajność bo pogoda zmienia się bardziej niż zużycie paneli. Wystarczy kilka pochmurnych dni więcej na rok by niemożliwe stało się porównanie uzysków rok do roku. Mam cały czas mniej więcej takie same uzyski. Natomiast ja jestem na starych zasadach gdzie zwracają mi 80% tego czego nie skonsumuję czyli tak jakbym miał darmowy magazyn, a przecież takowy nie istnieje. Na nowych tak jak mówisz, pewnie już się nie opłaca. Stopa zwrotu 10 lat.... hmm. Na kredyt bym nie brał. Za gotówkę bym się grubo zastanowił. Natomiast technologiami się nie martw. To ma się zwracać a nie zachwycać. Niemniej nowe przepisy mocno pogrzebały opłacalność. Teraz to tylko dla tych którzy mają dużą autokonsumpcję w ciągu dnia np. zakłady przemysłowe gdzie to co wyprodukują wykorzystają w ciągu dnia.

      • 1 0

      • Zgoda, ale (1)

        Im lepsze panele tym droższe w zakupie i instalacji. Tym samym zwrot kosztów coraz bardziej się oddala, bo wcześniej trzeba o wiele więcej zainwestować. Innymi słowy: szanując zdanie kolegi podtrzymuję własne

        • 2 1

        • mi bardziej chodziło o podejście do samej technologii i przepisów. Co do lepszych / gorszych paneli czy falowników, nie ma co cudować. To ma zarabiac jak ktoś kiedyś na forum branżowym powiedział.

          • 0 1

    • dodatkowo więcej energii będziesz "sprzedawał" do sieci niż sam zużywał, a co za tym idzie resztę będziesz musiał dokupić z sieci przy stosunku ceny kupna do sprzedaży 5:1 Na obecnych warunkach instalacja nie zwróci się nawet jak byś jej używał 20 lat. Pomijam jeszcze fakt że może ktoś zakup instalacji skredytować na %

      • 1 0

  • Skończy sie jak z samochodami elektrycznymi (1)

    Wpierw agresywną reklama, a potem "eksperci zaskoczeni załamaniem rynku"

    • 10 0

    • Wiesz co? Sam się zastanawiałem i kupiłbym bo w pewnych okolicznościach elektryk ma sens, ale nie zawsze.

      Zastanawiałem się nad podstawowym chinolem - MG4. Autko za 125 koła, a jak się wybierze lakier inny niż podstawowy 127. Jak doliczę dopłaty "mój elektryk" czy jakoś tam to u mnie wychodzi 27 tys. (mam 4 dzieci, normalnie jest to 18 koła). Więc miałbym całkiem spoko auto za stówę. Do tego fotowoltaika i ładowarka, całość za dychę czyli łącznie 110. No dobra to nie mercedes w środku ale nie na tym mi zależało bo potrzebuję auta do miasta. Jestem w stanie przełknąć wnętrze jak z Dacii. Gratis póki co byłby bus pass którym mógłbym śmigać. Jedna, jedyna rzecz mnie w tym aucie odrzucała. To że może mi spłonąć. Bo o ile spalinówka jak ci się zapali to tylko rozgrzana w czasie jazdy to to może spłonąć w czasie ładowania. Nie przeraża mnie to dopóki auto ładowałoby się na zewnątrz pod chmurką z dala od domu bo mam przecież AutoCasco. Ale jak mam to ładować w garażu to ryzyko spalenia domu jest zbyt duże. Na zewnątrz to bym nawet straży pożarnej nie wezwał, niech się zjara, mam to gdzieś. Ale dom? To za wiele. Kupiłem spalinówkę miejską za 77 więc oszczędziłem minimum 33 koła. W moim aucie starczy mi to na prawie 100 tys km bo pali piątala (Suzuki Swift). Potem wiadomo będę dopłacał ale znów odbiję se to przy sprzedaży (niższa utrata wartości). W moich okolicznościach to nie byłby dobry pomysł. Ale jakbym był taksówkarzem ładującym auto na działce a nie w garażu to bym kupił.

      • 1 0

  • 9 z 10 największych producentów paneli pochodzi z Chin (1)

    Turbiny wiatrowe od niemieckiego Siemensa. Prawdziwa niezależność energetyczna.

    • 5 1

    • Niezalezność polega na tym że nikt ci tego nie wyłączy, nie zamknie kurka. Wyprodukował kto inny ale ty jesteś właścicielem.

      • 0 0

  • (8)

    Mam od roku,na nowych zasadach juz sie nie oplaca nawet z dotacją.Zaluję ze kupilismy

    • 6 0

    • Poprosze o konkrety (7)

      Ku przestrodze albo nie

      • 2 0

      • (1)

        no właśnie, jak wygląda rozliczenie, po ile kupują a po ile sprzedają kWh?

        • 0 0

        • Kupują (dane z ostatniego rachunku) po 20gr/kWh, a ile Cię kosztuje to sprawdź na rachunku. 0,80? 0,90? można nawet 1,40 /kWh

          • 0 0

      • Konkrety? Proszę (4)

        Sprzedajesz 1kWh za max 20gr (kto wie czy latem nie będzie jeszcze mniej), a kupujesz po 90gr (lub nawet po 1,35zł jak przekraczasz limit) oczywiście chodzi o cenę brutto.
        Przy takim systemie rozliczeń aby zapewnić energię dla domu który potrzebuje 5000kWh/rok potrzebowałbyś instalację 25kW? 30??? Koszt takiej instalacji to grubo ponad 100k zł. Czas zwrotu, nie wiem czy życia starczy. (To już zależy od kreatywności panującej nam władzy, jak zrobią kWh po 5zł to szybciej się zwróci :)) Ewentualne rozwiązanie to korzystanie z energii elektrycznej tylko gdy świeci słońce i 100% autokonsumpcja, ale czy to możliwe w naszym klimacie? raczej nie.
        Zaraz handlarze napiszą że są przecież banki energii, ale to przy aktualnych cenach nie ma szans, a jak jeszcze wejdą dopłaty to na spadek cen nie ma co liczyć.

        • 1 0

        • Z tymi 5MWh (3)

          To przesadziles o 3. Zatem teoretyczny koszt budowy to 30 tys bez akumulatorow.

          • 0 1

          • (2)

            Absolutnie że nie przesadziłem. Sprawdź ile zużywa przeciętny dom zasilany prądem z pompą ciepła. 5MWh przy 150m2 I to jest dom w tzw standardzie energooszczędnym!

            • 1 0

            • Racja (1)

              Ale przecietny dom nie ma pompy ciepla.

              • 0 0

              • a niby czemu nie ma, przykładowo mój kolega i sąsiad zarazem ma 120 metrowy dom czyli nieduzy i ma powietrzną pompę ciepła. Przeciez one nie kosztują jakiś kosmicznych pieniędzy.

                • 0 0

  • jesli zrobie to obok budynku na konstrukcji i przy okazji bede mial zadaszenie pod samochody

    • 1 0

  • A skąd autor zna kwotę dotacji?

    Na razie szacuje się, że Mój Prąd 6 będzie na poziomie podobnym jak 5 edycja, ale Ministerstwo konkretnych kwot nie podało. Podobnie ze sprawą magazynów Raczej będą obligatoryjne, ale tylko "raczej".

    • 1 0

  • opinia

    My nie patrzyliśmy na to co jest na czasie, tylko na to ile realnie będziemy potrzebować mocy ;) sprawdziło nam się to, panele stoją od jakiegoś czasu i działają bez zarzutu, hymon się świetnie spisał. I faktycznie widać,że ich popularność rośnie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane