• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak oglądać używane mieszkanie przed zakupem

Mirosław Okonkowski, Emmerson Realty S.A.
6 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Nawet jeśli umawiasz się na oglądanie mieszkania z pośrednikiem nieruchomości notuj podczas spotkania wszystkie szczegóły. Nawet jeśli umawiasz się na oglądanie mieszkania z pośrednikiem nieruchomości notuj podczas spotkania wszystkie szczegóły.

Zakup mieszkania to decyzja na wiele lat. Wiąże się zazwyczaj z poważnymi zobowiązaniami finansowymi. Oglądając lokal warto więc zwrócić uwagę na każdy szczegół, aby potem nie zmagać się z konsekwencjami niedopatrzeń.



Czy oglądanie mieszkania sprawiło ci trudność?

Przede wszystkim na oglądanie mieszkania umówić się należy z jego właścicielem za dnia. Dzięki temu można zobaczyć więcej - na przykład ewentualne usterki niewidoczne przy świetle sztucznym - pęknięcia, rysy czy ślady zacierania grzyba na ścianie oraz fasadę bloku lub kamienicy.

Jak wiemy pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Jednak przed wejściem do mieszkania warto świadomie zapanować nad swoimi emocjami. Każdy lokal, da się wyremontować we własnym zakresie zgodnie z własnymi upodobaniami. Sprawa nie zawsze przedstawia się tak optymistycznie jeśli chodzi o elewację budynku, dach, klatki schodowe. Na remont muszą się zgodzić mieszkańcy w drodze zbierania podpisów (jeśli w budynku jest wspólnota mieszkaniowa) lub zarząd spółdzielni mieszkaniowej - nie będziemy na to mieli indywidualnego wpływu i warto o tym pamiętać.

Do oględzin dobrze jest przygotować się wcześniej. Ołówek, kartka papieru, taśma miernicza i aparat fotograficzny - są tak zwanym wyposażeniem podstawowym. Jeśli oglądamy klika (bądź kilkanaście) mieszkań, zdjęcia pomogą odróżnić jedno od drugiego. Na papierze zapisujemy wszystkie pytania i ewentualne uwagi do właściciela mieszkania.

Co warto zapisać na kartce?

- numer telefonu do właściciela,
- adres lokalu,
- piętro, na którym znajduje się mieszkanie,
- typ bloku (cegła, wielka płyta),
- rok budowy,
- powierzchnia mieszkania,
- cena wywoławcza,
- forma własności (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej lub pełna własność),
- czy jest piwnica, komórka lokatorska, miejsce parkingowe zewnętrzne ewentualnie miejsce garażowe w parkingu podziemnym.

Na co trzeba zwracać szczególną uwagę dokonując oględzin?

- czy jest domofon/videodomofon;
- czy klatka jest czysta, czy pełna graffiti (im gorszy stan klatki schodowej, tym z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że sąsiadami będą osoby o niezbyt wysublimowanych manierach i zachowaniu, a w związku z tym w przyszłości takie mieszkanie, trudniej będzie sprzedać),
- czy jest winda (jeśli jest, to nowa czy z poprzedniej epoki).

W mieszkaniu zwróćmy uwagę na kilka istotnych rzeczy:

- czy mieszkanie znajduje się tuż przy windzie (jeśli tak, to windy starego typu mogą być dość dokuczliwe przez swoją głośność i trzaskające drzwi);
- gdzie wychodzą okna - na ulicę, czy na podwórze; czy są stare, czy nowe, szczelne czy wypaczone (wymiana okien to spory wydatek);
- w jakim stanie są drzwi wejściowe oraz drzwi wewnętrzne;
- co leży na podłodze - czy są to zwykłe płytki PCV, drewniane deski, panele a może parkiet? Stary parkiet wymaga cyklinowania, renowacji i klikakrotnego malowania lakierem; niekiedy stary parkiet mimo, że na pierwszy rzut oka wygląda solidnie, nadaje się tylko do wymiany;
- wygląd ścian oraz sufitu szczególnie w łazience i tuż przy oknach - tam najczęściej gromadzi się grzyb, jeśli w mieszkaniu jest wilgoć i grzyb, koszty remontu mogą być bardzo duże;
- wyposażenie łazienki - czy jest glazura i terrakota (jeśli tak, to w jakim stanie), czy jest wanna, czy kabina prysznicowa, w jakim stanie jest ceramika (umywalka, wanna, prysznic, sedes);
- wyposażenie kuchni- sprawdźmy podłogę, warto być wyczulonym na obecność nieproszonych gości takich jak karaluchy, mrówki faraona, rybiki itp.

Właściciela mieszkania koniecznie należy zapytać o:

- sąsiadów - czy są młodzi, czy w sile wieku z dorastającymi nastolatkami, a może emeryci...; jeśli zdecydujesz się na zakup tego mieszkania, to będziesz w nim mieszkał przez kilka najbliższych lat.
- o to, czy mieszkanie oferowane jest puste, czy też zostaje z wyposażeniem (jeśli tak, to dobrze byłoby doprecyzować, co konkretnie zostaje), nieraz o wiele taniej wychodzi kupić nowe wyposażenie niż dopłacać właścicielowi kilka tysięcy za "zużyte graty";
- ile wynosi czynsz, ile fundusz remontowy, ile podatek od nieruchomości a ile opłata gruntowa. Nieraz cena mieszkania jest atrakcyjna, lecz zsumowane koszty utrzymania pochłoną oszczędności przy zakupie;

Instalacje - remont może słono kosztować

Na koniec oględzin warto osobiście sprawdzić wszystkie instalacje.
- kontakty i gniazdka - poprośmy właściciela o włączenie wszystkich świateł na raz, aby się przekonać, że z instalacją wszystko jest w porządku.
- przyjrzyjmy się kranom czy nie ciekną, potem odkręćmy je na moment na tyle ile się da, aby zobaczyć, jakie jest ciśnienie wody i jaka jest temperatura wody, upewnijmy się czy ciepła woda jest miejska, czy też z piecyka gazowego bądź termy.
- jeśli w mieszkaniu jest kuchenka gazowa, to sprawdźmy wszystkie palniki (jak duży jest płomień, co świadczy o silnym lub słabym ciśnieniu gazu)
- zapytajmy o telewizję kablową i Internet - jeśli nie ma jej w mieszkaniu, to sprawdźmy czy jest w bloku.

Jeśli udało nam się wybrać mieszkanie przystąpmy do sprawdzenia go od strony prawnej - czytaj co należy sprawdzić.
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Mirosław Okonkowski, Emmerson Realty S.A.

Opinie (123) 6 zablokowanych

  • Nigdy nie rozumialem dlaczego skoro jest '' domofon '' ludzie drzwi zostawiaja otwarte ? (2)

    Wielu zapomina ze miasto nie ich wies blokerska . Na pytania dlaczego blokuje drzwi i zostawia otwarte wiecznie sasiad jak czub mowi ........a co mam se klucze wiecznie nosic czy kodem otwierac etc etc etc. !!!!!! Ale jak okradli najpierw piwnice a potem zlodzieje obrobili dwa mieszkania to ten sasiad nawet sie nie przyznal ze to on zostawia wiecznie drzwi otwarte do bloku. Ludzie ! wy nie wiecie po co jest domofon ?.......czy chcecie zeby was okradli ?.........smietniki na kluczyk czubki robia i smieci pilnuja a dadza sie okradac przez zlodzieji w bloku ! kuriozum blokerskie albo patologia umyslowa . Skoro jest domofon'' otwarty to lepiej taki blok omijac i nie kupowac tam mieszkania bo raczej mieszka tam patologia blokerska i znajomi zjodziei .

    • 32 1

    • Otwarte drzwi w klatce schodowej oznaczają tradycyjną katolicką gościnność (1)

      i ciągłą gotowość na przyjęcie Pana.
      Najczęściej ten zwyczaj jest spotykany na wsiach i w blokach z zamieszkałą tam ludnością przyjezdną z PGRu.

      • 11 1

      • dzis do nowych sie sprowadza robolska patologia i powiela zwyczaje.

        Dzis na nowe osiedla sie sprowadza patologia z dawnych starych blokerni gdzie wszystko kradli i niszczyli . Patol jest patoloem i powiela wzorce wszedzie . Pala na klatce i w windach smierdziele i smierdza piwem. ochyda jak dziad smierdzi od papierochow. To patole nie nadajace sie do nowych budynkow bo sloma z butow wylazi.

        • 10 0

  • Szukajcie dobrych pośredników... (3)

    Ludzie etatu i stabilizacji, czyli większość mądrali na tych forach żyją od pierwszego do pierwszego za góra 3000zł z kredytem mieszkaniowym (czyli pętlą na szyi) i mają czelność besztać zawód pośrednika nieruchomości, który zazwyczaj ma swoich kilka mieszkań i kicha na taką apstrakcję jaką jest emerytura. Po prostu chce od życia więcej bo jest tylko jedno.
    Żeby też było jasne, wypowiadam się w imieniu dobrych znawców nieruchomości, nie pośredników, którzy nie wiedzą co to PCC (naprawdę poznałem takich).
    I właśnie dlatego, że nie byłem obsługiwany profesjonalnie a mam wiedzę w tym temacie, zostałem pośrednikiem, żeby pokazać ludziom, że są dobrzy i sami walczą z partactwem!!!

    • 9 30

    • żal ile cwaniactwa i braku pokory

      przebija z tego wpisu

      • 11 2

    • "Apstrakcja"

      buahahaha

      • 18 0

    • taa...

      A ty się umiesz, matole wypowiedzieć składnie i bez błędów? Na takim poziomie komunikujesz się ze swoimi klientami?

      • 4 1

  • Naczelna zasada to

    co najmniej 1 km oddalenia od kościoła! W tym kraju to dosyć trudne do zrealizowania bo generalnie krzyż na krzyżu mamy ale jednak to sąsiedztwo jest upierdliwe mówiąc kolokwialnie. Dzwony, kuranty, oświetlenie w nocy murów i wież nie wiadomo po co, procesje i inne niedogodności.

    • 29 20

  • mieszkanie (4)

    Myślę że w pierwszej kolejności trzeba zrobić rachunek na jakie mieszkanie można sobie pozwolić. Jaki jest czynsz, jaka może być rata (w najgorszym przypadku) ile wyniesie remont, czy potrzebne mi jest 80 i czy jeśli mi się powinie noga to czy uda mi się je sprzedać (czyt jaka lokalizacja). Ps. Mieszkanie to nie pętelka na szyi jeśli dobrze to przemyślisz. Zawsze można je sprzedać i spłacić kredyt.

    • 16 1

    • Taaa... (3)

      Szczególnie interesująco wygląda sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt 100% jego wartości denominowany w CHF przy kursie w okolicach 2zł/CHF.
      Nieeee, to wcale nie jest pętla i można w każdej chwili się go pozbyć.

      • 7 2

      • do Zorro (2)

        Ehh Zorro pewnie jesteś jedną z osób z kredytem w CHF. Nikt nie zająkną się sprzedając Ci go że stopy procentowe są zmienne?

        • 1 1

        • Akurat nie

          bo mam kredyt w złotówkach, ale dość się naoglądałem siwiejących znajomych gdy CHF skoczył do 3.6 zł.

          • 1 0

        • stopy akurat zmieniły się na korzyść kredytobiorców,

          poza tym ryzyko zmiany stóp procentowych dotyczy zarówno kredytobiorców złotówkowych, co walutowych. Kredyty walutowe od złotówkowych różnią się ryzykiem kursowym. Wydawałoby się, że to banał...

          • 1 0

  • karaluchy (1)

    że niby jak sprawdzić czy nie ma w mieszkaniu np karaluchow - za dnia sie chowają a właściciel moze na czas wizyty schować płytki czy inne odstraszacze i powiedziec, że nie ma żadnego problemu z insektami

    • 3 2

    • przynieść poduszkę, rzucić ją na podłogę i zawołać....

      ... Karaluchy pod poduchy !

      • 36 2

  • sąsiedzi (2)

    Należy pamiętać, że mieszkanie kupujemy na kilkanaście lat, albo na całe życie i nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakich będziemy mieć sąsiadów. Ja osobiście zakupiłam mieszkanie w spokojnym bloku, a po roku sprowadzili się imprezowicze - co sobota muzyka i głośne rozmowy

    • 26 0

    • To się kupuje w blokach w z grubymi ścianami (1)

      w nowym budownictwie takich nie znajdziesz, ze względu na oszczędności w materiałach, gdzie masz ściany jak z gumy, w solidnych blokach z płyty 30letnich nie ma tego problemu. Lepiej brać mieszkanie w blokach, gdzie masz mniejszą ilość sąsiadów przypadających na piętro, niż w blokach, gdzie jest dużo małych mieszkań

      • 12 0

      • Mam inne doświadczenia... a mieszkałem i w starych i w nowych

        W blokach z wielkiej płyty są ściany z cienkich prefabrykatów żelbetowych, natomiast w nowych najczęściej ceramika poryzowana lub silikaty. I z autopsji wiem, że własnie w starych blokach z wielkiej płyty (nie mylić z murowanymi kamiennicam) jest najgłośniej...

        • 3 3

  • W kazdym bloku powinno byc wiezienie w piwnicy a wyrok powinna rada osiedla wydawac !!!!!!!:) (3)

    Wyroki powinny byc duze i stanowcze i wtedy bedzie spokojnie. ........Kara za nie branie kupy po swoim psie - 3 lata wiezienia !, uprawianie glosnego seksu - 5 lat wiezienia !, palenie papierosa na klatce schodowej i picie piwa - 6 lat wiezienia , itd itd . Kary by mozna laczyc to by wielu mialo dozywocie w wiezieniu w bloku wiec ich mieszkanie by mozna w tym czasie wynajmowac . Koniec bezkarnosci dla meneli blokowych i czas budowac wiezienia w blokach w piwnicy i wydawac surowe wyroki !!!!!!!!!!!!:) dobry pomysl ?..

    • 20 10

    • u mnie w bloku wszyscy by siedzieli prócz mnie chyba tylko (1)

      • 6 0

      • na ciebie tez by sie cos znalazlo :)

        zona by cie o bicie oskarzyla i bys dostal 10 lat :) a prezes by zone wozil po klubach potem :). Jak nie masz zony to napewno kiedys bedziesz mial . Jakby nie patrzec wyrok :)

        • 2 0

    • Za seks 5 lat ???

      Uprawianie głośnego seksu - 5 lat wiezienia ? To ciebie chyba nie ma kto r.... bo zazdrościsz innym!!! Ja miałbym dożywocie ze swoją Żoną...

      • 0 0

  • najważniejśi są sąsiedzi

    jak mieszkasz w pięknym budynku z kimś obok co cały dzień puszcza głośno pseudo muzyke lub pod wiecznie wrzeszczącą matką z małymi biegającymi dzieci lub obok placu zabaw dla dzieci to przerąbane lepiej mieszkac w starym domu z miłymi pogodnymi sąsiadami

    • 18 1

  • Wszystko byle nie w spółdzielni. (2)

    Opłaty wyższe o 50% niż we wspólnotach.
    Radzę się trzymać z daleka od spółdzielni.

    • 7 12

    • Wspólnota to też problem

      to się sprawdza tylko w małych budynkach w dużych wspólnota to tylko problem i bajzel

      • 7 0

    • tak, ale tylko spółdzielnie...

      mają odpowiednie odległości między budynkami i nie patrzy Ci sąsiad w okno, mają pełną infrastrukturę i dobrą lokalizację. a taka wspólnota bierze sobie najtańszego zarządcę, który później nie wie, co zrobić, jak ktoś zalega z czynszem...

      • 5 0

  • pośrednik

    a ja jestem pośrednikiem z certyfikatami i na nic mi one bo to czy ktoś będzie oglądał ze mną czy nie zależy tylko czy mam dobrą ofertę. a jak mam najtańszą w dobrej lokalizacji to dywagacje czy z pośrednikiem czy nie nie mają sensu, chyba że ktoś w imię zasad odpuści okazyjną ofertę, ale to jego sprawa

    • 16 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Dzień na budowie Odea Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane